Petek, 4. 3. 2022, 14.52
2 leti, 8 mesecev
Pekig 2022, paraolimpijske igre
Začele so se paraolimpijske igre: brez Rusov in Belorusov, z enim Slovencem
S slavnostnim odprtjem so se v Pekingu danes začele zimske paraolimpijske igre, največje tekmovanje športnikov invalidov. Paraolimpijske igre po tradiciji sledijo olimpijskim na istih prizoriščih, letošnje bodo trajale do 13. marca. Slovenijo zastopa alpski smučar Jernej Slivnik.
Tekmovanje za najboljše zimske športnike invalide sledi olimpijskim igram na istih prizoriščih. Slavnostno odprtje na osrednjem stadionu v Pekingu je postreglo s standardnim protokolom teh velikih športnih tekmovanj, prihodom vseh sodelujočih ekip, pa prisegami športnikov in sodnikov, na stadionu je zaplapolala paraolimpijska zastava, seveda pa so prižgali tudi paraolimpijski ogenj, potem ko je bakla v zadnjih dneh obiskala tudi vsa tri tekmovalna prizorišča iger.
"The 21st century is a time for dialogue and diplomacy, not war and hate."
— NBC Olympics (@NBCOlympics) March 4, 2022
Andrew Parsons, President of International Paralympic Committee, called for peace at the #WinterParalympics Opening Ceremony. pic.twitter.com/QVfe4d1zwa
Slovensko zastavo nosil edini slovenski paraolimpijec
Slovensko zastavo je na stadion prinesel Jernej Slivnik, edini aktivni slovenski udeleženec na igrah.
Skupno je sicer na igrah, potem ko so zaradi vojne v Ukrajini izključili Rusijo in Belorusijo, 564 športnikov, natanko toliko, kot jih je bilo na prejšnjih igrah v Južni Koreji, prihajajo pa iz 46 držav.
Igre je uradno odprl kitajski predsednik Ši Džinping, predsednik Mednarodnega paraolimpijskega komiteja (IPC) Andrew Parsons pa je v nagovoru poleg spodbude športnikom invalidom poudaril še mirovno sporočilo zaradi aktualnih dogodkov v Ukrajini.
"Prek športa moramo pokazati človečnost"
"Naše 21. stoletje je čas za dialog in diplomacijo, ne pa za vojno in sovraštvo. Tu se bodo športniki iz 46 držav borili eden ob drugem, ne eden proti drugemu. Prek športa moramo pokazati človečnost in največje vrednote za miren in vključujoč svet," je dejal predsednik krovne športne zveze.
Vse večji pa je tudi delež športnic, tokrat jih bo tekmovalo 138, pet več kot na prejšnjih igrah v Pjongčangu 2018. Najštevilčnejšo delegacijo ima sicer gostiteljica Kitajska s 96 športniki, Američani jim imajo v Pekingu 65. Na seznamu držav udeleženk zimskih izvedb iger so tudi tri novinke, Izrael, Portoriko in Azerbajdžan.
"Še veliko dela nas čaka, da bomo dosegli enakost spolov. Toda v zadnjih 20 letih se je število udeleženk močno povečalo, tako da gremo v pravo smer," je o tej temi dejal Parsons.
Ukrajinska delegacija požela največ simpatij
Na slavnostnem mimohodu pa je veliko simpatij in navdušenja požela ukrajinska delegacija, ki je imela veliko težav, da je zaradi vojne v državi sploh prišla na igre.
Kot je zapisala nemška tiskovna agencija dpa, je predsednik tamkajšnjega paraolimpijskega komiteja Valerij Suškevič poudaril, da je pravi čudež, da so v Pekingu, saj so nekateri tekmovalci bežali pred tanki in bombami, a je prisotnost reprezentance dokaz, da je Ukrajina še živa.
Razdelili bodo 78 kompletov medalj
Med 5. in 12. marcem, ko bodo potekala tekmovanja - igre se bodo s slovesnostjo sicer končale naslednjo nedeljo, 13. marca -, bodo skupno podelili 78 kompletov medalj: 39 v moški konkurenci, 35 v ženski, štiri tekme pa so v mešani konkurenci. Na igrah tekmujejo v šestih športnih panogah, alpskem smučanju, smučarskem teku, biatlonu, deskanju, hokeju in curlingu.
Tako kot na pred kratkim končanih zimskih olimpijskih igrah so tudi tu tri prizorišča: osrednje ledeno v Pekingu ter pomožni nordijsko in alpsko središče v Jančingu in Džandžakovu.
Preberite še: