7 let, 12 mesecev

Mitja Kosovelj Lucija Krkoč

Petek, 25. 11. 2011, 23.01

Gorska tekača leta sta Mitja Kosovelj in Lucija Krkoč

Dva tedna po podelitvi priznanj najboljšim slovenskim atletom v sezoni 2010, so na svoj račun prišli tudi gorski tekači. Za najuspešnejša sta bila izbrana Mitja Kosovelj in Lucija Krkoč.

Gorski tekači so se zbrali še zadnjič v letošnji sezoni, ki je bila za slovenski gorski tek najuspešnejša do sedaj. Jubilejni 20. letni zbor je potekal v Hiši kulinarike Jezeršek, kjer so podelili zaslužena priznanja najuspešnejšim v letu 2011. Ob dvajsetletnici Združenja za gorske teke so priznanja prejeli tudi ustanovni člani in vsi dobitniki medalj na velikih tekmovanjih v gorskem teku.

''Pred dvajsetimi leti smo se na pobudo tedanjih organizatorjev teka na Šmarno goro prvič srečali in postavili temelje temu, kar sedaj počnemo že dve desetletji. Naredili smo veliko. Organizirali smo vsa največja tekmovanja – evropsko prvenstvo, svetovno prvenstvo, svetovno prvenstvo v gorskem maratonu in tekme svetovnega pokala. Tudi tekmovalno smo bili uspešni, saj smo na največjih tekmovanjih osvojili 43 medalj," je v nekaj stavkov poizkusil prerez prvih 20. let delovanja strniti predsednik izvršnega odbora Združenja za gorski tek pri AZS Tomo Šarf, ''alfa in omega" slovenskega gorskega teka, ki si je ob prejemu nepričakovanega priznanja prislužil tudi stoječe ovacije. Zasluge za njegovo delo mu je priznal tudi Janez Aljančič, član sveta Evropske atletske zveze: ''Letošnje leto je bilo še posebej odmevno v evropskem in svetovnem merilu. Še nekaj let nazaj gorski teki niso bili tretirani, kot bi si zaslužili. Prav Slovenija pa je na področju gorskega teka med vodilnimi državami v Evropi. Šarf je na tem področju dejaven že 30 let in njegova zasluga je, da smo tako prepoznavni. Marsikdaj bolj v tujini kot doma, to vam jaz lahko zagotovim."

''Leto je hitro minilo. Tudi letos ste se z največjih tekmovanj vračali z medaljami. Leto 2011 je, tako kot je bilo 2010, uspešno tudi v organizacijskem smislu. Vsako leto je boljše, po zaslugi vseh vas, piko na i pa daje Tomo Šarf. Ponosen sem, da združenje gorskih tekov znotraj AZS tako močno, predvsem pa, da imamo take tekmovalce, ki se z EP in SP vračajo z medaljami. Želim si, da bi bilo takih tudi naslednjih 20 let," pa je vse prisotne nagovoril predsednik AZS Peter Kukovica.

Izbor ''naj'' gorskih tekačev ni bil težak

Priznanji za ''naj'' gorska tekača sezone sta prejela Mitja Kosovelj in Lucija Krkoč. Kosovelj je prepričal predvsem z naslovom svetovnega prvaka v gorskem maratonu, ki ga je osvojil pred domačimi gledalci v Podbrdu. Temu uspehu je dodal še 12. mesto na svetovnem prvenstvu v Albaniji, kar je najboljša slovenska uvrstitev po letu 1988, ter peto mestu v skupnem seštevku svetovnega pokala, slovenski pokal pa je končal na tretjem mestu, saj je nastopil le na dveh tekmah. Krkočeva je osvojila bronasto medaljo na evropskem prvenstvu v turški Bursi, v skupnem seštevku svetovnega pokala pa je osvojila prvo mesto, potem ko je na posameznih tekmah svetovnega pokala osvojila tri zmage (Arco, Grintovec, Šmarna gora) in drugo mesto (Mayrhofen). Zmagala je tudi v skupnem seštevku slovenskega pokala. Posebno priznanje je prejela tudi mladinka Lea Einfalt, ki je zmagala na svetovnem prvenstvu ter na WMRA tekmi za mlajše mladinke v Gorenji vasi.

Srebne čeveljčke so prejeli tudi po trije najboljši v vsaki kategoriji slovenskega pokala, kjer sta bila med člani najboljša Gašpre Bregar in že omenjena Lucija Krkoč. Pokal, ki je letos štel le pet tekem, se je začel z majskim tekom na Osolnik. Druga tekma je potekala v Domžalah, kjer je bila izbrana tudi reprezentanca za SP, sledili pa so že tek na Ratitovec (izbirna EP), tek na Grintovec in finalni tek na Šmarno goro.

Sezona je bila uspešna tudi v organizacijskem smislu. Poleg tradicionalnih tekem svetovnega pokala – teka na Grintovec in Šmarno goro -, je letos v Sloveniji potekalo tudi SP v gorskem maratonu in mednarodna tekma za mlajše mladince v Gorenji vasi. Organizatorji so znova dokazali, da vedo, kako se stvari streže, zato so tudi oni prejeli posebne pokale v obliki tekaških čeveljčkov.