Nedelja, 25. 3. 2012, 9.36
2 leti, 12 mesecev
Slovencema alpinistični oskar
Podelitev je potekala sinoči v Courmayeurju, sodniško žirijo, ki ji je predsedoval ameriški alpinist Michael Kennedy, pa sta prepričala s smerjo Sanjači zlatih jam v K7 West.
Med šestimi nominiranimi alpinističnimi vzponi sta kar dva vzpona na jubilejni, že 20. podelitvi, prejela zlati cepin (Piolets d'or). Poleg slovenskih alpinistov so nagrado pobrali tudi ameriški alpinisti Mark Richey, Steve Swenson, Freddie Wilkinson za vzpon v indijskem sedemtisočaku Saser Kangri II. Nominiran pa je bil še en slovenski vzpon, in sicer smer odprave Kitajska 2011 v Xuelian North East (smer Raz zaupanja). Zlati cepin za življenjske dosežke je prejel francoski alpinist Robert Paragot.
Strokovna žirija je v obrazložitvi podelitve zlatega cepina, najvišjega priznanja v alpinističnem svetu, zapisala: "Mlada slovenska alpinista Nejc Marčič (26 let) in Luka Stražar (23 let) sta dosegla vrh K7 West v tridnevnem vzponu v alpskem slogu preko še nepreplezane severozahodne stene, smer je dolga preko 1600 m. Raziskovanje, tehnične težave, minimalističen slog in predanost so značilnosti njihovega vzpona. To je bila šele njuna prva himalajska odprava. Odlično se nam zdi, da sta vzela izkušnje, ki sta si jih nabrala v domačih gorah, in jih v Himalaji nadgradila. Splezala sta zelo lepo in težko smer. Poleg vseh naših kriterijev še posebej izpostavljamo raziskovalni alpinizem, minimalistični, čisti lahki alpski slog, timski duh, strast, predanost, skromnost, srčnost in da sta kot neprofesionalna alpinista splezala tako smer."
Študent geografije Stražar in Marčič, ki dela v gradbeništvu, sta bila nagrade zelo vesela. Za spletno stran Planinske zveze Slovenije sta strnila vtise: "Nisva si mislila, da bova nominirana za takšno nagrado in se znašla med tako izkušenimi alpinisti, kaj šele, da bi takšno nagrado na koncu tudi dobila. Ko je bila smer za nama, sva bila srečna, da je konec naporov. Bila sva vesela in hvaležna, da nama je uspelo. Ko greš na odpravo, ne razmišljaš o drugih stvareh, kaj šele o kakšni nagradi. Zlatega cepina nisva pričakovala. Je pa to potrditev, da sva na pravi poti v alpinizmu in da delujeva dobro. Predvsem pa je to ogromna vzpodbuda za naprej."
Planinska zveza Slovenije je Stražarja letos že razglasila za najperspektivnejšega slovenskega alpinista za leto 2011, Marčič pa je prejel nagrado za posebne dosežke v slovenskem alpinizmu.
Zlati cepin je tako že petič romal v slovenske roke. Sploh prvi zlati cepin je leta 1992 šel v roke Marku Prezlju in Andreju Štremflju za prvenstveni vzpon po južnem stebru osemtisočaka Kangčendzenge (8476 m). Leta 1997 sta ga prejela Tomaž Humar in Vanja Furlan za novo smer v SZ steni Ama Dablam (6812 m) v Nepalu. Leta 2007 je nagrado že drugič prejel Prezelj, in sicer skupaj z Borisom Lorenčičem za preplezano novo smer v stebru Čomolharija (7326 m). Istega leta je prejel zlati cepin po mnenju občinstva še Pavle Kozjek.
Še več pa je bilo predlaganih in nominiranih alpinističnih vzponov slovenskih alpinistov. Prezelj in Štremfelj sta bila nominirana leta 1996 za vzpon v Patagoniji leta 1995, Prezelj je bil nominiran tudi leta 2002, Humar pa za leti 1999 in 2004.