Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Nedelja,
30. 3. 2014,
22.23

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Bayern München Manchester United Barcelona Camp Nou Alex Ferguson Ottmar Hitzfeld

Nedelja, 30. 3. 2014, 22.23

8 let, 8 mesecev

Dan, ko so rdeči vragi poslali Bayern v pekel

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Bliža se 1. april, ko se zbijajo šale. Bi lahko postregel z nepričakovano senzacijo v ligi prvakov, kjer bi Manchester United na Old Traffordu šokiral Bayern? Enkrat mu je že strl srca. In to kako ...

Čeprav Bayern v zadnjih sezonah melje vse pred seboj in osvaja vse, kar se osvojiti da, njegove navijače še vedno peče poraz izpred 15 let. Take srčne rane se preprosto ne da izbrisati. V finalu, ki je potekal na kultnem Camp Nouu v Barceloni, so se Bavarci za evropsko krono potegovali z Manchester Unitedom, nogometna javnost pa je spremljala dramo in neverjeten preobrat, kakršnega v zgodovini tako pomembnih srečanj še ni bilo. Če bi zdravniki vedeli, kako se bo razpletal rezultat, bi vsem srčnim bolnikom odsvetovali ogled srečanja. Vrtinec čustev se je grobo poigral z navijači obeh ekip, na koncu pa so štadion v Kataloniji v solzah in strtimi srci zapuščali Nemci.

Nemškemu velikanu je 26. maja 1999 v Barceloni kazalo odlično. Mario Basler je že v 6. minuti s prostega strela presenetil Petra Schmeichela. Zanimivo je, da je bil vedno odrezavi nemški reprezentant izbran za najboljšega igralca finala. To pa zato, ker je glasovanje trajalo le do konca rednega dela. Takrat pa je bil Bayern še v vodstvu. Danski vratar je moral tako po žogo v mrežo že v uvodnih minutah, bavarski stroj, vodil ga je Ottmar Hitzfeld, pa je v nadaljevanju spretno branil prednost. Oliver Kahn se ni pustil zmesti, obrambi je dobro dirigiral veteran Lothar Matthäus. Otočanom je zmanjkovalo časa, strateg Alex Ferguson je moral v ogenj poslati novi sili. Naključje ali ne, imel je odličen nos, saj se je odločil za igralca, ki sta pozneje postala junaka veličastnega preobrata.

Teddy Sheringham je izenačil ...

Kaj se je dogajalo v zadnjih minutah srečanja? Ko se je bližal konec rednega dela, so navijači Bayerna že proslavljali, peli hvalnice v čast nogometašem ter izstrelili nekaj raket, prireditelji pa so zmagovalni pokal že opremljali s slavnostnimi trakovi v klubskih barvah nemškega prvaka. Nato je četrti sodnik pokazal, da se bo dvoboj zavlekel še za tri minute.

Man Utd si je kmalu priigral strel iz kota. V napad je prihitel tudi visoki vratar Schmeichel, Angleži so šli na vse ali nič. David Beckham je izvajal kot, žoga je potovala od noge do noge, v akciji je sodeloval tudi Ryan Giggs, še poslednji Mohikanec, ki iz znamenite generacije 1998/99 vztraja pri Unitedu in bo tudi del jutrišnje četrtfinalne zgodbe lige prvakov z Bayernom, nato pa je rezervist Teddy Sheringham izenačil. V 36. sekundi sodnikovega podaljška.

... nato je Solskjaer popeljal United v sedma nebesa

Tribune razprodanega štadiona v Barceloni – finale je spremljalo 90.045 gledalcev –, namenjene nemškim navijačem, so onemele. Le nekaj sekund pred tem so se odpirali šampanjci, nazdravljalo se je s pivom, nato pa so doživeli hladno prho. Bilo je 1:1, kazalo je na podaljška. Nato pa epski prizor. Novo izvajanje kota za United, ki je spretno izkoristil slabo posredovanje šokirane bavarske obrambe. Najprej je Sheringham udaril z glavo, nato pa je žogo z nogo pod prečko preusmeril Ole-Gunnar Solskjaer. Še drugi Fergusonov zlati adut, ki je v igro vstopil s klopi. Ura je kazala 92:17. "Ko je zadel Teddy, sem rekel krasno, zdaj bom v finalu odigral 40 minut. To bo nekaj izjemnega," se je po zadetku soigralca smejalo Norvežanu z otroškim obrazom. Ko je zadel še sam, ni vedel, kam bi tekel od sreče. Končal je na kolenih, oponašal Baslerjevo slavje po zadetku Bayerna, nato so ga obkrožili presrečni soigralci, rezervisti in člani strokovnega vodstva.

