Nemški bundestag je nemški vladi prižgal zeleno luč, da na vrhu EU-ja glasuje za začetek pristopnih pogajanj Srbije z EU-jem. Pogajanja bi se tako lahko začela januarja 2014.
Bundestag je tako zvezno vlado pozval, da na vrhu EU-ja odobri začetek pristopnih pogovorov s Srbijo pod pogojem, da se prva pristopna konferenca izvede najhitreje januarja prihodnje leto in če se na vrhu EU-ja decembra potrdi, da so popolnoma implementirani pogoji iz dogovora, ki sta ga pod okriljem Bruslja aprila sklenila Srbija in Kosovo.
Nemški parlament pogojuje začetek pristopnih pogajanj
Bundestag je ob tem še poudaril potrebo po popolni razpustitvi srbskih vzporednih struktur na severu Kosova in namesto njih oblikovanje novih struktur na področju varnosti in pravosodja, ki jih bo politično nadzirala in financirala kosovska vlada. Nemški parlament poleg tega zahteva izvedbo svobodnih in poštenih lokalnih volitev na Kosovu in popolno implementacijo vseh predhodno doseženih rezultatov procesa dialoga, med katere med drugim spada tudi neoviran dostop kosovske mejne policije in carinikov do mejnih prehodov na severu Kosova.
Merklova: Ni dvoma, da se bo sporazum moral implementirati
Na odločitev bundestaga se je z navdušenjem odzvala nemška kanclerka Angela Merkel. "Veseli me, da bo zasedanje Sveta EU-ja o morebitnem začetku pristopnih pogajanj Srbije z EU-jem. Ni dvoma, Srbija in Kosovo sta v zadnjih mesecih dosegla znaten napredek pri normalizaciji. Istočasno pa ni dvoma, da se bo sporazum moral implementirati," je dejala Merklova v bundestagu.
Tudi ona je pojasnila, da bo prvo pristopno konferenco mogoče sklicati šele januarja 2014, če bo decembra potrjena implementacija sporazuma. Ob tem je še poudarila, da se morajo odnosi med Srbijo in Kosovom pred vstopom Srbije v EU popolnoma normalizirati.
Kosovski parlament že ratificiral sporazum s Srbijo
Medtem pa je kosovski parlament že ratificiral dogovor o normalizaciji odnosov med Srbijo in Kosovom. Kot je sporočila kosovska ministrica za evropske integracije Vlora Citaku, je parlament dogovor ratificiral s potrebno dvotretjinsko večino. Za naj bi po navedbah kosovskih medijev glasovalo 84 poslancev, trije pa so bili proti.
Srbski in kosovski premier Ivica Dačić in Hašim Tači sta sporazum o normalizaciji odnosov, ki določa stopnjo avtonomije srbskih občin na severu Kosova, parafirala 19. aprila v Bruslju. Potrdili sta ga tudi obe vladi.
Sejo kosovskega parlamenta spremljali protesti
Pred stavbo parlamenta je še pred začetkom seje o ratifikaciji dogovora protestiralo okoli 300 privržencev Samoopredelitve, ki zavrača kakršenkoli dialog s Srbijo in si prizadeva za združitev Kosova z Albanijo. V parlamentu sedi 12 njegovih poslancev. Želeli so prepričati poslance, naj dogovora, ki je nastal pod pokroviteljstvom Evropske unije, ne potrdijo. Poskušali so celo blokirati vse vhode v stavbo parlamenta, a jim to ni uspelo. Poleg tega so napadli poslance Samostojne liberalne stranke (SLS), pri čemer je ena od poslank utrpela lažje poškodbe. Spopadli so se tudi policisti in protestniki, ki so policiste obmetavali z barvo in želeli vstopiti v stavbo parlamenta. Policisti so jim to preprečili s solzivcem.