Mitja Kosovelj gorski tek

Ponedeljek, 30. 5. 2016, 19.24

Državno prvenstvo v gorskih tekih, Gore nad Idrijo

Presenečenje v Gorah: Lamovec prehitel Kosovelja in postal državni prvak

Najuspešnejši slovenski gorski tekač Mitja Kosovelj je na državnem prvenstvu, ki je v nedeljo potekalo v Gorah nad Idrijo, v kategoriji gor/dol doživel enega redkih porazov na domačih tleh v zadnjih letih.

Tek v Gorah nad Idrijo je štel za državne naslove, hkrati pa je bila to tudi izbirna tekma za letošnje evropsko prvenstvo, ki bo 2. julija potekalo v Italiji.

Obračun najboljših spominjal na dogajanje pred več kot desetimi leti

V absolutni moški kategoriji sta se za zmago udarila Mitja Kosovelj, v zadnjem desetletju praktično nepremagljivi tekač v slovenski konkurenci, in Peter Lamovec, ki je bil dolga leta njegov glavni tekmec, a se je kmalu po prehodu v člansko kategorijo bolj posvetil študiju, tek pa postavil na stranski tir. V zadnjem obdobju je spet v dobri formi, tako dobri, da je postal državni prvak in prekinil Kosoveljevo prevlado.

Kosovelj in Lamovec sta bila največja tekmeca v mladinski konkurenci, katere vrhunec je predstavljalo svetovno prvenstvo na Aljaski leta 2003, ko je Novogoričan postal svetovni prvak, Žirovec pa je osvojil drugo mesto.

Trinajst let pozneje sta v Gorah zamenjali mesti, Lamovec je razgibano 9,6-kilometrsko progo premagal v času 34:50 in Kosovelja premagal za 12 sekund. Tretje mesto in bronasto odličje je osvojil Gašper Bregar.

Najhitrejši trije na državnem prvenstvu: na najvišji stopnički Peter Lamovec, ob njem pa Mitja Kosovelj (levo) in Gašper Bregar (desno). | Foto: Najhitrejši trije na državnem prvenstvu: na najvišji stopnički Peter Lamovec, ob njem pa Mitja Kosovelj (levo) in Gašper Bregar (desno).

"Zelo sem vesel zmage. Načrtoval sem uvrstitev med prve tri, a sva z Mitjem kmalu pobegnila ostalim. V zadnjem vzponu sem uspel nekoliko pobegniti, prednost pa sem zadržal do cilja. Doma sem iz Žirov, tako da je to zame skoraj domača tekma," je po zmagi razlagal zmagovalec.

Kosovelj, ki se intenzivno pripravlja na svetovno prvenstvo v gorskem maratonu, ki bo čez tri tedne potekalo v Podbrdu, kjer je že slavil leta 2011, po porazu ni bil razočaran: "Nisem imel posebnih ambicij, želel sem le opraviti dober trening pred svetovnim prvenstvom. Peter je bil močnejši, mene pa veseli, da sva se bojevala kot v starih časih."

Med dekleti je naslov državne prvakinje osvojila Ana Čufer, ki je 6,3-kilometrsko progo premagala v času 28:53.