12.11

4 leta, 8 mesecev

Thermometer Blue Green 4,32

5

Hačiodži 2019 svetovno prvenstvo v športnem plezanju Janja Garnbret Janja Garnbret Mia Krampl Vita Lukan

Četrtek, 15. 8. 2019, 12.11

Svetovno prvenstvo v športnem plezanju Hačiodži, težavnost

Slovenska veselica: Garnbretova svetovna prvakinja, Kramplova podprvakinja

5

plezanje | Janja Garnbret je na Japonskem osvojila še drugo zlato odličje. | Foto Manca Ogrin

Janja Garnbret je na Japonskem osvojila še drugo zlato odličje.

Za slovenskim plezanjem je nov izjemen dan. Svetovna prvakinja v težavnostnem plezanju je postala Janja Garnbret, za katero je to drugo zlato odličje na tem prvenstvu. Slovenski uspeh je z drugim mestom dopolnila Mia Krampl, ki tako visoko ni bila še nikoli. Vita Lukan je v finalu končala na sedmem mestu. Svetovni prvak je postal Čeh Adam Ondra.

Da bi to utegnil biti slovenski dan, je napovedal že polfinale, v katerem so kar tri Slovenke končale med prvimi štirimi. S prvega mesta se je v finale podala Janja Garnbret, z drugega Vita Lukan, s četrtega pa Mia Krampl.

Kot prva je tako nastopila Kramplova, pred nastopom katere je bila z višino 38+ v vodstvu Korejka Chaehyun Seo. A 19-letna plezalka z Golnika je zmogla do 39+, kar je pred nastopom zadnje trojice že pomenilo, da bo vsaj ena Slovenka na zmagovalnem odru.

Ko je Japonka Ai Mori zaostala za Kramplovo, so imele slovenske plezalke priložnost, da poberejo vse tri kolajne. A Viti Lukan se ni povsem izšlo, preplezala je do višine 30+, kar je na koncu zadostovalo za sedmo mesto.

Mia Krampl je z naslovom svetovne podprvakinje prišla do največjega uspeha kariere. Kramplova je bila do zdaj najvišje na tretjem mestu v svetovnem pokalu. | Foto: Manca Ogrin Mia Krampl je z naslovom svetovne podprvakinje prišla do največjega uspeha kariere. Kramplova je bila do zdaj najvišje na tretjem mestu v svetovnem pokalu. Foto: Manca Ogrin

Na vrsti je bila le še Garnbretova, ki je potrdila svojo prevlado. Preplezala je do 43+ in osvojila še drugo zlato odličje na tem svetovnem prvenstvu (v torek je postala svetovna prvakinja v balvanskem plezanju), skupno ima že pet naslovov svetovne prvakinje.

Slovenkama se je na odru za zmagovalce pridružila Japonka Mori.

To prvenstvo je res fantastično. Seveda je nekaj utrujenosti, saj tekmujemo že štiri dni zapored. Želim le uživati in plezati, kar se da najbolje," pravi nova svetovna prvakinja. | Foto: Manca Ogrin To prvenstvo je res fantastično. Seveda je nekaj utrujenosti, saj tekmujemo že štiri dni zapored. Želim le uživati in plezati, kar se da najbolje," pravi nova svetovna prvakinja. Foto: Manca Ogrin

"Fantastično prvenstvo"

"Nerealno. Bila sem malo nervozna pred začetkom, saj nisem vedela, kaj pričakovati. To ste lahko videli med mojim plezanjem. To prvenstvo je res fantastično. Seveda je nekaj utrujenosti, saj tekmujemo že štiri dni zapored. Želim le uživati in plezati, kar se da najbolje," je v prvi izjavi po novem naslovu svetovne prvakinje povedala Garnbretova.

Slovenci pri 17 kolajnah

Prvič ima Slovenija v težavnosti zlato in srebro na svetovnih prvenstvih. Garnbretova pa navdušuje s svojo vsestranskostjo. V balvanskem plezanju že vse od lanskega aprila še ni bila slabša kot prva. Letos je tudi prvič osvojila balvanski seštevek svetovnega pokala.

V težavnosti pa blesti že vse, odkar je nastopila med članicami, od 10. julija 2015. V zadnjih treh sezonah je osvojila seštevek svetovnega pokala v tej disciplini. Je pa tudi trikratna zmagovalka svetovnega pokala v kombinaciji, torej seštevku disciplin.

Po današnjem finalu težavnosti ima Slovenija po zaslugi Garnbretove in Kramplove na števcu odličij na svetovnih prvenstvih v športnem plezanju že 17 kolajn, tri na tem prvenstvu.

STA

Ondra na svetovnem prestolu

V moški konkurenci je zmago slavil Čeh Adam Ondra (34+), drugi je bil Nemec Alexander Megos (33+), tretji Avstrijec Jakob Schubert (33+), ki je branil naslov prvaka.

Slovenija v finalu ni imela predstavnika. Domen Škofic je finale zgrešil za las, končal je na 10. mestu., Martin Bergant je zasedel 20. mesto.

Na vrsti še kombinacija in hitrost

Tekmovalce in tekmovalke zdaj čakata še dve preizkušnji, kolajne bodo namreč delili še v hitrosti in kombinaciji.

Sportal Izjemen slovenski polfinale na SP!