Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
12. 11. 2016,
21.20

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,23

1

Natisni članek

Natisni članek

atletika Tina Šutej Robert Renner

Sobota, 12. 11. 2016, 21.20

7 let, 1 mesec

Slovenska atleta leta 2016

Renner in Šutejeva najboljša slovenska atleta leta, od zdaj z novima trenerjema

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,23

1

Skakalca s palico Robertja Rennerja (Kladivar Celje) in Tino Šutej (Mass Ljubljana) so v tradicionalni anketi Atletske zveza Slovenije (AZS) izbrali za najboljša atleta leta 2016. Na podelitvi v Radencih je Renner, bronast na letošnjem evropskem prvenstvu v Amsterdamu, priznanje prejel drugič zapored, Šutejeva pa je nasledila Majo Mihalinec.

Renner je bil do zdaj varovanec Milana Kranjca, ki je prejel priznanje za najboljšega trenerja leta, najobetavnejša mlada atletinja leta pa je postala skakalka v daljino Maja Bedrač, srebrna na EP za mlajše mladince.

Najboljša slovenska atletinja leta 2016 je Tina Šutej. | Foto: Vid Ponikvar Najboljša slovenska atletinja leta 2016 je Tina Šutej. Foto: Vid Ponikvar

Najboljši klub leta je ljubljanski Mass

Med številnimi priznanji, ki so jih podelili, so izstopali dodelitev častnega članstva v AZS Petru Kukovici, ki je zvezo vodil osem let do 15. januarja 2013, priznanje ljubljanskemu Massu za najboljši slovenski klub v letošnjem letu ter fizioterapevtu Khalidu Nasifu za dolgoletno strokovno delo.

Med atleti je bila razvrstitev na najvišjih mestih ista. kot lani. Renner je s 168 točkami ugnal tekača na 400 metrov Luko Janežiča (Kladivar, 142 točk) in tekača na 800 metrov Žana Rudolfa (Mass, 64). Tako kot lani je bil četrti slovenski rekorder v metu kopja Matija Kranjc (Mass) tudi predsednik sveta slovenskih atletov.

Med atletinjami sta bili za Šutejevo (155 točk), z 11. mestom edino slovensko atletsko finalistko olimpijskih iger v Riu de Janeiru, članici Kladivarja, metalka kopja Martina Ratej (89) in skakalka v višino Maruša Černjul (86).

Tako Šutejeva kot Renner z novima trenerjema

"Rio si bom najbolj zapomnila po uvrstitvi v finale. Nastopila sem ob koncu atletskih tekmovanj in zato tudi nisem imela veliko časa, da bi si kaj veliko ogledala. Šla sem na kip Jezusa, ki kraljuje nad Riom, to pa je tudi vse," je povedala Šutejeva, katere trener je bil do zdaj Slavko Černe.

"Žal ne bova več sodelovala, po dolgih letih se je namreč odločil, da bi v življenju lahko počel še kaj, kot bil trener Šutejeve. Naredil je ogromno zame, podpiral in vodil me je ves čas kariere. Tudi predal me je v prave roke, saj od zdaj treniram pri Milanu Kranjcu," je dodala Šutejeva. Pred tem je podobno novico sporočil tudi Renner.

"Letos se z dolgoletnim trenerjem Milanom Kranjcem žal ločujeva. Bili so vzponi in padci, veliko stvari se je zgodilo. Zahvaljujem se mu za vse. Skupaj sva rasla, toda prišel je čas, da greva naprej po svojih poteh. O moji poti bo več jasno v tednu ali dveh," je pojasnil Renner, ki je bil najboljši tudi med mlajšimi člani (177 točk).

Med mlajši članicami je bila prva Veronika Domjan (Ptuj, 173), ki je petkrat izboljšala slovenski rekord v metu diska in po uvrstitvi v finale EP za las ostala brez olimpijskega nastopa.

Najboljši slovenski atlet leta pa je Robert Renner. | Foto: Žiga Zupan/Sportida Najboljši slovenski atlet leta pa je Robert Renner. Foto: Žiga Zupan/Sportida

Končana celostna podoba AZS in nov informacijski sistem

"Na največjih mednarodnih tekmovanjih so naši predstavniki z odličji dokazali uspešno menjavo generacije. Na EP smo imeli šest finalistov, Robert Renner pa je kronal uspehe z bronom. Deset predstavnikov smo imeli na OI v Riu, največ med posamičnimi slovenskimi športi, Janežič je tam postavil državni rekord na 400 metrov, Šutejeva pa je nastopila v finalu. Imeli smo štiri predstavnike v diamantni ligi, največ do zdaj. Maja Bedrač in Eva Pepelnak sta osvojili srebrni medalji na mladinskih tekmovanjih. Uspehe pa smo imeli tudi drugod. Letos smo končali celostno podobo AZS, avgusta pa smo dobili nov informacijski sistem za večjo povezanost naše atletike, od klubov, trenerjev, sodnikov in tekmovalcev ter vseh, ki skrbijo, da naša atletika napreduje," je v uvodnem nagovoru dejal predsednik AZS Roman Dobnikar in kot pomemben izziv prihodnje leto navedel izvedbo evropskega prvenstva v gorskih tekih na Veliki planini.

Roman Dobnikar bo spet kandidiral za predsednika AZS. | Foto: Vid Ponikvar Roman Dobnikar bo spet kandidiral za predsednika AZS. Foto: Vid Ponikvar

Slovensko atletsko leto še ni končano

Med starejšimi mladinci sta bila najboljša Jan Kokalj (Kladivar, 163) in Lara Omerzu (Brežice, 200), med mlajšimi mladinci Gregor Grahovac (Kladivar, 130) in Maja Bedrač (Ptuj, 191), med pionirji pa Mitja Kordež (Slovenj Gradec, 206) in Zala Istenič (Mass, 96).

V Radencih ta konec tedna poteka atletski vikend, na katerem so pripravili tudi kongres in licenčni seminar Združenja atletskih trenerjev Slovenije (ZATS), predavanja strokovnjakov z različnih področij ter koledarsko borzo, po kateri so bili določeni termini in organizatorji največjih tekmovanj v državi prihodnje leto.

Slovensko atletsko leto še ni končano. Roman Dobnikar je tako kot Andrej Kocič že pred mesecem dni javno najavil kandidaturo za predsednika AZS na volilni skupščini, ki bo 6. decembra letos. Dobnikar je na začetku leta kot edini predsedniški kandidat z enoletnim mandatom nasledil Gregorja Benčino, ki je odstopil 13. oktobra lani.

Ne spreglejte