Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ana Rupar

Ponedeljek,
28. 9. 2015,
15.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 9. 2015, 15.47

8 let, 7 mesecev

Slovenka, ki je najboljša vodnica reševalnega psa na svetu

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenija ima svetovno prvakinjo v iskanju pogrešanih ljudi z reševalnimi psi v gozdu. To je Nevenka Štor s psičko Neli. A nista edini, ki sta se s svetovnega prvenstva vrnili z vrhunskim rezultatom.

Danska je minuli teden gostila svetovno prvenstvo reševalnih psov, ki je bilo za 19 slovenskih udeležencev – članov Enote reševalnih psov ter Zveze vodnikov reševalnih psov – izjemno uspešno, saj so se v domovino vrnili z bogato bero osvojenih naslovov.

Najboljši pri reševanju v gozdu sta bili Nevenka in Neli Najuspešnejša je bila Nevenka Štor, ki je s svojo psičko Neli osvojila naslov svetovne prvakinje. "Zelo sem vesela, sploh zato, ker mi je uspelo tako razigranega psa pripraviti do tega, da je zmagal na tem svetovnem prvenstvu," se je po zmagi veselila Nevenka.

Nevenka in Neli sta se morali izkazati v iskanju pogrešanih oseb v gozdu (druga disciplina je potem še iskanje v ruševinah), kjer je psička morala najti tri pogrešane osebe, ter v poslušnosti in premagovanju ovir. Skupaj je v prvem delu mogoče doseči največ 200 točk, v drugem pa sto; njima jih je uspelo zbrati 270, kar je bilo dovolj za prvo mesto.

Zasluga za zmago gre tako vodniku kot psu, ki se morata pri dobrem delu dobro poklopiti. "Vodnik mora znati prebrati psa in vedeti, kaj mora narediti, da bo delo psa uspešno, in ga na pravi način voditi. Nama je to uspelo. Sem zelo vesela."

Štiri leta nepretrganih treningov Zmaga je plod štiriletnega neprestanega dela, kolikor časa sta že vključeni v Enoto reševalnih psov in trenirata iskanje pogrešanih oseb. Če želiš biti dober in uspešen, moraš trenirati nepretrgoma in utrjevati znanje.

"Vsak torek trenirava iskanje pogrešanih – včasih v ruševinah, največkrat pa v gozdu. Poleg tega imamo tudi trening poslušnosti in ovir, to delamo, ko imamo čas, a zagotovo vsak teden, pred tekmovanjem pa tudi dvakrat, trikrat na teden," razlaga Nevenka.

Prostovoljci, ki pomagajo policiji pri iskanju pogrešanih Vodniki svojih psov ne trenirajo zgolj za tekmovanja, temveč tudi za pomoč pri iskanju pogrešanih oseb. V primeru iskalne akcije jih pokliče Center za obveščanje, da policistom priskočijo na pomoč. "V tem delu je ogromno prostovoljnega dela, ki pa nam je vsem v veliko zadovoljstvo," poudarja Nevenka.

Za to delo so po Nevenkinem mnenju najboljši psi, ki imajo željo po iskanju, so hitri in razigrani. Sama je svojo psičko Neli izbrala ravno zaradi teh lastnosti – je gladkodlaka prinašalka, ki je že po naravi zelo razigran pes.

Poleg tega so veliko boljše psičke, ki so bolj ubogljive in se bolj držijo vodnika, medtem ko je pse veliko težje nadzorovati, imajo več plenilskega nagona, radi kdaj pobegnejo, je še pojasnila svetovna prvakinja.

Dokaz, da slovenski vodniki z reševalnimi psi delajo dobro Da slovenski vodniki z reševalnimi psi delajo dobro, nista dokazali le Nevenka in Neli, temveč sta se jima na odru za zmagovalce pridružila še Andrej Sterle s psičko Gezo, ki sta v iskanju pogrešanih v gozdu osvojila tretje mesto.

Da je bilo slovensko veselje še večje, je poskrbela tudi ekipna zmaga, ki sta jo skupaj z Nevenko in Neli osvojila Tinkara Brezovšek s Shadow in Aleš Udovč z Brinco.

Kot je poudaril Udovč, je ta zmaga rezultat njihovega dela, skupnega treniranja reševalske ekipe, da so šli na tekmovanje kot ena ekipa, ki ni gledala toliko na rezultat, temveč bolj na izkušnjo. Dodal je, da je to dokaz, da se v Sloveniji dela dobro. "Ne samo ta ekipa, ki je bila na tekmovanju, ampak si upam staviti, da bi bil še kdo drug lahko tako zelo uspešen," je dejal.

Odlične uvrstitve so dosegli tudi Igor Leban s Seven (sedmo mesto v iskanju na ruševini), Iva Cestar z Juno (12. mesto v iskanju na ruševini), Staša Vošnjak z Grifom (14. mesto v iskanju na ruševini), Aleš Udovč z Brinco (četrto mesto v iskanju pogrešanih v gozdu) in Tinkara Bezovšek s Shadow (sedmo mesto v iskanju pogrešanih v gozdu).

Ne spreglejte