Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Četrtek,
11. 8. 2011,
13.50

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 8. 2011, 13.50

9 let, 2 meseca

Čop-Špik po rokadi odločno po kolajno

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Medtem ko na Bledu ''rastejo'' tribune in se opravljajo zadnja dela pred bližajočim se svetovnim prvenstvom, pa slovenska veslaška reprezentanca vadi v Bohinju.

Blejski turistični vrvež in pa organizatorske priprave na največji veslaški dogodek leta se v zadnjem obdobju niso dotaknili slovenske veslaške reprezentance. Slednja se je po koncu svetovnega pokala in treningih na Bledu ter v Mariboru umaknila v idilično okolje Bohinjskega jezera, kamor pred prvenstvom prihajajo tudi izbrane vrste Nove Zelandije, Srbije in Portugalske. Selektor Miloš Janša je prepričan, da je bila selitev v Bohinj prava poteza. ''Ne želim očrniti Bleda ali pa se prikupiti bohinjskemu županu, a tukaj imamo res odlične pogoje za delo. So skorajda optimalni, tako da trenutno ne vidim okolja, kjer bi bila vadba še boljša. Imel smo proge, katamaran … Prav gotovo se bomo še vrnili,'' bohinjskega okolja ni mogel prehvaliti selektor, ki pa seveda bolj kot proti slikovitem jezeru in vršacem na čelu s Triglavom pogleduje proti posadkam, na katere bo stavil na svetovnem prvenstvu, ki se bo na Bledu začelo že 28. avgusta. ''Če potegnem črto, moram poudariti, da so vsi čolni pokazali napredek. Ob bližajočem se prvenstvu dvigujemo tudi intenzivnost treningov,'' pravi Janša, ki je za prvo domače prvenstvo po letu 1989 tudi uradno prijavil posadke, ki jih je napovedal že pred dobrim tednom. To pomeni, da bo slovensko vrsto na Bledu sestavljalo pet čolnov, od tega ob štirih lovcih na londonsko vizo še Primorec Rajko Hrvat v neolimpijski disciplini lahkih enojcev.

Nikakršna skrivnost ni, da vloga udarne posadke in čolna, ki meri proti odličju, pripada dvojnemu dvojcu, v katerem sta po treh letih moči znova združila veteran Iztok Čop in sedem let mlajši, a vseeno izjemno izkušeni Luka Špik. Člana nekdaj nepremagljivega dvojca sta se predstavila že na zadnji tekmi svetovnega pokala v Luzernu, po soočenju s svetovno elito, ki je potrdilo prave nastavitve in ob tem vseeno pokazalo, da ju do SP čaka še veliko dela, pa marljivo pilita formo. V tem času sta veslača zamenjala tudi mesti v čolnu, tako da zdaj prvič v tej posadki mlajši član sedi na mestu 'štrokerja'. Po zagotovilih selektorja in obeh veslačev je poteza že obrodila sadove, Iztok pa ob tem z nasmeškom dodaja, da ima težave pravzaprav le s tem, kam usmeriti pogled. Kar dvajset let je namreč zrl v konico čolna, zdaj bo 2000 metrov dolgo progo premagoval ob pogledu na soveslačev vrat. ''Skladnost in moč nista bili vprašljivi. Dejstvo pa je, da učinkovitost v zavesljaju ni bila prava. Zato sva se ukvarjala z različnimi nastavitvami v čolnu in iskala optimalne občutke. Pomembno je, da se hitrosti povečujejo. Upam, da je bohinjska voda tudi počasnejša od blejske. Moje misli so pozitivne. Prepričan sem, da bova ujela pravo skladnost tudi ob večji tekmovalni hitrosti ter da se bo Luka dodobra ujel z vlogo 'štrokerja', sam pa bom svoje dodal z drugega mesta. Verjamem tudi, da lahko v primerjavi s konkurenti prav v obdobju zadnjega piljenja pridobiva največ,'' razmišlja Čop, ki seveda ne taji, da je cilj lov na odličje, zanju prve po letu 2007 in za slovensko veslanje prve po 2009.

Kot drugo najmočnejšo posadko selektor Janša označuje dvojnega četverca, v katerem so moči združili vrstniki Gašper Fistravec, Matej Rojec, Jan Špik in Žiga Pirih. Slednji je imel nekaj zdravstvenih težav, tako da sta v stalni pripravljenosti tudi rezervi Aleš Zupan in Urban Ulčar. ''Verjamem, da se ta posadka lahko poteguje celo za A finale. Cilji morajo biti visoki. Osebno jih vselej postavljam na skrajno točko zmožnosti,'' poudarja Janša, za katerega bo sprejemljiv rezultat tudi uvrstitev do enajstega mesta, ki vodi na olimpijske igre v London. V boj za kvoto pošilja tudi lahkega dvojnega dvojca Jure Cvet-Matevž Malešič, ki po vrnitvi v stari čoln znova lovi lanskoletne hitrosti, in pa skifista Janeza Juršeta. ''Izziva se ne bojim. Enojec je ena izmed najmočnejših disciplin. S konkurenco si sicer ne belim glave, čeprav vem, da je izjemno močna. A potrudil sem bom po najboljših močeh in videl, koliko veljam,'' poudarja Jurše, ki je imel nekaj težav z vnetim očesom, a vseeno v Bohinju vadi brez večjih težav.

Ne spreglejte