Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
12. 4. 2012,
13.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

predsednik

Četrtek, 12. 4. 2012, 13.32

8 let, 7 mesecev

V Maliju prisegel začasni predsednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik malijskega parlamenta Dioncounda Traore je prisegel kot začasni predsednik Malija.

Traore je tako prevzel oblast od vojske, ki je 22. marca v tej zahodnoafriški državi izvedla državni udar in odstavila predsednika Amadoua Toumanija Toureja.

Vodja vojaškega udara prisoten ob prisegi Slovesnosti ob prisegi Traoreja v Bamaku se je udeležilo več visokih političnih predstavnikov, med njimi vodja vojaškega udara Amadou Sanogo.

V skladu z nedavnim dogovorom med voditelji vojaškega udara in Gospodarsko skupnostjo zahodnoafriških držav (Ecowas) mora Traore sedaj pripraviti volitve in končati proces ponovne vzpostavitve demokracije v državi.

Poleg priprave volitev se bo Traore moral soočiti tudi z uporniškimi Tuaregi Na položaju začasnega predsednika naj bi Traore ostal 40 dni, vendar so politični predstavniki držav v regiji, ki so sodelovali pri sklepanju dogovora z vojaško hunto, že priznali, da bo za organizacijo novih volitev potrebnega več časa.

Poleg priprave volitev se bo Traore moral soočiti tudi z uporniškimi Tuaregi, ki so s pomočjo islamistov minuli teden razglasili neodvisnost na severnem delu države. Traore je sicer že opozoril pred "totalno vojno" v državi, če tuareški in islamistični uporniki nadzora nad severnim delom Malija ne bodo predali oblastem v Bamaku.

Tuaregi so upor na severu države začeli sredi januarja "Uporniki morajo končati plenjenje, posilstva, zapustiti morajo mesta, ki so jih zasedli," je poudaril Traore po prisegi. Ob tem je opozoril, da bi se v nasprotnem primeru "brez obotavljanja spustili v popolno in neusmiljeno vojno".

Tuaregi so upor na severu države začeli sredi januarja. Prav ta upor naj bi botroval državnemu udaru, ki ga je izvedla malijska vojska. Hunta je namreč po izvedbi udara, v katerem je strmoglavila predsednika Toureja, sporočila, da se je za to odločila, ker Tourejev režim ni bil sposoben rešiti krize na severu države.

Ne spreglejte