Ameriški general Stanley McChrystal je prevzel vodenje sil zveze Nato v Afganistanu. Na položaju je zamenjal rojaka Davida McKiernana, ki je poveljstvo v Afganistanu vodil manj kot leto dni.
"Afganistanci so v središču naše misije, so tudi njeno bistvo in jih moramo zaščititi pred kakršnimkoli nasiljem," je ob prevzemu vodenja v poveljstvu mednarodnih sil v Afganistanu (Isaf) v Kabulu poudaril McChrystal.
Pozivi k zaščiti civilistov med protiterorističnimi operacijami
K zaščiti civilistov med protiterorističnimi operacijami je novega poveljnika Natovih sil v Afganistanu v nedeljo pozval tudi afganistanski predsednik Hamid Karzaj. "Merilo učinkovitosti sil Isaf ne bo število ubitih sovražnikov, temveč število Afganistancev, ki jih bodo zaščitile pred nasiljem," je poudaril Karzaj.
McChrystal je na današnji slovesnosti še menil, da bo letos ključno leto za koalicijske sile v Afganistanu in dejal, da bodo slednje sicer previdne, a jih ne bo strah.
McChrystal, ki je v Afganistan prispel v nedeljo, naj bi po navedbah ameriškega obrambnega ministrstva opravil temeljit pregled strategije Natovih sil v državi in najkasneje v dveh mesecih predlagal morebitne spremembe.
ZDA nameravajo močno okrepiti vojaško prisotnost
Do zamenjave vodstva Natovih in ameriških sil v Afganistanu sicer prihaja po tem, ko je ameriški predsednik Barack Obama razkril novo strategijo za vojno v tej nemirni srednjeazijski državi, v okviru katere naj bi ZDA močno okrepile vojaško prisotnost v Afganistanu.