Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Petek,
18. 9. 2015,
11.51

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 18. 9. 2015, 11.51

9 let

Če želiš postati prvak, ne organiziraj EuroBasketa

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Francozi, sicer branilci zlatega odličja, so v zadnjih dveh desetletjih še enajsti zaporedni gostitelji EuroBasketa, ki tekmovanja ne bodo končali na najvišji stopnički.

Ko je Nemčija leta 1993 brez prvega zvezdnika in enega od evropskih pionirjev v ligi NBA Detlefa Schrempfa ter še pred ero Dirka Nowitzkega v Münchnu postala evropski prvak, je bilo to prvovrstno presenečenje. Morda še bolj presenetljivo pa je, da je že dolgih 22 let zadnji gostitelj najmočnejšega evropskega košarkarskega tekmovanja, ki se je pred svojimi navijači veselil naslova prvaka. Potem ko so Španci v četrtkovem polfinalu po podaljšku na kolena spravili Francijo, je postalo jasno, da bo tako ostalo vsaj še dve leti, torej do EuroBasketa 2017, katerega gostitelj še ni določen.

Doma je evropski (!) prvak postal celo Egipt

Če v zadnjih letih že lahko govorimo o skorajšnjem uroku domačih reprezentanc, pa je bila v drugi polovici preteklega stoletja slika precej drugačna. Med letoma 1949 in 1993 je slast domače zmage okusilo osem reprezentanc. Nekoliko nenavadno je, da se je prvega naslova evropskega prvaka na domačih tleh veselil Egipt, zdaj seveda udeleženec afriškega prvenstva. Mednarodna košarkarska zveza je sprva v evropski bazen prištevala vse sredozemske države, tako da so na prvenstvih nastopali tudi Sirija, Libanon in Egipt, medtem ko so Izraelci še danes del evropske športne druščine. Egipt je bil leta 1949 gostitelj šestega EuroBasketa ter se ob odsotnosti Jugoslavije in Sovjetske zveze brez poraza zavihtel na vrh. Po dvakrat so bili evropski prvaki na svojih tleh še košarkarji Sovjetske zveze (1953 in 1965) in Jugoslavije (1975 in 1989), po enkrat pa še Madžarske (1955), Grčije (1987) in Nemčije (1993).

Oder je bil pripravljen, a …

Leta 2003 je EuroBasket resda gostila Švedska, ki spada med košarkarske eksote. Tudi Poljaki leta 2009 niso spadali niti v širši krog favoritov za odličja. Presenetljivo pa ni niti, da leta 2013 prvak ni postala Slovenija. Vseeno pa se je na domačih tleh opeklo kar nekaj velikanov.

Francoska rdečica verjetno še dolgo ne bo zbledela. To lahko vsekakor potrdijo Španci, ki so prvenstvo gostili leta 2007, a nato izgubili velikem finalu z Rusijo. Tudi Litovci so leta 2011 sanjali o boljši uvrstitvi, kot je bilo končno peto mesto. Še večji spodrsljaj si je leta 2005 privoščila Srbija in Črna gora, ki se ni prebila niti v izločilne boje, čeprav je stavila na močno ekipo in trenerskega mačka Željka Obradovića.

Zadnji domači svetovni prvak – Jugoslavija

Še daljšo brado pa ima zadnji domači svetovni košarkarski prvak. Verjeli ali ne, zadnji kapetan reprezentance, ki je v vlogi gostitelja postala svetovni prvak, je bil daljnega leta 1970 v Ljubljani Ivo Daneu. Odtlej je bilo že kar enajst svetovnih prvenstev, med drugim tudi v ZDA in Španiji, a je pokal domov odnesel eden od gostov. Ker bo SP 2019 gostila Kitajska, se utegne ta niz nadaljevati tudi v prihodnje.

Ne spreglejte