Fifa je uradno predlagala, da naj bo svetovno prvenstvo leta 2022 v Katarju pozimi. Tudi brez koruptivnega predznaka je odločitev za vse vpletene, razen za Fifo, nespametna in škodljiva.
Izmišljotine za mase
Celotno sago o nogometnem svetovnem prvenstvu v Katarju (majhni državi brez štadionov, nogometne kulture in precejšnjega deleža človekovih pravic) so zaznamovale naraščajoče lucidne ideje in odločitve, zato na nek način ne bi smeli biti presenečeni nad predlaganim terminom. Osnovni argument za sezonski zamik najbolj priljubljenega športnega dogodka na svetu je neznosna poletna vročina v Katarju, ki doseže (in preseže) tudi 50 stopinj Celzija. Kot da je bilo katarsko vreme do zdaj popolna neznanka. Najprej so strokovnjaki za nemoteno izvedbo prvenstva v rednem terminu (julij) napovedali izgradnjo posebnih štadionov, a kot poroča spletni medij Quartz, je bila ta ideja predvidljivo zavržena zaradi – tudi za Katar z BDP 128 tisoč in nekaj evrov na prebivalca – previsokih stroškov. Fifa zdaj trdi, da je zamik v najboljšem interesu igralcev in gledalcev. To preprosto ne drži.
Folklora
Zahodni svet (beri: Evropa in severna Amerika), ki prispeva precejšnji delež oboževalcev nogometa, ima v svoji kulturi (ter medijskem poslu) svoj prostor za svetovno nogometno prvenstvo. To je sredi poletja, ko oboževalci (in priložnostni gledalci) pričakujejo sproščeno vzdušje na terasah, zabeljeno s hladnim hmeljevim napitkom in brezskrbnim kajenjem. Pozimi taisti gledalci pričakujejo ogled drugih športov (v Evropi je to npr. alpsko smučanje, v ZDA končnica NFL, hokej idr.), nogometni navdušenci pa so zaposleni z ligaškimi nogometnimi tekmovanji.
Nepraktično za igralce
Igralci so druga žrtev Fifine nespametne odločitve. Večina igralcev, ki bo zastopala svoje države na tekmovanju, ima namreč v tem času obveznosti v sklopu ligaških tekmovanj. To velja tudi za največje nogometne lige: angleško premier ligo in špansko la ligo. Ligaška tekmovanja bodo tako za čas prvenstva ustavljena, Fifa pa naj bi po navedbah britanskega dnevnika Guardian to težavo omilila s skrajšanjem svetovnega prvenstva za nekaj dni. Ta predlog je, resničen ali ne, v najboljšem primeru vaja iz PR-a, s katero želi Fifa racionalizirati odločitev.
Težave za medije in oglaševalce
Vse skupaj bodo bržkone s kislim obrazom pozdravile tudi medijske hiše. Ne glede na to, da gre po podatkih podjetja za medijske raziskave AGB Nielsen za daleč najbolj priljubljen športni dogodek (finale leta 2014 si je ogledalo več kot 900 milijonov ljudi), v zimskem terminu na televiziji seveda dominirajo drugi dogodki, ki ponavadi potekajo v prijaznejšem lokalnem času (časovna razlika s Katarjem je v Evropi dve uri oz. tri ure). Gledanost naj bi po ocenah strokovnjakov trpela, z njo pa tudi poslovni rezultati oglaševalcev.
Kaj pa gostinci?
Zamik prvenstva v zimski čas bo imel ne nazadnje posledice tudi za gostince. Že izkušnje iz lokalnega okolja kažejo, da je preživetje marsikaterega lokala odvisno od letnega vrta, ki je nekakšno naravno okolje za predvajanje masovno priljubljenih športnih dogodkov. Adis Hasanovič iz ljubljanskega lokala Cutty Sark, katerega posel do neke mere sloni na predvajanju športnih dogodkov žejnim navdušencem, ne vidi težav. Meni, da je poleti namreč več ljudi na dopustih kot pozimi ter da Slovenija na aktualnem prvenstvu tako ali tako ne bo igrala. Na Zavodu za turizem Ljubljana so nam povedali, da je tujcev v prestolnici poleti bistveno več kot pozimi, kar oži potencialno priložnostno občinstvo za zimski ogled tekem. Velika večina lokalov hkrati nima te sreče, da ima celoletni vrt – za te g. Hasanovič meni, da je premik prvenstva v zimski termin poslovna katastrofa.