Torek, 20. 8. 2024, 10.12
2 meseca, 2 tedna
Športno razsodišče Cas zavrnilo pritožbo Benjamina Savška
Mednarodno športno razsodišče (Cas) v Lozani je zavrnilo pritožbo, ki sta jo vložila slovenski kanuist Benjamin Savšek in v imenu Olimpijskega komiteja Slovenije vodja slovenske odprave v Parizu, Uroš Mohorič. Odločitev pomeni, da je dokončno obveljal pribitek 50 kazenskih sekund za izpuščena vratca, ki je Savška oddaljil od boja za kolajne. V slovenskem taboru so pritožbo vložili 9. avgusta, Cas pa je odločitev sprejel 16. avgusta.
Tako kot kanuistu Savšku je na olimpijskih igrah v Parizu tudi kajakašu Petru Kauzerju usodo krojila za slovenski olimpijski tabor sporna sodniška odločitev. Obema so dodelili pribitek 50 kazenskih sekund, slovenska favorita na divjih vodah pa sta ostala brez bojev za kolajne.
Savšek, ki je pred tremi leti v Tokiu postal olimpijski prvak s kanujem, je v Parizu po sodniški odločitvi o 50-sekundnem pribitku ostal prekratek za vsaj bron. Kazen je dobil zaradi namernega odrivanja količka, a Savšek pravi, da ga ni odrival namerno.
Cas: Pritožniki niso ustrezno utemeljili očitka
Arbiter v zadevi Lars Hilliger v razsodbi ugotavlja, da pritožniki niso ustrezno utemeljili očitka, da je bila sodniška odločitev sprejeta v nasprotju z načeloma pravičnosti in nearbitrarnosti. Iz poročila glavnega sodnika na tekmi po mnenju arbitra ni mogoče sklepati, da bi lahko bili razlogi za sprejem njegove odločitve "samovoljni".
Kajakaška zveza Slovenije je že v času iger v Parizu Mednarodni kajakaški zvezi (ICF) poslala pritožbo ter zahtevo za predložitev video posnetkov, ki jih je imela glavna sodnica na voljo tako v primeru Savška kot Kauzerja. Pri zvezi ICF so pritožbo zavrnili z utemeljitvijo, da je bilo že pred igrami v Parizu dogovorjeno, da bodo sodniki samo vodjem ekip verbalno pojasnili, zakaj so se odločili za določene poteze in da ne bodo posredovali nobenih pisnih poročil, v današnji tiskani izdaji pojasnjuje športni časopis Ekipa.
Direktor Kajakaške zveze Slovenije Andrej Jelenc je za STA po nastopu Savška dejal, da trenuten način sojenja po njegovem mnenju ne zasleduje izvornega razloga, zaradi katerega je bilo pravilo za namerno odrivanj vratc uvedeno. Kot je pojasnil Jelenc, sicer član izvršnega odbora Mednarodne kajakaške zveze, je bilo pravilo uvedeno, da si tekmovalec ob vožnji izven linije vratc teh ne bi mogel približati z veslom. "V zadnjih letih pa je v veljavi interpretacija, da se vsak takšen dotik, kot ga je danes storil Savšek, sodi za namerno odrivanje, s čimer so sodnikom olajšali delo."
"Gre za nevaren precedens"
Podobno po odločitvi Casa razmišlja tudi Savškov zastopnik v tem primeru Blaž Tomažin Bolcar. Kot je ocenil, je sodišče zgolj potrdilo položaj glavnega sodnika, ki lahko na tekmah sprejema odločitve brez pojasnil in tega, da bi za svoje odločitve odgovarjal. "Gre za nevaren precedens v svetu kajaka in kanuja, ki ga bo očitno morala nasloviti Mednarodna kajakaška zveza, če želi ohraniti integriteto," je bil jasen v odzivu za STA.
Preberite še: