Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Ponedeljek,
17. 7. 2017,
20.27

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Lionel Messi Lionel Messi Cristiano Ronaldo Cristiano Ronaldo nogomet Sportalov zakaj, Sportalov zato

Ponedeljek, 17. 7. 2017, 20.27

7 let, 3 mesece

Sportalov zakaj, Sportalov zato

Izraza football in soccer poskrbela za nogometno zmedo

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Nogomet je najbolj priljubljena postranska reč na svetu. Več kot 250 milijonov športnih navdušencev se z veseljem podi za okroglo žogo in se trudi doseči gol. A pozor. Večina igra "football", nekateri pa "soccer". Zakaj se pojavljajo razlike?

Portugalec Cristiano Ronaldo. Za Evropejce najboljši v "footballu", za Severnoameričane pa v "soccerju". | Foto: Vid Ponikvar Portugalec Cristiano Ronaldo. Za Evropejce najboljši v "footballu", za Severnoameričane pa v "soccerju". Foto: Vid Ponikvar

V Sloveniji z morebitno zmedo zaradi različnih pojmovanj nogometne zabave ni težav. Nogomet je že od nekdaj veljal le za nogomet in je hitro zlezel pod kožo ljubiteljem, ti so v navidezno preprostem, primitivnem, na trenutke tudi agresivnem športu prepoznali lepoto. Posebna energija, skrita v razburljivem in skoraj nikoli dolgočasnem športnem vrtincu, ki ga sproži potek nogometnega srečanja, redno skrbi za to, da zaradi žogobrca (z)nori ves svet.

Vsega je bila kriva Velika Britanija

Nogomet je dočakal svoj manifest leta 1863. | Foto: Nogomet je dočakal svoj manifest leta 1863. Moštvene igre z žogo, po kateri se udriha z nogo, so krajšale čas pripadnikom nekaterih večjih civilizacij že v davni preteklosti, sodobni nogomet pa se je s svojimi pravili pojavil sredi 19. stoletja. Kot že razodeva izvor besede football, združenih anglosaških izpeljank za nogo (foot) in žogo (ball), je bila vsega kriva Velika Britanija.

Nogomet v polnem pomenu besede in v podobi, ki se je s progresivnimi kozmetičnimi popravki in novostmi ohranila vse do danes, je svoj manifest dočakal leta 1863. Takrat je skupina zanesenjakov ustanovila nogometno združenje Football Association (FA) in zapisala enotna pravila. Nastala je nogometna zveza, brez katere si danes ni mogoče zamisliti njegovega delovanja.

Pojavil se je še tako imenovani soccer

Včasih je imel ragbi z nogometom veliko stičnih točk. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Včasih je imel ragbi z nogometom veliko stičnih točk. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Ker je bilo takrat več športov, ki so jih tekmovalci ves čas igrali na nogah, ti pa so si družno podajali ime football, je nogomet, ki ga danes z zadetki in slavo poosebljata Lionel Messi in Cristiano Ronaldo, poskušal v Veliki Britaniji izstopati pod drugim imenom. Takrat sta bila najbolj priljubljena športa ragbi in nogomet.

Prvi je nosil polno ime rugby football, drugi pa association football. Takrat se je s športom ukvarjal pretežno le premožnejši del prebivalstva. Elita se je trudila, da bi se nogometa držalo drugačno ime, ki ga ne bi takoj povezovali z ragbijem. Njen trud je bil poplačan, saj se je rodil vzdevek soccer.

Legenda pravi, da je bil prvi, ki se je domislil izraza soccer, študent slavne univerze v Oxfordu Charles Wredford Brown. Za ragbi so takrat mlajši športniki uporabljali vzdevek rugger. Ko so znanci nekega dne vprašali Charlesa, ali bi se jim pridružil na igrišču v igri ruggerja, jim je odvrnil, da ga bolj zanima soccer. Koren soc si je sposodil pri besedi association in poskrbel za zgodovinsko dejanje. Sčasoma je to postala beseda, vzdevek za association football, vedno bolj priljubljen po vsem Združenem kraljestvu.

Soccer je izginil, ostalo je pri footballu

Velika Britanija je konec 19. stoletja zavrgla izraz soccer. | Foto: Velika Britanija je konec 19. stoletja zavrgla izraz soccer. Tako je veljalo 18 let, nato se je zgodila velika sprememba. Soccer, nogometna zabava za aristokracijo in ljudi, ki so imeli kaj pod palcem, se je do leta 1881 razširila tudi med ''navadne'' ljudi. Britanska elita je v 19. stoletju večino športov najraje igrala na konjih, nogomet pa je s svojo raznovrstno paleto panog in dogajanjem na tleh pomenil resničen magnet za manj premožno prebivalstvo.

