Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
20. 10. 2014,
10.55

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 10. 2014, 10.55

9 let

Vsi grehi Milana Bandića (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Priprti zagrebški župan slovi po aferah in neverjetnih izjavah.

Zadnjih 15 let politične kariere zagrebškega župana Milana Bandića je bilo polno afer, a tudi neverjetnih izjav, ki jih je medijem trosil politik. Zagrebški župan je bil vedno medijsko priljubljena oseba, saj je vedno ponujal odmevne teme, pa čeprav je šlo recimo za sušenje klobas na balkonu elitnega zagrebškega stanovanja. Ne nazadnje je bila tudi njegova aretacija nenavadna, saj so medije v hipu preplavile fotografije, kako je še nekaj ur pred aretacijo s prijatelji na vrtu nabiral fižol.

Navidezna ločitev za garsonjero Toda njegov dosje korupcijskih afer je obsežen. V prvo se je zapletel že leta 1996, ko se je navidezno ločil, da bi lahko dobil stanovanjsko pravico za garsonjero v Zagrebu. V ločitvenem postopku je tudi navedel, da je socialni primer in da lahko za hčer plačuje le minimalno preživnino. Tedaj je družinsko stanovanje pripadlo njemu, garsonjera, v kateri je živela tašča, pa ženi.

Ločenca sta se leta 2003 ponovno poročila, stanovalci bloka, kjer je bila garsonjera, pa so novinarjem zatrdili, da gospe Bandić nikoli niso videli v hiši, saj so garsonjero oddajali študentom.

Menjava zemljišča in počitniška hišica na črno Drugo veliko afero je zakuhal leta 2000, ko so se v Zagrebu s podjetjem Croatia Bus dogovorili o zamenjavi zemljišča na Heinzlovi ulici v Zagrebu. Pet let pozneje je državni tožilec opozoril, da je Zagreb pristal na menjavo, ne da bi izkazal razlog zamenjave, ter da so se dogovorili v škodo mesta. Po ocenah tožilcev je bila vrednost zemljišča 219 evrov na kvadratni meter, v pogodbi je navedena cena 94 evrov na kvadratni meter. Tako je bil Zagreb zaradi pogodbe oškodovan za okoli 3,8 milijona kun (skoraj pol milijona evrov).

Direktorja podjetja Croatia Bus Leona Sulića so pozneje zaradi drugega gospodarskega kriminala obsodili na pet let zapora.

Že leto pozneje je izbruhnila afera Bandićev vikend. Odkrili so namreč, da si je počitniško hišico v Slavagori zgradil na črno. A ker je bil župan, je po razkritju samo v enem tednu legaliziral gradnjo. Za navadne državljane tak postopek traja nekaj let. Kljub temu je sodišče Bandića zaradi črne gradnje kaznovalo s pet tisoč kunami (okoli 650 evri) kazni.

Mahinacije z zemljišči Tri leta pozneje se je začela afera Zagrebčanka, ko se je izkazalo, da je mesto Zagreb leta 2001 kupilo zemljišče na atraktivni lokaciji, sodišču nakazalo kupnino, a je bila nepremičnina obremenjena s 43 hipotekami, tako da je Zagreb dejansko po sodni poti postal lastnik zemljišča šele leta 2006. Pozneje je Bandić trdil, da je mesto z zemljiščem zaslužilo 80 milijonov evrov.

Bandićeva slabost so očitno nepremičnine. Kajti isto leto je izbruhnila tudi afera Stanovanje, v kateri so odkrili, da je župan zelo poceni kupil stanovanje na elitni lokaciji. Za 125 kvadratov naj bi plačal 370 tisoč evrov, a so mediji kmalu odkrili, da je stanovanje še enkrat večje, kar pomeni, da bi moral zanj plačati mnogo več. A Bandić je zatrdil, da je drugo polovico stanovanja kupil njegov brat Drago, ki je bil na začasnem delu v Berlinu in o vsem skupaj ni vedel prav nič.

Leta 2007 ga je posebna skupina preiskovalcev USKOK začela preiskovati zaradi zamenjave zemljišča na Maksimirski ulici z zemljiščem na Sesvetskom Kraljevcu, s čimer naj bi oškodoval mesto za skoraj šest milijonov evrov. Preiskava v tem primeru še ni končana.

Draga stranišča vrhunske kakovosti Poleg zemljišč je v letih svojega županovanja sklenil tudi veliko sumljivih pogodb, recimo za dve stranišči na avtobusni postaji je Zagreb podjetju Tigra plačal 1,5 milijona kun (skoraj 200 tisoč evrov). Stranišči bi morali sicer stati 100 tisoč kun (okoli 13 tisoč evrov), a lastnik podjetja Tigra je Bandićeva poročna priča. V svojem zagovoru je Bandić trdil, da gre za stranišča vrhunske kakovosti.

Podobna zgodba se je zgodila tudi leta 2011, le da je šlo tedaj za kupovanje nadstreškov. S 600 nadstreški na avtobusnih postajah so namreč zaslužili županovi prijatelji.

Pretepi, povoženi in opsovani V Bandićevem dosjeju pa so tudi prestopki, ki presegajo gospodarski kriminal. Hrvaški mediji ga povezujejo s pretepom direktorja Zagrebških cest Igorjem Rađenovićem, ki je skušal preprečiti gospodarski kriminal v podjetju, a so ga štirje osumljenci leta 2008 pretepli.

Bandić je bil vpleten tudi v prometno nesrečo, ki jo je povzročil v alkoholiziranem stanju, s kraja nesreče pa je celo pobegnil, policist, ki je vodil postopek, pa bi skoraj ostal brez službe. Mediji so namigovali, da je pobegnil zato, ker je bila v avtomobilu tudi atraktivna plavolaska. Zaradi tega je leta 2002 celo odstopil kot župan in se je moral zadovoljiti z mestom podžupana, čeprav naj bi v resnici on vodil mesto, ne pa tedanja županja Vlasta Pavić.

Ta ga je leta 2005 obtožila, da je na seji mestne skupščine opsoval njeno mater. Bandić je v slogu svojih izjav dejal, da "boga in mater uporablja v popolnoma drugačnih okoliščinah". Ne glede na to je na naslednjih volitvah dobil še svoj tretji županski mandat, pozneje pa tudi četrti mandat. Vprašanje je, ali se mu bo ta zdaj po priporu končal predčasno ali bo Bandić še vedno ostal zagrebški šerif.

Ne spreglejte