SP v gimnastiko

Simone Biles do štirih naslovov

Simone Biles | Simone Biles | Foto Reuters

Simone Biles

Prva zvezdnica svetovne gimnastike Simone Biles je zadnji dan svetovnega prvenstva v Antwerpnu, kvalifikacijskega za olimpijske igre, osvojila še dva naslova. Šestindvajsetletna Američanka je bila najboljša tako na gredi kot parterju, s čimer ima v svoji zbirki že 23 svetovnih naslovov, skupno pa 30 kolajn s SP.

Sportal Bilesova po napaki brez naslova

Simone Biles je na gredi s svojo tretjo zlato kolajno na tem prvenstvu postala svetovna prvakinja s 14,800 točke. Drugo mesto si je priborila komaj 17-letna Kitajka Zhou Yaqin, ki je zlato odličje izgubila zaradi dodatnega koraka pri seskoku (14,700). Bronasta pa je bila svetovna prvakinja na preskoku s tega SP, Brazilka Rebeca Andrade.

Biles pa se je veselila tudi zmage na parterju (14,633) zahvaljujoč tehnično izjemno zahtevni predstavi, čeprav je pri eni diagonali stopila v prestop. Na preostalih dveh stopničkah zmagovalnega odra sta pristali Brazilki Andrade (14,500) in Flavia Saraiva (13,966). Američanka, ki se je v Belgiji vrnila po dveletnem tekmovalnem premoru po OI v Tokiu, je tako prvenstvo končala s petimi medaljami, vključno s štirimi zlatimi.

Telovadci pa so tekmovanje odprli s finalom na preskoku, kjer je naslov osvojil Jake Jarman. Pri 21 letih je Britanec, lani tudi evropski prvak na preskoku, osvojil prvi naslov svetovnega prvaka v karieri. Manj kot deset mesecev pred olimpijskimi igrami v Parizu je bil drugi 20-letni Američan Khoi Young, v soboto srebrn tudi na konju z ročaji, bron je osvojil Ukrajinec Nazar Čepurnij.

Na bradlji, nekdaj paradnem orodju Slovenca Mitje Petkovška, je v odsotnosti olimpijskega in trikratnega svetovnega prvaka Kitajca Zou Jingyuana prvi svetovni naslov po letu 2007 in Fabianu Hambüchnu (drog) za Nemčijo osvojil 30-letni Lukas Dauser. Po srebru na olimpijskih igrah v Tokiu in lanskem svetovnem prvenstvu je Dauser zmagal s 15,400 točke. Na drugo mesto se je uvrstil Kitajec Shi Cong s 15,066 točke pred Japoncem Kaitom Sugimotom (15,000).

Olimpijski prvak Japonec Daiki Hashimoto pa je na drogu, kjer je nekoč blestel Aljaž Pegan, osvojil še tretjo zlato kolajno tega SP. Potem ko je bil najboljši z ekipo, nato pa je v finalu mnogoboja ubranil krono iz Liverpoola 2022, je na drogu slavil zanesljivo zmago (15,233) z ogromno prednostjo več kot pol točke pred zasledovalci. Srebro je osvojil Hrvat Tin Srbić (14,700), že zlat v Montrealu 2017 in srebrn v Stuttgartu 2019, bron pa Kitajec Su Weide (14,500).