Petek, 21. 1. 2022, 3.56

LIGA NBA, 20. JANUAR

Dallas blestel proti najboljšim, nato pa kolaps v zadnji četrtini #video

2

Dallas Luka Dončić | Luka Dončić je prvi polčas končal s petimi točkami v treh sekundah. | Foto Reuters

Luka Dončić je prvi polčas končal s petimi točkami v treh sekundah.

Luka Dončić je z Dallasom proti najboljši ekipi sezone po treh četrtinah vodil z 82:74, a moral po kolapsu v zadnjih sedmih minutah Phoenixu priznati premoč. Končni izid je bil 101:109. Ljubljančan je dal 28 točk ter imel po osem skokov in asistenc.

Luka Dončić
Sportal Zakaj Američani ne vodijo Dončića v statistiki najboljših?

Phoenix Suns so še devetič zapored premagali Dallas Mavericks (109:101) in utrdili status najboljše ekipe sezone v ligi NBA. To je njihova 35. zmaga, imajo pa samo devet porazov. Dallas ostaja pri 26 zmagah in 20 porazih. V prvem polčasu je Phoenix zadel le dve trojki iz 19 poskusov, do konca osem iz 36 (22-odstoten met), a je naredil preobrat v zadnji četrtini. To je dobil s 35:19. Samo v zadnjih sedmih minutah je bil delni izid 22:6. Dallas je sicer imel kar 50 skokov, a tudi 19 izgubljenih žog.

Devin Booker je dal 28 točk. | Foto: Reuters Devin Booker je dal 28 točk. Foto: Reuters Pri izgubljenih žogah je prednjačil Dončić. Imel jih je osem. Prav toliko pa tudi skokov in asistenc. Z 28 točkami je bil Ljubljančan prvi strelec tekme. Toliko jih je na drugi strani dal Devin Booker. Pri Phoenixu sta bila ključna še Chris Paul (20 točk in 11 asistenc) ter Jae Crowder (13 točk). Pri Dallasu izpostavimo še 19 točk Jalena Brunsona in 18 Kristapsa Porzingisa (11 skokov).

Phoenix v prvem polčasu zgrešil 17 trojk

Luka Dončić proti izkušenemu Chrisu Paulu, bodočemu članu hiše slavnih. | Foto: Reuters Luka Dončić proti izkušenemu Chrisu Paulu, bodočemu članu hiše slavnih. Foto: Reuters Tekmo je s trojko odprl Booker in bil z 12 točkami tudi najboljši strelec prve četrtine. A je zadel le enega od petih metov za tri točke. Še več: Phoenix je zadel le eno trojko iz kar 12 poskusov in zato niso naredili razlike. V zadnjih štirih minutah so zadeli le en met iz igre. Dallas in Dončić pa sta bila iz minute v minuto bolj vroča. Ko je Luka zadel svojo prvo trojko na tekmi, so v deseti minuti povedli s 26:21. Dončić je prvo četrtino končal z 11 točkami. Na semaforju je bilo 26:22 za Dallas.

Pet točk Dončića v zadnjih treh sekundah

Druga četrtina je bila četrtina točkovnih nizov enkrat enega, nato drugega moštva. Najprej je bil delni izid 10:2 za Phoenix (28:32), po minuti odmora pa 14 zaporednih točk Dallasa: Dončić je podajal, Porzingis zadeval (42:32). Phoenix ni zadel pet minut (16 zaporednih zgrešenih metov za tri), krizo je z dvema zaporednima košema prekinil izkušeni Chris Paul. Brez Dončića na parketu je Phoenix naredil delni izid 8:0 (42:40). Konec polčasa pa je bil v znamenju Ljubljančana. Tri sekunde pred koncem je najprej zadel za dve točki, takoj zatem pa ob podaji Phoenixa izpod koša ukradel žogo in ob zvoku sirene zadel za tri točke! Na odmor je Dallas odšel s prednostjo 53:45.

Osem točk prednosti, Dallas imel vse pod nadzorom

Drugi polčas je pripadel Phoenixu. | Foto: Reuters Drugi polčas je pripadel Phoenixu. Foto: Reuters Dončić je drugi polčas odprl z dvema izvrstnima podajama na Porzingasa in Kleberja (61:55). Luka in Kristaps sta vse bolj na pravi valovni dolžini. Tudi sicer Latvijec končno igra, kot so od njega v Dallasu pričakovali. Sredi tretje četrtine je bil že pri 15 točkah in devetih skokih (68:61). A Phoenix ni popuščal, po delnem izidu 12:2 je povedel 69:68. Tudi po zaslugi Dončića, ki je imel že osem izgubljenih žog. Ob koncu tretje četrtine je Luka padel na tla in dobil boleč udarec v vrat. Za nekaj minut je moral na klop. Nato pa je sledil odličen razplet četrtine: delni izid 11:2 za Dallas. Tudi po zaslugi drugih priložnosti po dobrem skoku (že 43 skokov Dallasa na tekmi). Izid po 36 minutah: 82:74.

V zadnjih sedmih minutah pa vsega šest točk

V zadnji četrtini je preobrat začel nekdanji član Miamija Crowder, s petimi zaporednimi točkami je utišal navijače v American Airlines Areni. Ko je sredi zadnjega dela igre Phoenix naredil delni izid 12:2, je vodil z 99:97. To je bila že 14. sprememba v vodstvu na tekmi. Dallas so teple predvsem izgubljene žoge (19). Poškodovani Deandre Ayton (zvin gležnja) Sunsom niti ni toliko manjkal, odlično ga je nadomestil Bismack Biyombo. Z njegovim zabijanjem je Phoenix povedel za pet (99:104) in Dallas v zadnji minuti in pol priključka ni več ujel. Dončić je dal v zadnji četrtini le štiri točke.

Luka Dončić
Sportal Sanjska Dončićeva predstava: v tej sezoni še ni bilo takšne
Luka Dončić
Sportal Kako kaže Dončiću v glasovanju za tekmo All-Star?

Liga NBA, 20. januar:

Dallas Mavericks : Phoenix Suns 101:109
Dončić 28 (met za 3 2/9, za 2 7/14, prosti meti 7/7), 8 sk., 8 as., 8 izg. žoge, 1 ukr. žoga v 38 minutah, Porzingis 18, 11 sk., Brunson 19, Hardaway 11; Booker 28, Paul 20, 11 as., Crowder 13, Bridges in Payne po 12

New York Knicks : New Orleans Pelicans 91:102