Nedelja, 9. 10. 2022, 8.10

Ironman, svetovno prvenstvo

Gustav Iden zmagovalec ironmana v rekordnem času

1

Gustav Iden | Gustav Iden je z rekordom proge zmagal na svetovnem prvenstvu v ironmanu na Havajih.  | Foto Guliverimage

Gustav Iden je z rekordom proge zmagal na svetovnem prvenstvu v ironmanu na Havajih. Šestindvajsetletni Norvežan je po 3,86 kilometra plavanja, 180,2 kilometra kolesarjenja in 42,2 kilometra teka v neuradno 7:40:24 ure zmagal pred presenetljivim drugouvrščenim, Samom Laidlowom iz Francije. Slovenec David Pleše je bil 32.

Edini slovenski triatlonec v poklicni moški konkurenci je progo opravil v 8:30:01 ure.

Preostalo mesto na stopničkah je osvojil Kristian Blummenfelt. Prav Blummenfelt, ki trenira skupaj z Idenom, je lani osvojil olimpijsko zlato na igrah v Tokiu, osvojil naslov ITU in letos zmagal na svetovnem prvenstvu v ironmanu 2021 v St. Georgeu. Dirko je začel kot veliki favorit za zmago.

Za novega prvaka Idena je to največji uspeh v karieri. Z norveško zastavo v roki je užival v zadnjih metrih na črno-rdeči preprogi. S svojim časom je očitno podrl trenutni rekord proge Nemca Jana Frodena iz leta 2019. Iden je tudi dvakratni prvak na polrazdalji.

"To je bilo tako strašno težko," je rekel Iden na ciljni črti: "Zadnjih 10 kilometrov me je skrbelo, da me bo otoška legenda ubila."

Svetovno prvenstvo v ironmanu se je po premoru v letih 2020 in 2021 zaradi koronske pandemije letos spet vrnilo na Havaje.