8 let, 2 meseca

Slovenija Hrvaška

Petek, 4. 9. 2015, 22.25

V Zagrebu brez presenečenja: Hrvati premočni za Slovence (foto)

Slovenski košarkarji so na prvi tekmi Eurobasketa izgubili z domačo izbrano vrsto Hrvaške s 80:73. Srbi so v derbiju dneva premagali Špance, Nizozemci presenetili Gruzijce, Turki preskočili Italijo.

Slovenci, ki so začeli v postavi Mitja Nikolić, Zoran Dragić, Miha Zupan, Jaka Klobučar, Uroš Slokar, Hrvati pa Tomić, Bogdanović, Šarić, Ukić, Hezonja, so sicer bolje odprli tekmo v zagrebški Areni. V prvi četrtini, ki so jo dobili s 23:17, so zadeli kar štiri trojke, a so v nadaljevanju zobe pokazali domačini in kmalu ujeli četo Jureta Zdovca, jo prehiteli in prednost uspešno zadržali do konca tekme. Končni rezultat je bil 80:73 v prid domačih, pri katerih je bil z 20 točkami najbolj razpoložen Krunoslav Simon, pri Slovencih jih je največ, 14, dosegel Zoran Dragić.

Na prvi tekmi slovenske skupine je nizozemska košarkarska reprezentanca je pripravila prvo presenečenje in premagala Gruzijo s 73:72. Tulipani so si ob polčasu priigrali deset točk prednosti (36:26), ki so jo Gruzijci v drugem polčasu nevtralizirali in si dobri dve minuti pred koncem tekme priigrali pet točk naskoka (70:65). A lepe zaloge v točkah niso obdržali, Nizozemci so naredili preobrat, zmagoviti točki za končno zmago pa je 18 sekund pred koncem prispeval Robin Smeulders. V drugi so Grki razabili Makedonce. Prednost prvih je bila ob polčasu sedem točk, nato pa je v drugem delu skokovito narasla.

Derbi prvega kroga je bil v Berlinu med svetovnimi podprvaki Srbi in bronastimi z zadnjega evropskega prvenstva Španci. Slednji so sicer bolje začeli, a so Srbi na krilih izjemnega Nemanje Bjelice (24 točk) na koncu zmagali z 80:70.