FIFA SP 2018 Francija Belgija hrvaška nogometna reprezentanca angleška nogometna reprezentanca

SP 2018, 27. IN 28. DAN (POLFINALE)

Hrvati po velikem preobratu do zgodovinskega uspeha!

29

Anglija Hrvaška | Foto Getty Images

Nogometaši Hrvaške so v polfinalu svetovnega prvenstva v Moskvi spisali posebno poglavje v zgodovini. Zrežirali so preobrat, potem ko so proti Angležem v peti minuti zaostajali. Prišli so do velikega finala. Hrvaška slavi Ivana Perišića in Maria Mandžukića, ki sta postala junaka. Slednji je v začetku drugega podaljška popeljal Hrvaško do zgodovinskega uspeha (2:1). Naši južni sosedje bodo tako prvič zaigrali v finalu, kjer bodo nasproti stali Francozi.

Mario Mandžukić
Sportal Hrvaška gori, selektor po zgodovinskem uspehu sporočil: Vi niste normalni!
Anglija Poraz
Sportal Angleže bo hrvaška zaušnica še dolgo bolela

Hrvaška je v transu in slavi svoje nogometaše, ki so naredili v Moskvi izjemen posel, potem ko so se prek velike Anglije uvrstili v finale. Začetek tekme je bil sicer po angleških notah. V peti minuti je nogometaš Tottenhama Kieran Trippier iz prostega strela premagal hrvaškega vratarja Subašića in popeljal Anglijo do vodstva z 1:0.

1 / 21

Angleži so imeli v nadaljevanju prvega polčasa še nekaj priložnosti, a bili premalo učinkoviti. Hrvati so bili v prvem polčasu v podrejenem položaju. Zato pa so dočakali svoj trenutek v 68. minuti, ko je Vrsaljko lepo podal v kazenski prostor, tam pa Ivan Perišić spretno spravil žogo v angleški gol.

Hrvati so nato prevzeli pobudo in bili podjetnejši, a do konca rednega dela niso dosegli še enega gola, zato sta ekipi igrali podaljška. Nova eksplozija navdušenja je pri naših južnih sosedih sledila v 109. minuti, ko je Mario Mandžukić poslal žogo za hrbet Jordana Pickforda in s tem zadetkom popeljal Hrvaško do zgodovinskega finala. Pred 20 leti je bila prekratka, ko jo je premagala Francija, zdaj pa se bo s slednjo pomerila v nedeljskem finalu (ob 17. uri) in ji skušala vrniti udarec.

Kako je bilo na Hrvaškem pred tekmo

Anglija Hrvaška
Sportal Mandžukić poskrbel za največji hrvaški nogometni uspeh

Francija pokvarila načrte sosedom

Selektor Francije Didier Deschamps, ki je bil s Francijo svetovni prvak pred 20 leti, ko je kot kapetan leta 1998 visoko dvignil v zrak do zdaj edini pokal za naslov svetovnega prvaka, s katerim se ponašajo, je na dobri poti, da ponovi dosežek izpred dveh desetletij.

1 / 29

Franciji je priboril še tretji finale svetovnega prvenstva, tam so bili Francozi še leta 2006. Tekmo, v kateri nismo videli prav veliko priložnosti na obeh straneh, je odločil gol branilca Samuela Umtitija v 51. minuti. Zvezdnik Barcelone je zadel po podaji iz kota Antoina Griezmanna.

Didier Deschamps
Sportal Ne zanima ga, kaj je bilo pred 20 leti, čas je za sedanjost

Belgijci, ki so do polfinala zmagali na vseh petih tekmah in ob tem zabili 14 golov, tako ostajajo brez finala na svetovnih prvenstvih, lahko pa izboljšajo svojo najboljšo uvrstitev, ki seže v leto 1986, ko so bili na svetovnem prvenstvu v Mehiki ob koncu četrti.

Finale bo v nedeljo ob 17. uri v Moskvi, dvoboj za tretje mesto pa dan pred tem v St. Peterburgu.