Maraton, Berlin (Nem)

Dramatičen konec berlinskega maratona, Bekele za las zgrešil svetovni rekord

1

Berlin maraton 2016 Kenenisa Bekele | Foto Reuters

Eden največjih tekačev vseh časov, Etiopijec Kenenisa Bekele, je zmagovalec letošnjega maratona v Berlinu. Na najhitrejši progi na svetu je s časom 2;03:03 svetovni rekord zgrešil za šest sekund.

Letošnji berlinski maraton je postregel z izjemnim razpletom, saj sta bila še na 40. kilometru v igri za zmago dva izjemna tekača, poleg tega pa je v zraku visel še svetovni rekord. Kenijec Wilson Kipsang je v zadnjih desetih kilometrih narekoval ritem in si nekajkrat že pritekel prednost nekaj sekund, a se je Etiopijec Kenenisa Bekele vselej pobral in ujel priključek, na koncu pa je zbral več moči in s časom 2;03:03 slavil drugo veliko maratonsko zmago. Pred tem je dobil še maraton v Parizu leta 2014, ko je sploh prvič nastopil na tej razdalji.

Nekateri so že dvomili vanj, zdaj je dokazal, da je največji vseh časov

Bekele je svetovni rekorder v teku na 5.000 in 10.000 metrov in vse kaže, da njegova rekorda ne bosta prav kmalu presežena. Ko se je podal v maraton, so mu vsi pripisovali velike možnosti, a po debitantski zmagi v Parizu mu vse ni šlo po načrtih.

Istega leta je bil v Chicagu četrti, kar je seveda zavidanja vreden dosežek, a od enega največjih tekačev vseh časov se pričakuje zmage. Nekaj mesecev pozneje je v Dubaju odstopil, nato pa je leta 2015 zaradi poškodbe odpovedal še nastop v Londonu.

Najhitrejši tekači v Berlinu: Wilson Kipsang, Kenenisa Bekele in Evans Chebet | Foto: Reuters Najhitrejši tekači v Berlinu: Wilson Kipsang, Kenenisa Bekele in Evans Chebet Foto: Reuters

Letos se je prav v britanski prestolnici spet vrnil in osvojil tretje mesto za odličnima Kenijcema Eliudom Kipchogejem, ki je nato postal še olimpijski prvak, in Stanleyjem Biwottom. Etiopijec je že pred štartom naznanil, da ni v polni pripravljenosti in pred berlinskim nastopom je bilo mogoče pričakovati presenečenje z njegove strani.

Predvidevanja so se izkazala za resnična, trikratni olimpijski prvak in petkratni svetovni prvak je dobil berlinsko preizkušnjo in čeprav je za šest sekund zgrešil svetovni rekord, je marsikoga prepričal, da gre za najboljšega tekača vseh časov. Ne pozabimo, Bekele je tudi enajstkrat postal svetovni prvak v krosu, dosežek, ki ga skoraj zagotovo ne bo nihče ponovil.

Bekele se je z novim etiopskim rekordom na večni maratonski lestvici povzpel na drugo mesto, dve sekundi je bil celo hitrejši kot Kipchoge letos v Londonu, Kipsang pa je prav tako izboljšal osebni rekord in se s časom 2;03:13 na lestvici na četrtem mestu izenačil z rojakom Emmanuelom Mutaijem, ki je tokrat osvojil "le" 12. mesto (2;10:29).

Aberu Kebede je v Berlinu zmagala že tretjič. | Foto: Reuters Aberu Kebede je v Berlinu zmagala že tretjič. Foto: Reuters

Tretja zmaga Etiopijke

Med dekleti je še tretjič v Berlinu slavila Etiopijka Abere Kedebe, a se ji ni uspelo spustiti pod mejo 2;20, kar je bila njena velika želja. Zmagala je s časom 2;20:45. Etiopijke so zasedle prva tri mesta, druga je bila Birhane Dibaba, tretja pa Ruti Aga.