Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Sreda,
16. 10. 2013,
11.12

Osveženo pred

5 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

UniCredit

Sreda, 16. 10. 2013, 11.12

5 let, 2 meseca

UniCredit: Bodo Italijani prodali nemško hčerko?

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Italijanska banka UniCredit premišljuje, da bi münchensko hčerinsko banko Hypo Vereinsbank (HVB) dala na borzo in prodala njen manjšinski delež zunanjim delničarjem.

Morebitna prodaja manjšinskega deleža HVB bi UniCreditu prinesla veliko denarja in odprla nove perspektive za münchensko banko. Toda prvi mož milanskega UniCredita Federico Ghizzoni omahuje, piše tednik Der Spiegel.

S prodajo HVB bi UniCredit pokril finančno luknjo K prodaji manjšinskega deleža münchenske hčerke lahko Milančane prisilijo izidi pregleda 130 največjih evropskih bank, ki ga bo januarja začela izvajati Evropska centralna banka (ECB). Že ta mesec bo sicer jasno, kako stroga merila bo postavil ECB.

Če bodo ta stroga in bo pregled pokazal, da UniCredit in druge italijanske banke potrebujejo več denarja za dokapitalizacijo, bo to v prid odločitvi o odhodu HVB na borzo. S prodajo od 15 do 25 odstotkov delnic HVB bi UniCredit dobil več milijard evrov in tako pokril finančno luknjo zaradi preteklih slabih posojil. Dve največji italijanski banki potrebujeta milijarde evrov Po oceni britanske bančno-finančne institucije Barclays bosta namreč obe največji italijanski banki, UniCredit in Intesa, za pokritje finančne luknje potrebovali pet milijard evrov, če se bodo v evroobmočju uveljavila strožja pravila. V interesu delničarjev UniCredita je tako, da gre HVB na borzo in v prodajo manjšinskega deleža.

Za prodajo HVB so tudi v Nemčiji. Bojijo se namreč, da bi morali morebitno izgubo HVB, če bi šlo v prihodnosti kaj narobe, pokrivati nemški davkoplačevalci. V nemški državni agenciji za nadzor finančnega trga BaFin so prav tako proti temu, da visoke nemške denarne rezerve iz HVB odtekajo v Milano.

Preobrat: HVB uspešen, UniCredit v težavah HVB, ki je bil še pred leti v težavah, zaradi česar ga je leta 2005 prevzel UniCredit, ki je ravno takrat osvajal Evropo, je namreč zdaj zaradi nemškega gospodarskega razcveta dobičkonosen. Na drugi strani je trenutno na slabšem italijanski UniCredit, saj je Italija že dve leti v recesiji, v državi pa vlada politična in gospodarska negotovost.

Ne spreglejte