Sreda, 20. 6. 2018, 13.00
6 let, 6 mesecev
ZGODBE, KI JIH PIŠE SP (5): Denis Čerišev
Neverjetna zgodba domačega junaka, ki je bolj Španec kot Rus
Rusom so pred začetkom letošnjega svetovnega prvenstva vsi napovedovali katastrofo. Po dveh tekmah je zgodba povsem drugačna. Imajo šest točk, zabili so osem golov, prejeli pa le enega in so praktično že napredovali. Tudi in predvsem po zaslugi krilnega napadalca Denisa Čeriševa, ki je v zadnjih dveh sezonah zabil le štiri gole v dresu Villarreala. Po dveh tekmah na svetovnem prvenstvu je že pri treh. Spoznajte njegovo zanimivo zgodbo.
⇒ Spremljajte rubriko: Zgodbe, ki jih piše SP
Kako hitro se lahko v življenju in nogometu vse obrne na glavo, potrjuje zgodba ruskih nogometašev na letošnjem svetovnem prvenstvu in še bolj zgodba, pod katero se je podpisal trenutno drugi najboljši strelec tekmovanja v Rusiji.
Domačini so bili pred prvenstvom na 70. mestu lestvice Fifa in uradno najslabša reprezentanca od vseh 32, ki nastopajo v Rusiji.
Nazadnje so zmagali oktobra lani. Od takrat na sedmih prijateljskih tekmah, ki so jih odigrali, niso zmagali niti enkrat.
Od najslabše reprezentance v zgodovini do rekorda
"Zanje ni upanje, ni jim pomoči," se je glasil naslov, s katerim so na svetovno prvenstvo nogometaše pospremili pri enem izmed osrednjih časnikov v Rusiji. "Reši jih lahko samo čudež," so zapisali pri drugem.
"To je najslabša reprezentanca v zgodovini Rusije!" pa je bil kritičen nekdanji dolgoletni ruski reprezentant Andrej Kančelskis.
Rusi so povsem nepričakovano postali hit letošnjega svetovnega prvenstva.
Danes se je zgodba zasukala v povsem drugačno smer. V Rusiji vlada pravcata nogometna evforija. Rusi so na dveh tekmah dvakrat zmagali in si praktično že zagotovili nastop v osmini finala.
Ob tem so z osmimi goli v mreži nasprotnikov in le enim v svoji mreži poskrbeli tudi za najboljši štart domačink v zgodovini svetovnih prvenstvih. Osem golov je sicer daljnega leta 1934 zabila tudi Italija, a je prejela dva.
Še tale zanimiv podatek: Rusi so v 180 minutah dosegli toliko golov, kot jih je skupaj ob svojem pohodu na svetovni naslov leta 2010 dosegla Španija.
Rusi se še nikoli niso uvrstili v izločilne dele
Rusi so leta 2014 razočarali.
Rusija je, odkar je razpadla Sovjetska zveza, do letos nastopila na treh svetovnih prvenstvih, a vselej obstala v skupinskem delu.
Leta 1994 je izgubila proti Švedski in Braziliji, premagala pa Kamerun.
Leta 2002 je na uvodni tekmi odpravila Tunizijo, potem pa klonila pred Japonsko in Belgijo ter se spet predčasno poslovila od turnirja.
Ob svojem zadnjem nastopu na svetovnih prvenstvih, pred štirimi leti v Braziliji, je remizirala z Južno Korejo in Alžirijo, izgubila proti Belgiji in prav tako razočarana zapustila tekmovanje.
Junak ruske pravljice je povsem nepričakovan
Glavni junak nepričakovane ruske nogometne pravljice je nogometaš, čigar zgodba, ki jo preživlja v zadnjih tednih, je skorajda neverjetna.
Denis Čerišev, ki je s tremi goli na dveh tekmah celo oddal kandidaturo za najboljšega strelca prvenstva, je bil veliko presenečenje že takrat, ko se je sploh znašel na seznamu 23 nogometašev, ki jih je selektor Stanislav Čerčešov vpoklical za svetovno prvenstvo.
Marsikdo je pričakoval, da bo prednost dobil kdo drug. V prvi vrsti mladi up moskovskega Dinama Aleksandr Tašajev.
Po poškodbi Alana Dzagojeva je dobil priložnost na uvodni tekmi in takoj zablestel.
Čerišev je bil prijetno presenečen, ko ga je doletela novica, da bo član ruske reprezentance, na svetovno prvenstvo pa se je podal z upanjem, da bo na njem kakšno minuto tudi zaigral.
Poškodba zvezdnika je vse obrnila na glavo
Pričakovano se je na prvi tekmi proti Savdski Arabiji znašel na klopi, povsem nepričakovano pa je bil že po 24 minutah na igrišču. Po poškodbi Alana Dzagojeva je dobil priložnost in jo zgrabil z obema rokama.
V 43. minuti je po mojstrskem preigravanju zadel za 2:0, v 91. minuti pa zadel še drugič na tekmi, ko je mrežo Arabcev razparal po izjemnem voleju.
