Francesco Bagnaia MotoGP Pedro Acosta

Nedelja, 7. 11. 2021, 15.04

motociklizem, vn algarve, dirka

Bagnaia zmagovalec v Portimau, padec Quartararoja

Francesco Bagnaia | Francesco Bagnaia je zmagovalec dirke za VN Algarveja. | Foto Guliverimage

Francesco Bagnaia je zmagovalec dirke za VN Algarveja.

Po predzadnji dirki sezone v motociklističnem svetovnem prvenstvu je še vedno odprt boj za prvaka v razredu moto2. Danes je bil v portugalskem Portimau odločen boj v najšibkejšem razredu moto3, kjer je novi prvak Španec Pedro Acosta, v elitnem motoGP, kjer je Francoz Fabio Quartararo prvak postal že v Misanu, pa je danes slavil Francesco Bagnaia.

Italijanski dirkač Ducatija, ki je bil do prejšnje dirke še v igri za naslov prvaka, a je s padcem predčasno izgubil vse možnosti, je danes pokazal lepo predstavo in njegova zmaga ni bila ogrožena. Dirkač Ducatija je bil večino dirke precej osamljen na prvem mestu, na dirki za VN Algarveja je bil še najbližje lanski svetovni prvak Španec Joan Mir s Suzukijem.

Tako je kazalo, da bo najbolj zanimivo dejanje finiša dirke boj za zadnjo stopničko, za katero sta se borila drugi Ducatijev dirkač Avstralec Jack Miller ter mlajši brat nekdanjega svetovnega prvaka Marca Marqueza - ta na Portugalskem zaradi posledic padca na treningu ni nastopal - Alex Marquez.

A do tega zadnjega boja ni prišlo, saj so dirko dva kroga pred koncem prekinili z rdečo zastavo in jo nato predčasno končali, potem ko sta trčila Španec Iker Lacuona in domačin Miguel Oliveira, lanski zmagovalec te dirke. Portugalca so sprva z mesta padca odnesli na nosilih, a ni resneje poškodovan.

Že tri kroge prej pa se je dirka, na kateri sicer ni bil v ospredju, saj je vozil na šestem mestu, predčasno končala za svetovnega prvaka Quartararoja. Dirkač Yamahe je zdrsnil v zavoju in končal v pesku, kar je bil zanj sploh prvi odstop oziroma ničla v sezoni.

"Zadovoljen sem. Ves konec tedna je delo potekalo tako, kot smo želeli. Užival sem, vse je bilo v redu, motocikel je bil odličen. Opravili smo dobro delo, vesel sem tudi, da smo postali konstruktorski prvaki," je dirko ocenil Bagnaia, ki je dosegel tretjo zmago letos.

"Mislil sem, da bom bolj enakovreden, toda Bagnaia je bil danes premočan. A po drugi strani sem zadovoljen tudi z drugim mestom," pa je dejal Mir.

Na svoji predzadnji dirki v karieri je danes nastopil sedemkratni svetovni prvak Valentino Rossi, ki je iztržil 13. mesto.

Ducati pa je z današnjim dvojnim uspehom na stopničkah postal konstruktorski prvak za sezono 2021, saj ima zdaj neulovljivo prednost pred Yamaho.

V seštevku SP je tako Quartararo ostal pri 267 točkah, drugi Bagnaia jih ima zdaj 227. Tretji je Mir s 195, četrti pa Miller s 165.

17-letnik postal drugi najmlajši svetovni prvak

Španec Pedro Acosta (KTM) je zmagovalec dirke razreda moto3, s tem pa je postal tudi novi svetovni prvak v najšibkejšem motociklističnem razredu. Premierni naslov svetovnega prvaka je osvojil pri vsega 17 letih starosti.

Pedro Acosta je s 17 leti postal drugi najmlajši svetovni prvak v moto3. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Pedro Acosta je s 17 leti postal drugi najmlajši svetovni prvak v moto3. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Drugo in tretje mesto na dirki sta šli v Italijo, Andrea Migno (Honda), startal je sicer s 16. mesta, se je uvrstil pred rojakom Niccolom Antonellijem (KTM).

Acosta, ki je startal šele s 14. mesta, je ugnal prvega izzivalca za naslov Italijana Dennisa Foggio (Hondo), ter postal drugi najmlajši svetovni prvak po Italijanu Lorisu Capirossiju (1990).

Foggia se je namreč v zadnjem krogu znašal na tleh, potem ko ga je zadel Južnoafričan Darryn Binder (Honda).

Acosta je slavil v seštevku z 259 točkami, Foggia je drugi z 213 točkami, Španec Sergio Garcia (GasGas), ki je prav tako padel, je tretji s seštevkom 168 točk.

Gardner zmagal, naslov prvaka še ni oddan

Avstralec Remy Gardner je zmagovalec v razredu moto2. Premagal je Španca Raula Fernandeza in se na ta način močno približal naslovu prvaka, a bo odločitev padla na zadnji dirki sezone. Avstralec bi se naslova že danes veselil, če bi zmagal in bi bil njegov edini tekmec Fernandez tretji ali slabši. Toda z drugim mestom je slednji še ohranil nekaj teoretičnih upov, saj je razlika med njima zdaj 23 točk (305-282), do konca pa je le še ena dirka.

Tretje mesto je na današnji dirki osvojil Britanec Sam Lowes.

Sezona 2021 se bo končala naslednji teden v Valencii.