Gospodarji morja so Vasilij Žbogar, Tina Mrak in Veronika Macarol

Najboljši slovenski jadralec v letu 2014 je bil Vasilij Žbogar, ki jadra v razredu finn, najboljši jadralki pa sta bili Tina Mrak in Veronika Macarol, posadka iz razreda 470.

Med mladinci sta bila prva Jan Kosmina in Lin Pletikos. Priznanja so podelili pred 28. redno skupščino Jadralne zveze Slovenije (JZS) v Marini Izola.

Žbogar ter Mrakova in Macarolova so lani Sloveniji že priborili olimpijski kvoti za igre prihodnje leto v Riu de Janeiru.

Devetintridesetletni Žbogar je prekinil trening v Valencii in testiranje nove jadrnice in prišel v domovino, da se je po uspešno končanem študiju v soboto udeležil podelitve diplom na Fakulteti za management v Kopru. Ob tem je najboljši slovenski jadralec doslej tudi lani nadaljeval uspešno športno pot. Iz evropskega prvenstva v francoskem La Rochellu se je vrnil s srebrom, kar so bile njegove tretje zaporedne stopničke na EP. Konec novembra je zmagal na finalu svetovnega pokala v Abu Dabiju. Pred tem je na svetovnem prvenstvu v olimpijskem jadranju v Santanderju kljub slabši pripravljenosti zaradi bolezni pred prvenstvom osvojil 12. mesto.

Tina Mrak in Veronika Macarol sta lani na SP končali na petem mestu in s tem uspehom dopolnili odličen dosežek z evropskega prvenstva, kjer sta bili bronasti. Finale svetovnega pokala v Abu Dabiju sta končali na šestem mestu.