Libijski uporniki se približujejo mestu Sirta, zadnjemu Gadafijevemu oporišču, potem ko so ta konec tedna zavzeli strateško pomemben mejni prehod Ras Adždir med Libijo in Tunizijo.
Libijski samodržec Moamer Gadafi naj bi predlagal pogajanja o prenosu oblasti, ki naj bi jih vodil njegov sin Said, a so jih uporniki že zavrnili in označili za "stvar preteklosti."
Je Gadafi prebegnil iz Libije v Alžirijo?
Kje se skriva Gadafi, še vedno ni znano. Po podatkih upornikov bi lahko prebegnil iz Libije v Alžirijo, saj naj bi v petek zjutraj šest blindiranih mercedesov doseglo Gadames na libijsko-alžirski meji, v vozilih pa naj bi bili visoki libijski državni uradniki, med njimi morda tudi Gadafi s sinovi. Informacije uradni viri niso potrdili. Vodja nacionalnega prehodnega sveta Džalil pa je v soboto zagotovil, da bodo Gadafi in njegovi sodelavci deležni pravičnega sojenja.
Uporniki nadaljujejo svoj "pohod"
Libijski uporniki so medtem se z vzhoda in zahoda približali mestu Sirta, rojstnemu kraju samodržca Moamerja Gadafija. Uporniki na vzhodu so zavzeli mesto Bin Džavad in so bili v nedeljo okoli sto kilometrov oddaljeni od Sirte, medtem ko so bili na zahodu uporniki, prihajajoči iz Misrate, od mesta oddaljeni le še 30 kilometrov.
Zveza Nato jim bo "počistila pot"
Poveljnik upornikov Fadl Harun je sporočil, da se bodo začeli približevati mestu, ko jim bo zveza Nato "počistila pot" oziroma uničila morebitna skladišča orožja in naprave za izstreljevanje raket v Sirti. Nato je v petek in soboto med obstreljevanjem ciljev na območju Sirte uničil 15 vozil Gadafijevih mož in štiri druge objekte. Po besedah upornikov sicer potekajo s plemenskimi voditelji v Sirti za mirno predajo mesta upornikom.
V nedeljo so izbruhnili srditi boji med uporniki in Gadafijevimi silami v mestu Ragdalin jugozahodno od obale. Po podatkih upornikov so jih nasprotniki zvabili v past, saj so jim najprej zatrdili, da lahko v miru pridejo v mesto, potem pa so jih napadli.
Zasedli strateški mejni prehod na meji s Tunizijo
Uporniki so v noči na soboto zasedli strateški mejni prehod Ras Adždir med Libijo in Tunizijo, ki je ključni mejni prehod med državama, osvojitev katerega bo upornikom zelo olajšala oskrbo z nujnimi potrebščinami iz Tunizije. Po zavzetju Ras Adždira so v soboto brez spopadov vzpostavili nadzor tudi nad popolnoma zapuščenim mestom Al Džamil, nad obalnim mestom Zuara okoli 60 kilometrov od meje s Tunizijo, v noči na soboto pa so brez spopadov zavzeli tudi Zelten zahodno od Zuare.
Na ulice Tripolija se vrača življenje
Stanje v libijski prestolnici se je po več kot tednu dni spopadov umirilo in se na ulice počasi vrača življenje. Uporniki so v soboto zavzeli oporišče elitne 32. brigade, ki jo je vodil Gadafijev sin Hamis, popolnoma pa naj bi prevzeli nadzor tudi nad letališčem.
Iz prestolnice so začeli evakuirati tujce
Zaradi nevarnih razmer v prejšnjih dneh je Mednarodna organizacija za migracije (IMO) začela z evakuacijo tujcev iz libijske prestolnice. Prva ladja s tujci je že prispela v Bengazi, IMO pa napoveduje, da se bo evakuacije tujcev z zahoda na bolj varen vzhod Libije nadaljevala v naslednjih dneh.
Našli zažgana trupla okoli 50 ljudi
Poleg tega so v mestu vse bolj vidni ostanki nasilja, ki je potekalo prejšnje dni, med drugim so našli zažgana trupla okoli 50 ljudi. Od padca Tripolija v roke upornikov je bilo na prostost spuščenih okoli 10.000 političnih zapornikov, okoli 50.000, ki so bili prijeti v zadnjih mesecih, pa jih še pogrešajo.
Drastično primanjkuje zdravil
Trenutno je sicer Tripoli vsakodnevno po nekaj ur na dan brez elektrike, v nekaterih soseskah pa ni vode ali ta ni pitna. Problem so tudi cene živil in goriva, ki so zaradi pomanjkanja izredno narasle. Vodja nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil je zato v Bengaziju pozval k pomoči mednarodnih humanitarnih organizacij v Tripoliju in opozoril, da v prestolnici drastično primanjkuje zdravil, kompletov prve pomoči in kirurških pripomočkov ter osnovnih živil.
Arabska liga za odmrznitev Libijskih sredstev
Tudi Arabska liga je zaključku izrednega zasedanja v Kairu ZN in vpletene države pozvala, naj sprostijo zamrznjeno libijsko premoženje ter naj nacionalnemu prehodnemu svetu dovolijo, da zasede sedež Libije v ZN in njihovih organizacijah. Medtem ko libijski uporniki mednarodno skupnost prosijo za humanitarno pomoč in sprostitev zamrznjenega libijskega premoženja, pa jih je Iran "diskretno" oskrboval pred padcem Tripolija s humanitarno pomočjo, je dejal iranski zunanji minister Ali Akbar Salehi in pojasnil, da je Iran dostavili tri ali štiri pošiljke hrane in zdravil v Bengazi.
Delavce pozivajo, naj se vrnejo v službe
Tiskovni predstavnik prehodnega sveta Mahmud Šamam je medtem k vrnitvi v službe pozval delavce javnega, zasebnega in naftnega sektorja, ki so nujno potrebni za ponovno vzpostavitev zagotavljanja osnovnih uslug v prestolnici. Po njegovih besedah bodo začeli v Tripoliju deliti tudi 30.000 ton bencina ter v 48 urah bodo zagotovili plin za kuhanje. Prizadevali naj bi se tudi vzpostaviti delovanje naftne rafinerije v Zaviji.