Sreda, 1. 4. 2015, 15.46
8 let, 7 mesecev
V svetu dramatičen porast smrtnih kazni
Obenem pa je bilo izvedenih manj usmrtitev, v letnem poročilu ugotavlja organizacija za človekove pravice Amnesty International. Izrečenih je bilo 2466 obsodb na smrt, izvršenih pa 607.
V številko 607 - ta je za slabih 22 odstotkov oziroma 171 nižja kot v letu 2013 - sicer znova niso vključene usmrtitve na Kitajskem, kjer usmrtijo več ljudi kot vse ostale države skupaj. Ti podatki so namreč na Kitajskem državna skrivnost, v AI pa verjamejo, da tam vsako leto obsodijo na smrt in usmrtijo na tisoče ljudi.
Drastičen porast števila smrtnih obsodb v primerjavi z 2013 - najmanj 2466 v primerjavi s 1925, kar predstavlja skok za kar 28 odstotkov - gre medtem v veliki meri na račun dogajanja v Nigeriji in Egiptu, kjer so lani na smrt obsodili na stotine ljudi.
V Nigeriji so tako lani zabeležili 659 smrtnih kazni, več kot 500 več kot v letu pred tem. Vojaška sodišča so tam izrekla 70 smrtnih obsodb za vojake zaradi upora v okviru oboroženega konflikta s skrajno islamistično skupino Boko Haram.
Konec leta 2014 je bilo v svetu na smrt obsojenih skupno najmanj 19.094 ljudi.
Usmrtitve je lani izvrševalo 22 držav, enako kot leta 2013. A kot z zadovoljstvom ugotavljajo v AI, je na daljši rok prišlo do pomembnega zmanjšanja, saj so leta 1995 zabeležili usmrtitve v več kot 40 državah. To kaže na jasen globalni trend, da se države odmikajo od smrtne kazni.
Vendarle organizacija svari pred "motečim" trendom, da države smrtno kazen uporabljajo kot način boja proti grožnjam državne varnosti. Na Kitajskem, v Pakistanu, Iranu in Iraku so tako usmrtili ljudi, obsojene terorizma.
Kot je v zvezi s tem izpostavil Shetty, so se "v letu, ko so globalno zavest prizadele odvratne samovoljne usmrtitve, ki so jih izvajale oborožene skupine", same vlade v nekakšnem "avtomatičnem odzivu v boju s terorizmom in kriminalom" zatekale k še več usmrtitvam.