Evropsko prvenstvo do 23 let (3. dan), Bydgoszcz (Pol)

Janežič evropski prvak med mlajšimi člani, Horvatova brez medalje

3,38

termometer

Luka Janežič EPu23 zlato

Slovenski rekorder v teku na 400 metrov Luka Janežič je nov evropski prvak med mlajšimi člani. V finalu je prepričljivo slavil s časom 45,33. Anita Horvat je v isti disciplini ostala brez medalje na četrtem mestu (53,06).

Luka Janežič je upravičil vlogo favorita in osvojil zlato medaljo v teku na 400 metrov. Pričakovano je bil najtrši oreh Norvežan Karsten Warholm, nekdanji mladinski svetovni prvak v mnogboju in zmagovalec dveh mitingov letošnje diamantne lige v teku na 400 metrov z ovirami. Slavil je v domačem Oslu in v Stockholmu.

Norvežan, ki na prvenstvu tekmuje v dveh disciplinah, tudi danes je že tekel v polfinalu teka na 400 metrov z ovirami, je začel izjemno in bil do ciljne ravnine v vodstvu, tam pa je pospešil slovenski rekorder in ga suvereno prehitel. Semafor se je ustavil pri odličnih 45,33. Warholm je ostal na drugem mestu s časom 45,75, bron pa je osvojil Danec Benjamin Lobo Vedel (46,08).

Luka Janežič-Evropski prvak U23!!! 👏🏻👏🏻👏🏻 #SloAtletika #bydgoszcz2017 #gold

Posted by Atletska zveza Slovenije on Saturday, 15 July 2017

Janežič je bil pred dvema letoma na istem prvenstvu v Talinu že bronast, državni rekord pa je s časom 45,07 postavil na lanskih olimpijskih igrah v Riu de Janeiru.

Z normo in rekordom, a brez medalje

Anita Horvat je žal ostala brez medalje. Anita Horvat je žal ostala brez medalje. Foto: Vid Ponikvar

Druga varovanka trenerja Roka Predaniča Anita Horvat, ki je z novim absolutnim državnim rekordom navdušila v petkovem predteku, je v finalu teka na 400 metrov osvojila nehvaležno četrto mesto. Utrujenost je očitno pustila sledi, saj je 20-letna šprinterka tekla precej počasneje.

V zadnjih metrih ji je uspelo prehiteti britansko tekmico, njen čas pa se je ustavil pri 53,06. Zlato medaljo je s časom 52,00 osvojila Latvijka Gunta Latiševa-Cudare, druga je bila Nemka Laura Müller (52,42), tretja pa Nizozemka Laura De Witte (52,51).

Horvatova je kljub temu lahko s svojim nastopom na prvenstvu zadovoljna, saj je poleg rekorda izpolnila tudi normo za avgustovsko svetovno prvenstvo.

Zadnji dan prvenstva bo v finalu skoka v daljino nastopila Neja Filipič, ki je bila uspešna v kvalifikacijah. Finale si je priskakala že v prvem poskusu, ko je s 633 centimetri (+2,5 m/s) za deset centimetrov presegla kvalifikacijsko normo.

Izjava trenerja Roka Predaniča:
Rok Predanič Rok Predanič Foto: Vid Ponikvar "Od Janežiča smo pričakovali medaljo in to smo dosegli. Prvič v življenju je imel tri teke zapored v treh dnevih. Vsak je bil boljši in je nastop opravil brez napake. Dokazal je, kako je močan in je naredil vse, kar je mogoče, čeprav se lahko v finalu zgodi vse, kar je možno. Kar spomnimo se marčevske diskvalifikacije zaradi prestopa na dvoranskem EP v Beogradu. Kar se Horvatove tiče, pa bi podpisala pred prvenstvom, da se iz Poljske vrne z normo za SP in državnim rekordom. To je dosegla že včeraj, mogoče bi danes lahko kaj več naredila, če bi v prvih 100 m priključila in ostala v stiku s tekmicami. Toda tudi četrto mesto je dober izid," je za STA povedal Predanič, trener Janežiča in Horvatove.