Petek, 3. 7. 2015, 12.26
8 let, 7 mesecev
V lovu za zakladom
Za Kristijana Korena bo letošnji Tour že šesti zaporedni v karieri. Ker velja za velikega pomočnika, ga bodo razumljivo tudi letos pri ekipi Cannondale-Garmin postavili na francoske ceste.
V prvi vrsti želi končati dirko, a se spogleduje tudi z morebitnim begom v kakšni od etap: "Prvi Tour je bil nekaj posebnega, kot se ga spominjam. Za drugega, tretjega, četrtega, če me zdaj vprašate, ne vem, kako sem jih odpeljal. Ta je šesti, bo manj stresen kot lani. Takrat smo s Petrom Saganom imeli kolesarja s ciljem, da osvoji zeleno majico. Bilo je bolj nervozno. Imel bom bolj odprte roke kot prejšnja leta, ker nimamo kolesarja za klasične etape. Vsako leto sem bil v begu, ki ni prišel do konca. Letos pa … V ekipi imamo kolesarja za skupno razvrstitev, to je Daniel Martin, zraven sta še Hesjedal in Talansky, ki je lani zmagal na etapni dirki tik pred Tourom. Najbolje je pripravljen Martin, zato bomo dirkali na njega."
Za kolesarje bo zahteven že prvi teden, pa čeprav ne bo na sporedu nobene gorske etape. Cilj ekip, ki računajo na vidnejše uvrstitve, je, da njihovi glavni aduti ne izgubijo prepotrebnih sekund, povrhu vsega pa jih četrti dan čaka s kockami tlakovana trasa – gre po poti enodnevne dirke Pariz – Roubaix.
Nibali, Contador, Froom, Quintana, Rodriguez in še kdo?
Na 102. francoski kolesarski pentlji, ki je dirka vseh dirk, bo kolesarje čakala kar 3.358 kilometrov dolga pot. Vse skupaj se bo začelo v soboto na Nizozemskem in po 21 etapah 26. julija tradicionalno končalo na Elizejskih poljanah.
V bitki za najprestižnejšo rumeno majico bo kar nekaj kandidatov. Naslov brani Italijan Vincenzo Nibali (Astana). Zmagovalec letošnjega Gira Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) ima prav tako velike načrte s francosko dirko. Pred seboj ima cilj, da ponovi dosežek italijanskega pirata Marca Pantanija, ki je leta 1998 osvojil obe največji kolesarski dirki.
Tu sta še Britanec Christopher Froome (Sky), ki je dirko osvojil pred dvema letoma – lani je bil po padcu poklapan, saj je odstopil –, ter Kolumbijec Nairo Quintana, ki je specialist za vožnjo v hrib. Ekipa Movistar ima poleg Kolumbijca še Španca Alejandra Valverdeja, ki je prav tako dober v klanec. Ne smemo izpustiti niti Joaquima Rodrigueza iz ekipe Katjuša, za katero ne bo kolesaril naš Simon Špilak.
A bodo iz ozadja skušali napadati tudi drugi, zato bo z zanimanjem spremljati, kaj se bo letos dogajalo na Touru.
Že v Pirenejih bodo tri težke etape, nato pa bodo svoj čar pokazale Alpe, v katerih bomo videli štiri izjemno težke trase, ki bodo poskrbele za selekcijo. Zanimivo je, da je letošnji posamični kronometer dolg le 13,8 kilometra, na sporedu pa bo že jutri. Ekipni bo v deveti etapi, ko bodo morali kolesarji prevoziti 28 kilometrov, nato pa jih čaka pot v Pireneje, Alpe in vse do Pariza.