Randy Bullock Jalen Brunson Jason Kidd Joel Embiid Philadelphia 76ers Dallas Mavericks Luka Dončić Luka Dončić Liga NBA

Dončić zabil dvakrat, s trojnim dvojčkom priigral preobrat in zmago #video

8

Dallas Philadelphia Dončić | Luka Dončić je dosegel svoj 44. trojni dvojček v ligi NBA. | Foto Reuters

Luka Dončić je dosegel svoj 44. trojni dvojček v ligi NBA.

Luka Dončić je s 44. trojnim dvojčkom v svoji NBA-karieri (33 točk, 15 asistenc in 13 skokov) priigral preobrat in zmago Dallasa nad Philadelphio s 107:98. Ljubljančan je navijače na noge dvignil še z dvema zabijanjema. Tekma je trajala več kot tri ure, saj je bila zaradi težave z obročem prekinjena za 45 minut.

Luka Dončić
Sportal Dončić napadalno blestel, na koncu se opravičeval: Dve neumni odločitvi!

Po dveh porazih zmaga za Dallas Mavericks, 30. v sezoni, s katero so se utrdili na petem mestu zahodne konference. S 107:98 so premagali peto ekipo Vzhoda, Philadelphia 76ers. Ob polčasu so gostje vodili s 63:53, v drugem delu pa dosegli samo 35 točk. Luka Dončić je resda dosegel 44. trojni dvojček, a poudaril, da je zmago priigralo delo v obrambi. "Z obrambo, z obrambo. V prvem polčasu je bila obramba slaba, boljša je bila v drugem polčasu. Tako moramo igrati," je v prvi izjavi po zmagi povedal Dončić. "Se opravičujem za zamudo," pa se je še opravičil navijačem, saj se je tekma končala šele 20 minut čez polnoč po lokalnem času. Ob Lukovih 33 točkah sta pri Dallasu izstopala še Randy Bullock (20 točk), Jalen Brunson (19), pri 76ersih pa Joel Embiid s 27 točkami in 13 skoki.

Ukrivljen obroč in 45-minutna prekinitev

Dallas je bil na tekmi s Philadelphio izdatno oslabljen. Zaradi poškodb so manjkali Kristaps Porzingis (desno koleno), Tim Hardaway ml. (operacija levega stopala), Sterling Brown (levo koleno) pa tudi Maxi Kleber (levo koleno). Začetek tekme je bil dober. Z dvema trojkama jo je odprl Dorian Finney-Smith. Po sedmih zaporednih točk Philadelphie za vodstvo 19:14 je moral Jason Kidd vzeti prvo minuto odmora. Sledila je Dončićeva trojka (sedem njegovih točk), nato pa prekinitev tekme v šesti minuti (17:19). Razlog za to pa je bil nenavaden. Eden od košev je bil namreč nekoliko postrani (Luka je trojko zadel skozi ukrivljen obroč, v akciji pred tem pa se je nanj obesil Dwight Powell). Kar malo "po domače" ga je najprej poskušal popraviti visoki Boban Marjanović, a ni pomagalo.

Menjava koša. | Foto: Reuters Menjava koša. Foto: Reuters "Zdaj je še slabše," je v smehu ameriški komentatorski ekipi na ESPN dejal Dončić, ki se je pri tem zelo zabaval. Mojstri so ga skušali poravnati, a so po 15 minutah ugotovili, da bo treba pripeljati novega. Prekinitev je trajala kar 45 minut, saj se je novi obroč izkazal za previsokega in so morali nastaviti še pravilno višino. Prekinitev Dallasu ni koristila, saj je v nadaljevanju zgrešil zapored deset metov iz igre. Z delnim izidom 14:5 so gostje povedli na 33:22. Dve sekundi pred koncem prve četrtine je negativno serijo le prekinil Dončić, ki je s svojo deveto točko na tekmi postavil izid četrtine 24:33. Skupaj s prekinitvijo je ta trajala uro in 15 minut.

Dallas grešil, Philadelphia dala 63 točk v prvem polčasu

Joel Embiid je med kandidati za MVP sezone. | Foto: Reuters Joel Embiid je med kandidati za MVP sezone. Foto: Reuters Sedem zaporednih točk je Philadelphia dosegla na začetku druge četrtine, ko je bil Dončić na klopi in je zaostanek Dallasa zrasel (28:40). Kot da je energija v American Airlines Areni košarkarjem in navijačem po prekinitvi padla, oz. pa je bil novi obroč že dolgo nerabljen. Po menjavi obroča je Dallas do sredine druge četrtine iz igre metal 3/17. Gostje so vodili s 47:32. Preostanek polčasa je bil za Dallas le boljši, vsaj v napadu, ne pa tudi v obrambi. Philadelphia je iz igre metala 55-odstotno in na glavni odmor odšla s prednostjo desetih točk (63:53). Joel Embiid je bil že pri 18 točkah in devetih skokih. Dončić pa je bil s 15 točkami prvi strelec Dallasa.

Z zabijanjem Dončić začel preobrat

Po odmoru je na parket prišel drugačen Dallas. Luka je zabil, kar se ne zgodi tako pogosto! V prvih šestih minutah tretje četrtine so Mavericks naredili delni izid 18:9 in se tekmecu približali le na točko zaostanka (70:71). Dve minuti pred koncem četrtine pa je sledilo prvo vodstvo Dallasa (79:77), po tistem na začetku tekme s 14:13. Za izid po tretji četrtini 85:78 pa je Dončić še drugič na tekmi zabil in na noge dvignil navijače, ki so v drugi četrtini kar nekoliko spali. Ljubljančan je bil že pri trojnem dvojčku: 26 točk, 11 asistenc in deset skokov. To je njegov 44. trojni dvojček v ligi NBA, s čimer je na večni lestvici prišel na deseto mesto. Dallas je četrtino dobil z 32:15. Še štirje soigralci so že bili dvomestni. "Ob polčasu smo našli obrambo," je razlog za preobrat poudaril Kidd.

Največ Lukovih podaj v sezoni in vzkliki MVP

15 podaj za Luko | Foto: Reuters 15 podaj za Luko Foto: Reuters Philadelphia se ni predala: sledilo je devet zaporednih točk 76ers na začetku zadnje četrtine za nov preobrat na derbiju petkovega večerna v NBA. A ko je Randy Bullock točno ob polnoči oziroma šest minut do konca tekme po Lukovi asistenci zadel drugo zaporedno trojko, je Dallas znova vodil (93:91). In vodstva ni več izpustil iz rok. V zadnjih minutah so v dvorani odmevali vzkliki MVP, MVP, MVP, ki so bili namenjeni Dončiću, saj je tekmo končal s 33 točkami, 15 asistencami in 13 skoki.