Sreda, 22. 1. 2014, 8.08
8 let, 10 mesecev
V Švici mirovni pogovori za Sirijo: prve razprave zelo burne
Na drugi strani pa je sirska opozicija vztrajala, da je odstop Asada pogoj za uspeh kakršnih koli mirovnih pogovorov.
Voditelj sirske opozicije Ahmad Džarba je na konferenci poudaril, da opozicija v celoti podpira dogovor, ki ga je junija 2012 v Ženevi oblikovala akcijska skupina za Sirijo. "Dokument je jasno povedal, da mora Asad odstopiti in predati oblast. Dokler to ni rešeno, ne moremo in ne bomo razpravljali o politični rešitvi," njegove besede povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Mualem je bil na drugi strani kritičen do podpornic sirskih upornikov. "Nekatere države, ki sodelujejo na konferenci, imajo krvave roke," je dejal in izrecno omenil turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana. Opozicijo je minister označil za izdajalce in tuje agente, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Sirski minister je tudi napovedal, da bo rezultat mirovne konference v Siriji šel na referendum. "Le sirski državljani imajo pravico odločati o prihodnosti svoje domovine," je izpostavil po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass.
Medtem pa je papež Frančišek v Rimu molil za uspeh mirovnih pogovorov. "Upam na odločno pot k spravi, razumevanju in obnovi za dragi sirski narod, s sodelovanjem vseh državljanov, kjer vsakdo lahko najde v drugemu ne sovražnika, ne tekmeca, pač pa brata," je romarjem na Trgu sv. Petra povedal Frančišek.