Delavci, kmetje in drugi so ponoreli za nogometom. Vzdevek soccer jih je motil. Vrnili so se k izvoru in znova začeli uporabljati besedo football. Pri tem je tudi ostalo, saj je Velika Britanija sčasoma zavrgla izraz soccer, med častilci nogometa se ni več uporabljal.

Tako se je zgodilo na Otoku. Ker je bilo Združeno kraljestvo v tistem času izjemen imperij, so angleški zasvojenci z nogometom postopno širili strast za okroglim usnjem in okužili vse celine, nastalo pa je ničkoliko nogometnih klubov, podprtih z angleškim izrazom football. Največjo čast je nogomet doživljal v Evropi in Južni Ameriki.

V Severni Ameriki zmešnjave

V nekaterih večjih državah, ki so bile tako ali drugače povezane z Združenim kraljestvom, je nastopilo obdobje zmede, saj je beseda football označevala šport, ki je imel več stičnih točk z ragbijem kot pa s pravim sodobnim nogometom. V ZDA se je tako razvil ameriški nogomet, v Avstraliji avstralski nogomet in tako naprej. Ker so se v Severni Ameriki med ljubitelji ameriškega in ''navadnega'' nogometa pojavljale zmešnjave, so se tamkajšnji podaniki sodobnega nogometa odločili, da si sposodijo nekoč že uporabljen in razširjen izraz soccer. Tako je leta 1975 nogometna zveza v ZDA tudi uradno z besede football presedlala na soccer, izraz, ki ga uporablja še danes.

Reprezentančni branilec Antonio Delamea Mlinar je prvi slovenski nogometaš, ki je zaigral v profesionalni severnoameriški ligi MLS. | Foto: Reuters Reprezentančni branilec Antonio Delamea Mlinar je prvi slovenski nogometaš, ki je zaigral v profesionalni severnoameriški ligi MLS. Foto: Reuters

Največje tekmovanje sodobnega nogometa, tako priljubljenega tudi v Sloveniji, se imenuje Major League Soccer (MLS), beseda football pa se omenja le še, ko nanese pogovor na krepostne junake s čelado in ščitniki, ki dosegajo zadetke z jajčasto žogo.

Zakaj Američani vztrajajo pri svetem imenu?

Ameriški nogomet velja v Severni Ameriki za prvovrsten spektakel, liga NFL je iz leta v leto vedno bolj priljubljena tudi drugod. Nekateri Britanci so užaljeni, da Američani sploh vztrajajo pri ''svetem'' imenu football, čeprav žoge, ki za nameček sploh ni okrogla, z redkimi izjemami sploh ne brcajo, ampak si jo podajajo iz roke v roko, jo nato zadržijo ''pod pazduho'' in z njo prodirajo po igrišču.

S tem se je na šaljiv način poigral tudi angleški komik John Cleese, član legendarne skupine otoških komedijantov Monty Python, in se čudil, zakaj so priljubljenemu športu na ameriških štadionih nadeli tako neprimerno ime.

Sodobni nogomet ali soccer? Vseeno je.

Svoj nogomet, ki odstopa od drugih in ima svoja pravila, poznajo tudi v Firencah. | Foto: Svoj nogomet, ki odstopa od drugih in ima svoja pravila, poznajo tudi v Firencah. Vendarle pa je Američanom delno oproščeno, saj so v skupno družino športov, ki jih povezuje ime football (sodobni nogomet, ameriški nogomet, gridiron nogomet, avstralski nogomet, galski nogomet, ragbi nogomet ...), uvrstili vse, ki jim je skupno to, da se tekmovalci med športno tekmo premikajo po nogah, da tečejo in poskušajo z žogo zadeti cilj na igralni strani tekmeca, s tem pa tudi poskrbeti za zadetek.

V vsakem izmed omenjenih športov se na tekmah merita dve ekipi, ki štejeta od 11 do 18 igralcev. Tako je tudi pri navadnem nogometu in ameriškem nogometu. Ime football je danes razširjeno po vsem svetu in v skoraj vseh državah pomeni izključno najbolj priljubljeno postransko reč na svetu, sodobni nogomet. Ponekod, kjer je football primeren za čaščenje drugega športa, pri katerem se bolj kot noge uporabljajo roke, pa se ga je prijel naziv soccer. To je drugačno ime za povsem enak šport, kot je sodobni nogomet.

Slovenija že od vsega začetka prisega na "sveto" športno besedo nogomet. | Foto: Reuters Slovenija že od vsega začetka prisega na "sveto" športno besedo nogomet. Foto: Reuters

Soccer mu pravijo le Američani, Kanadčani in del Avstralcev, omembe vrednejšo veljavo kot drugod ima še na Irskem, Novi Zelandiji in v Južni Afriki. Potem pa se že konča. Zato večina nogometnih navdušencev po svetu igra "football", le peščica pa "soccer".

Ne spreglejte