Četrtek, 19. 1. 2023, 10.14
1 leto, 11 mesecev
V Nemčiji o orožju za Ukrajino. Na srečanje tudi Damir Črnčec in Robert Glavaš.
V letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji bo v petek tretje srečanje kontaktne skupine za pomoč Ukrajini. Po napovedih generalnega sekretarja zveze Nato Jensa Stoltenberg bodo na njem članice zavezništva Kijevu zagotovile "težje in sodobnejše orožje". Iz Slovenije bosta na srečanju sodelovala državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec in načelnik generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš
Stoltenberg je v sredo na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu dejal, da bo glavno sporočilo srečanja v ameriškem vojaškem oporišču Ramstein "več podpore, naprednejša podpora, težje in sodobnejše orožje" za Ukrajino.
Ni pa povedal, ali bodo na srečanju napovedali dobavo tankov leopard 2, sodobnejšega in zmogljivejšega orožja, za katero je Kijev že večkrat prosil. Morda je imel v mislih obljubo Velike Britanije, da bo Kijevu dobavila 14 bojnih tankov challenger 2.
Prisotna bo tudi Slovenija
Srečanja kontaktne skupine se bodo udeležili visoki predstavniki več deset držav, tako članic kot nečlanic Nata. Iz Slovenije bosta na njem sodelovala državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec in načelnik generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš, so za STA potrdili na obrambnem ministrstvu.
Pogovorov v Ramsteinu se bo udeležil tudi novi nemški obrambni minister Boris Pistorius, ki se je takoj po imenovanju v torek znašel pod pritiskom Kijeva, češ da od njega pričakujejo odločno in hitro ukrepanje. Pričakovati je, da bodo zato na srečanju govorili tudi o dobavi nemških bojnih tankov leopard 2. Nemčija, kjer te tanke izdelujejo, ima pri tem ključno vlogo, saj mora vlada v Berlinu odobriti vsak izvoz omenjenih tankov, tudi iz drugih držav, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Srečanje bo gostil ameriški obrambni minister
Srečanja kontaktne skupine se bo udeležil tudi generalni sekretar zveze Stoltenberg, ki se bo po napovedih zavezništva ob robu med drugim sešel z ukrajinskim obrambnim ministrom Oleksijem Reznikovom.
Srečanje bo znova gostil ameriški obrambni minister Lloyd Austin, namenjeno pa bo predstavitvi vojaških razmer v Ukrajini ter mogoče nadaljnjega razvoja dogodkov. Udeleženci bodo tudi izmenjali poglede, kako dodatno okrepiti podporo Ukrajini, da bi se lahko še učinkoviteje zoperstavila ruski agresiji.
Tudi tanki?
Ukrajina si že nekaj mesecev od zahodnih zaveznic prizadeva dobiti nadaljnjo pomoč v obliki težkega orožja, tudi tankov, a so bile zahodne države do tega zadržane, saj so menile, da bi Moskva tovrstno podporo lahko razumela kot njihov vstop v vojno.
V zadnjih tednih pa se je retorika Zahoda nekoliko spremenila. V začetku januarja so Francija, Nemčija in ZDA obljubile, da bodo Ukrajini dobavile francoske lahke tanke AMX-10 RC, 40 nemških pehotnih vozil marder in 50 ameriških pehotnih vozil bradley. Britanski premier Rishi Sunak je v soboto napovedal dobavo 14 tankov challenger 2. S tem je Velika Britanija postala prva država, ki je ugodila prošnji Kijeva za težke tanke.
Usposabljanje se je že začelo
V torek je nizozemski premier Mark Rutte po srečanju z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom napovedal, da bo Nizozemska Ukrajini ponudila sistem zračne obrambe patriot ter se tako pridružila ZDA in Nemčiji, ki so že obljubile te napredne protiraketne sisteme. Ukrajinski vojaki so se medtem v ponedeljek v ZDA že začeli usposabljati za uporabo sistema patriot.
V kontaktni skupini za pomoč Ukrajini je sicer več kot 40 držav, večina pa naj bi jih na pogovore v Ramstein poslala svoje obrambne ministre in najvišje generale.
O vprašanju zagotavljanja orožja Ukrajini razpravlja tudi vojaški odbor Nata, ki danes končuje dvodnevno zasedanje. Namestnik generalnega sekretarja Nata Mircea Geoana je ob začetku zasedanja v sredo dejal, da bo zavezništvo še naprej podpiralo Ukrajino, dokler bo to potrebno.
5