Četrtek, 15. 10. 2020, 20.29
4 leta, 3 mesece
Vrh EU: v zraku možnost propada pogajanj z Londonom
Voditelji članic EU so danes v Bruslju pozvali h krepitvi vsesplošne pripravljenosti na možnost črnega scenarija propada pogajanj o prihodnjih odnosih z Združenim kraljestvom. Evropsko komisijo so pozvali, naj pravočasno poskrbi za enostranske in časovno omejene krizne ukrepe v interesu EU.
Voditelji so v sklepih spomnili, da se prehodno obdobje, v katerem Združeno kraljestvo še ostaja del notranjega trga in carinske unije, konča 31. decembra letos, in z zaskrbljenostjo ugotovili, da še ni zadostnega napredka pri ključnih vprašanjih, ki bi omogočil dogovor. Ključna odprta vprašanja ostajajo enaki konkurenčni pogoji na področjih, kot so državne pomoči ter socialna in okoljska vprašanja, dostop ribičev do britanskih voda in upravljanje sporazuma, vključno z mehanizmom sankcij v primeru kršitev, poroča STA.
Razprava voditeljev o brexitu v strogi tajnosti
Voditelji so potrdili odločenost EU, da zagotovi čim tesnejše partnerstvo z Združenim kraljestvom, ter pozvali glavnega pogajalca Michela Barnierja, naj v prihodnjih tednih nadaljuje pogajanja, britansko stran pa, naj zagotovi korake, ki bodo omogočili dogovor. V povezavi s spornim načrtovanim britanskim zakonom o notranjem trgu, ki krši ločitveni sporazum in tako močno načenja že tako krhko zaupanje med stranema, voditelji opozarjajo, da je treba ločitveni sporazum in vse njegove protokole dosledno izvajati.
Sprejetje sklepov sicer po neuradnih informacijah ne pomeni, da je razprave voditeljev o brexitu že konec. Nasprotno, ta še traja, in sicer v strogi tajnosti. Voditelji v dvorani ne smejo imeti svojih telefonov in tablic. Francoski predsednik Emmanuel Macron je ob prihodu na vrh opozoril na pomen dostopa francoskih in drugih evropskih ribičev do britanskih voda. "Ribiči nikakor ne bodo žrtev brexita," je poudaril.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je ob prihodu na vrh izpostavil pomen dostopa francoskih in drugih evropskih ribičev do britanskih voda. "Ribiči nikakor ne bodo žrtev brexita," je poudaril Macron.
Britanska stran želi dostop do svojih ribolovnih voda omejiti in se letno pogajati o ribiških kvotah. Pri iskanju kompromisa o ribištvu naj bi Barnier pritiskal na osem držav unije z bistvenimi interesi v britanskih vodah, naj omilijo stališča, a mu to za zdaj še ni uspelo. Najbolj ključno je sicer vprašanje enakih konkurenčnih pogojev, ki je tesno povezano z upravljanjem sporazuma.
Merklova za dogovor, a ne za vsako ceno
Voditelji naj bi po pisanju britanskega časnika Financial Times vztrajali pri varovalih za zagotovitev enakih konkurenčnih pogojev v praksi, tudi s pravico, da unija sprejme začasne in avtonomne ukrepe pred odločitvijo telesa za razreševanje sporov, in z ureditvijo, ki bo omogočala povračilne ukrepe na različnih področjih, ne glede na vrsto kršitve. Nemška kanclerka Angela Merkel je danes ob prihodu ponovila dobro znano stališče EU, da je dogovor zaželen, a ne za vsako ceno.
EU že vseskozi navaja oktober kot rok za dosego sporazuma, da bi bilo res vse pripravljeno do izteka prehodnega obdobja konec leta. Britanski premier Boris Johnson je kot rok omenjal današnji dan, tako da bo zanimivo spremljati njegov odziv po tokratnem vrhu. Neuradno pa se kot nov skrajni rok omenja 10. november.
Omenja se tudi možnost, da bi komisija pripravila začasne, premostitvene krizne ukrepe za primer, ko dogovora ne bi bilo do sredine novembra, bi bil pa na vidiku. Kako bo z ratifikacijo sporazuma, za zdaj ni jasno, saj je bilo v preteklih tednih mogoče slišati različne navedbe o tem, kakšna naj bi bila narava sporazuma in kakšna vrsta ratifikacije bi bila potrebna. Medtem ko razprava o brexitu še traja, je neuradno mogoče slišati, da obstaja popolna podpora Barnierju in njegovemu pogajalskemu pristopu ter da med voditelji prevladujeta solidarnost in enotnost ob vseh treh ključnih odprtih vprašanjih, poroča STA.
London razočaran nad sklepi voditeljev EU o brexitu
Glavni pogajalec Združenega kraljestva David Frost je na Twitterju delil svoje razočaranje ob stališčih voditeljev držav članic EU o pogajanjih o prihodnjih odnosih z Združenim kraljestvom. Presenečen je tudi, da EU ni pripravljena na bolj intenzivno delo za vzpostavitev odnosov.
"Presenečen sem, da EU ni več zavezana k intenzivnemu delu, da doseže prihodnje sodelovanje, kot je bilo sklenjeno s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen 3. oktobra," je tvitnil Frost. Dodal je, da je tudi presenečen, da mora vse nadaljnje predloge o prihodnjih odnosih predložiti London. "Nenavaden pristop k sklepanju pogajanj," je zapisal. Zagotovil je še, da bo britanski premier Boris Johnson v petek predstavil odzive Velike Britanije in pristop.
2