Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
22. 1. 2014,
8.08

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sirija

Sreda, 22. 1. 2014, 8.08

8 let, 10 mesecev

V Švici mirovni pogovori za Sirijo: prve razprave zelo burne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Sirski zunanji minister Valid Mualem je na mirovni konferenci v Montreuxu kritiziral države, ki podpirajo sirsko opozicijo in vztrajal, da o prihodnosti predsednika Bašarja al Asada odločajo Sirci.

Na drugi strani pa je sirska opozicija vztrajala, da je odstop Asada pogoj za uspeh kakršnih koli mirovnih pogovorov.

Voditelj sirske opozicije Ahmad Džarba je na konferenci poudaril, da opozicija v celoti podpira dogovor, ki ga je junija 2012 v Ženevi oblikovala akcijska skupina za Sirijo. "Dokument je jasno povedal, da mora Asad odstopiti in predati oblast. Dokler to ni rešeno, ne moremo in ne bomo razpravljali o politični rešitvi," njegove besede povzema nemška tiskovna agencija dpa.

"Nekatere države, ki sodelujejo na konferenci, imajo krvave roke." "Delegacijo režima pozivam, naj nemudoma podpišejo sporazum Ženeva 1, ki predvideva prenos oblasti z Asada, vključno z oblastjo nad vojsko in varnostjo, na prehodno vlado," je izpostavil Džarba.

Mualem je bil na drugi strani kritičen do podpornic sirskih upornikov. "Nekatere države, ki sodelujejo na konferenci, imajo krvave roke," je dejal in izrecno omenil turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana. Opozicijo je minister označil za izdajalce in tuje agente, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sirski minister je tudi napovedal, da bo rezultat mirovne konference v Siriji šel na referendum. "Le sirski državljani imajo pravico odločati o prihodnosti svoje domovine," je izpostavil po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass.

Tudi papež moli za uspeh mirovnih pogovorov Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je medtem poudaril, da "pogajanje ne bodo enostavna in ne bodo hitra". Podprl je dogovor Ženeva 1, a je posvaril pred vsiljevanjem političnih sprememb v stilu arabske pomladi od zunaj. "Poskusi diktiranja bližnjevzhodnim in severnoafriškim državam receptov za reforme od zunaj, izvajanje eksperimentov družbenega inženiringa, to proces politične in ekonomske modernizacije le zavira," je dejal.

Medtem pa je papež Frančišek v Rimu molil za uspeh mirovnih pogovorov. "Upam na odločno pot k spravi, razumevanju in obnovi za dragi sirski narod, s sodelovanjem vseh državljanov, kjer vsakdo lahko najde v drugemu ne sovražnika, ne tekmeca, pač pa brata," je romarjem na Trgu sv. Petra povedal Frančišek.

Ne spreglejte