Četrtek, 1. 7. 2021, 7.45
3 leta, 4 mesece
Vročinski val na severozahodu ZDA terjal več kot sto življenj, v Kanadi pa več sto
Zgodovinski vročinski val, ki je konec preteklega in v začetku tega tedna zajel severozahodni del ZDA in jugozahodni del Kanade je po poročanju ameriških medijev, ki se sklicujejo na lokalne oblasti, terjal več kot 100 smrtnih žrtev v ZDA, v Kanadi pa več sto.
Samo v Oregonu državni zdravstveni uradniki poročajo o 60 smrtih, povezanih z vročino. V državi Washington pa so doslej z vročino povezali najmanj šest mrtvih.
Iz mrliškega urada v kanadski Britanski Kolumbiji so medtem poročali, da so od petka do danes potrdili 486 nenadnih smrti, običajno jih v takem obdobju 165.
Ljudje bežijo iz gorečega mesta
Poleg ekstremno visokih temperatur s zdaj v nekaterih mestih izbruhnili še požari. Ljudje zaradi požarov zapuščajo svoje domove in v avtomobilih bežijo iz mesta Lytton v Britanski Kolumbiji.
"Zaradi varnosti in širjenja ognja smo morali evakuirati ljudi. Zelo slabo je, celo mesto je v plamenih. Nikoli še nisem videl česa takega," je za Insider pojasnil župan Jan Polderman.
Another look at the devastation in Lytton, these people jumped in their car and made it out. You can see the flames spreading, the dry conditions and the smoke. Just horrific @NEWS1130 pic.twitter.com/4uOf40yj1b
— Tarnjit Kaur Parmar (@Tarnjitkparmar) July 1, 2021
"Prosim, pošljite pomoč. Ko sem zapuščala hišo sem videla, kako je mojo dnevno sobo zajel požar," je na Twitterju zapisala ena od prebivalk gorečega mesta.
@BCGovFireInfo the fire is going to trap people, please send out an alert. I literally saw my living room going up in flames as I was exiting my house. @BCGovNews @EmergencyInfoBC @BCPoliceDept pic.twitter.com/0es1WwXSZI
— Cassandra (@MCasperc) July 1, 2021
Vročinski val je posledica podnebnih sprememb
Meteorologi menijo, da je vročinski val neposredna posledica podnebnih sprememb, ki povzročajo take ekstremne vremenske pojave. Padlo je več vročinskih rekordov, med drugim v Portlandu, kjer se je temperatura povzpela na 46 stopinj Celzija.
Tako visoke temperature so za ta del ZDA povsem nenavadne, saj je tam junija povprečna temperatura le okrog 20 stopinj Celzija. Številni do zdaj nikoli niso uporabljali klimatskih naprav.
Vročinski val je od začetka tedna zajel tudi severovzhodni del ZDA. V New Yorku so v sredo namerili 36 stopinj Celzija, občutek vročine pa je poslabšala visoka vlažnost. Oblasti so prebivalce opozarjale pred pretirano uporabo elektrike, ker so grozili izpadi, vendar do večera poročil o tem ni bilo veliko.
Okrog ameriškega nacionalnega praznika, dneva neodvisnosti 4. julija, je bilo sicer ponavadi na severovzhodu vroče, letos pa bo drugače, saj vročinskemu valu sledi ohladitev na okrog 20 stopinj Celzija prav za praznik, ki bo konec tedna.