Nedelja, 25. 2. 2024, 16.58
9 mesecev
Tihanovska: To bolj spominja na vojaško operacijo proti lastnim državljanom
Vodja beloruske opozicije v izgnanstvu Svetlana Tihanovska je ob današnjih parlamentarnih volitvah rojake in mednarodno skupnost pozvala, naj zavrnejo volitve, ki jih je označila za prevaro. Dolgoletni predsednik Aleksander Lukašenko je medtem ob oddaji glasovnice povedal, da se bo naslednje leto potegoval za nov mandat.
Svetlana Tihanovska je v objavi na omrežju X povedala, da "tako imenovane volitve beloruskega režima danes ne izpolnjujejo demokratičnih standardov in bolj spominjajo na vojaško operacijo proti lastnim državljanom, ustavi in zdravi pameti".
V angleškem jeziku je v videoposnetku Beloruse in mednarodno skupnost pozvala, naj zavrnejo volitve, ki jih je označila za prevaro. Kot je med drugim poudarila, namreč na voliščih tokrat ni mednarodnih opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).
The #Belarus regime's so-called elections today fail to meet any democratic standards, resembling more a military operation against its own citizens, the constitution & common sense. I urge Belarusians & the international community to categorically reject this sham. pic.twitter.com/oPDqDvvQpQ
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) February 25, 2024
Prek omrežja X je Tihanovska komentirala tudi Lukašenkovo današnjo napoved o vnovični kandidaturi za predsednika. Voditelja, ki Belorusiji vlada zadnjih 30 let, je pozvala, naj se raje kar okrona.
Volitev leta 2020 večina evropskih držav ni priznala. Kako bo tokrat?
Skoraj sedem milijonov Belorusov danes izbira 110 poslancev parlamenta in 12 tisoč lokalnih predstavnikov. Gre za prve volitve po letu 2020, ko si je Lukašenko ob glasnih kritikah domačih oporečnikov in Zahoda zagotovil nov predsedniški mandat. Tokratne volitve potekajo brez resnične opozicije.
Po uradnih volilnih izidih pred štirimi leti je Lukašenko osvojil 80 odstotkov glasov, čemur je oporekala opozicija, ki je trdila, da je Tihanovska osvojila med 60 in 70 odstotkov glasov. Volitvam so sledili množični protesti, ki so jih oblasti zatrle.
Uradnih rezultatov ni priznala velika večina evropskih držav, vključno s Slovenijo.
Po ocenah nevladne organizacije Pomlad (Vjasna) je v Belorusiji trenutno 1.419 političnih zapornikov, številni nasprotniki vlade v Minsku pa so državo v zadnjih letih zapustili. Tudi Tihanovska je politično zatočišče našla v sosednji Litvi.