Uspešen je bil tudi na torkovi tekmi proti Egiptu, ki jo je seveda začel v prvi postavi. V 59. minuti je prelomil tekmo z golom za vodstvo z 2:0, Rusi pa so na koncu zmagali s 3:1.
Marca se je v reprezentanco vrnil po več kot dveh letih
Danes je 27-letni krilni napadalec glavna zgodba ruskega nogometa, še pred nekaj meseci pa ga ni bilo nikjer. V reprezentanci je do tega svetovnega prvenstva namreč odigral le 11 tekem, prvi gol proti Savdski Arabiji pa je bil njegov prvenec v izbrani vrsti.
Največja država na svetu danes časti nogometaša, ki zase pravi, da je bolj Španec kot Rus.
V njo se je marca letos pri porazu z 1:3 na prijateljski tekmi proti Franciji, ko je odigral sedem minut, vrnil po več kot dveh letih. Odigral je še 26 minut pri porazu na prijateljski tekmi proti Avstriji z 0:1, to pa je bilo do začetka SP tudi vse.
Zgodba Čeriševa, ob rezervnem vratarju Vladimirju Gabulovu edinega ruskega reprezentanta, ki igra v tujini, je netipična. Je sicer Rus, rojen v Nižnem Novgorodu, a ni otrok ruskega nogometa. Že praktično vse življenje namreč živi in igra v Španiji. Tudi njegovo znanje ruskega jezika ni najboljše.
Legendarni Salenko, ki je poskrbel za rekord
Oleg Salenko leta 1994
Čeprav so Rusi leta 1994 na svetovnem prvenstvu razočarali, je njihov napadalec Oleg Salenko poskrbel za podvig, ki se ga marsikdo spomni še danes.
Na zadnji tekmi skupinskega dela, ko Rusi niso imel več nobenih možnosti za napredovanje, je takratni ruski napadalec pri zmagi nad Kamerunom s 6:1 zabil neverjetnih pet golov, kar je rekord. Nikoli prej in pozneje na svetovnem prvenstvu nihče na eni tekmi ni dosegel toliko golov.
Salenko, ki je na tistem prvenstvu zabil še gol pri porazu proti Švedski, je bil skupaj z Bolgarom Hristom Stoičkovim tudi najboljši strelec prvenstva v ZDA.
Zanimivo, za Rusijo je zabil le šest golov. Vse na svetovnem prvenstvu.
V Španiji je že več kot dve desetletji
S petimi leti se je z očetom preselil na Pirenejski polotok, kjer je Dmitrij Čerišev pet let igral nogomet za Sporting iz Gijona, pri katerem je mladi Denis tudi naredil prve nogometne korake.
Potem se je med letoma 2000 in 2002 za kratek čas preselil v Burgos, se nato z 12 leti vrnil iz Bolgarije in vstopil v nogometno šolo Real Madrida, njegov član pa, z vmesnimi postanki drugje, ostal kar 14 let.
Decembra 2015 je na tekmi španskega pokala proti Cadizu zabil svoj prvi in edini gol za Real.
Hitro se je prebil do rezervne ekipe madridskega nogometnega velikana in za njo v 109 nastopih med letoma 2009 in 2013 zabil 22 golov. V B-ekipi je igral tudi pod vodstvom Zinedina Zidana in si avgusta 2012 prislužil debi v prvi ekipi Reala.
Postal je prvi Rus, ki je zaigral za najbolj trofejen evropski nogometni klub. Zanj je takrat odigral le eno tekmo, potem pa so ga Madridčani posodili Sevilli. V eni sezoni je za njo zbral le štiri nastope, saj je imel veliko težav s poškodbami.
V dveh letih je zabil štiri gole, na svetovnem prvenstvu je že pri treh
V sezoni 2014/15 je bil posojen v Villarreal in odigral najboljšo sezono v karieri. Odigral je 40 tekem, zabil sedem golov in prispeval še kar nekaj asistenc. Zaradi tega si je pri Realu prislužil še eno priložnost.
V prvi polovici sezone 2015/16 je za Real odigral šest tekem v vseh tekmovanjih in zabil tudi en gol, januarja 2016 pa so ga posodili k Valencii. Tam je imel spet težave z zdravjem in odigral le osem tekem, dosegel pa tri gole.
Kje se bodo ustavili Rusi na čelu s svojim nepričakovanim zvezdnikom prvenstva?
Leta 2016 ga je Villarreal odkupil od Reala za sedem milijonov evrov in zdaj že dve sezoni redno nastopa za rumeno podmornico, a ravno najbolj učinkovit ta ruski reprezentant, ki zase pravi, da se bolj kot Rus počuti kot Španec, ni.
V prvi sezoni pri Villarrealu ni zmogel niti enega gola. V tej sezoni je dosegel štiri, a le dva v španskem prvenstvu.
Potem pa je prišlo svetovno prvenstvo in vse skupaj se je obrnilo na glavo …