Evforija rdečih vragov je dosegla vrhunec. Manchester se je vstal kot Feniks iz pepela in v dveh minutah iz nerešljivega položaja stopil na nogometni Mont Blanc. Nemški stereotip, da se igra do zadnje sekunde, odločilne zadetke pa se kot po tekočem traku dosega v izdihljajih srečanja, je bil deležen šaljivega posmeha. "Saj ne morem verjeti. Saj ne morem verjeti," je kot papagaj po tekmi ponavljal Škot Ferguson in odprl srce: "To je najlepši trenutek v mojem življenju. Hotel sem se že sprijazniti s porazom, ga sprejeti dostojanstveno in priznati, da to pač ni bilo naše leto. Kar pa se je zgodilo v nadaljevanju, me je preprosto vrglo s stola," je dejal dolgoletni strateg rdečih vragov.

Matthäus: Ni zmagalo boljše moštvo

Da bo srečanje posebno, je poskrbelo že odprtje. Del njega je bila tudi slovita operna pevka Montserrat Cabalet, ki je pred začetkom dvoboja zapela pesem Barcelona, na zaslonu pa se ji je pridružil tedaj že pokojni pevec skupine Queen Freddie Mercury. Pesem je ostala navijačem Manchester Uniteda v prelepem spominu, privržencem Bayerna pa so se najbrž, ko so jo po bolečem porazu še kdaj slišali, pred očmi sprehodili prizori z manj prijetno vsebino.

"Po takem porazu bomo potrebovali dneve, najbrž pa kar tedne, da se bomo pobrali. Izgubili smo na tragičen način," je po šokantnem porazu dejal Hitzfeld. Z Bayernom se je na evropski vrh povzpel dve leti pozneje.

Ko je karizmatični italijanski sodnik Pierluigi Collina odpiskal konec, se je nogometašem Manchester Uniteda mešalo od radosti, potrti Nemci pa bi od besa najraje požrli travo. Ganec Samuel Kuffour se je bridko zjokal, veteran Matthäus, ki je na igrišču prebil 80 minut, pa je pripomnil: "Ni zmagalo boljše, pač pa srečnejše moštvo."

Predsednik Uefe kar ni mogel verjeti

Zanimiva je tudi zgodba takratnega predsednika Evropske nogometne zveze (UEFA) Lennarta Johanssona. Sedež na častni tribuni je zapustil tik pred koncem rednega dela, ko je Bayern še vodil z 1:0. "Žal mi je," je dejal klubski legendi Uniteda Bobbyju Charltonu, ko se je odpravljal proti izhodu. Pot ga je vodila k igrišču, kjer ga je čakala častna naloga, izročitev lovorike evropskemu prvaku. Ko je potoval z dvigalom in se sprehajal po dolgih hodnikih Camp Noua, je zaslišal, da je na štadionu dvakrat završalo.

Ko pa je stopil na zelenico, je zagledal nenavaden prizor. Bayern je bil na kolenih, Manchester United pa v sedmih nebesih. "Ko sem prišel na igrišče, sem bil zmeden. Dejal sem si, ali je to sploh mogoče. Zmagovalci jočejo, poraženci pa plešejo od sreče," je obujal spomine Skandinavec, ki je nato izročil pokal v roke Fergusonu in Schmeichlu, ki je s kapetanskim trakom nadomeščal kaznovanega (pa tudi poškodovanega) Roya Keana.

Rdeči vragi so v zlata vredni sezoni 1998/99 osvojili trojno krono. Kaj podobnega bo v tej sezoni nemogoče, saj so izbranci Davida Moyesa v domačem prvenstvu od najvišjih mest oddaljeni svetlobna leta, v pokalu FA pa so neslavno izpadli v 3. krogu. Ostane jim še možnost, da bi postali evropski prvaki. Ker pa bo jutri na drugi strani stal razigran Bayern, ki pod vodstvom Joseja Guardiole ponižuje tekmece tako doma kot v Evropi, med rdečimi vragi o napredovanju Uniteda odkrito razmišljajo le največji optimisti. A eden izmed njih je tudi Škot Moyes. In jutri bo 1. april ...

Ne spreglejte