Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
26. 2. 2013,
14.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Iran

Torek, 26. 2. 2013, 14.29

8 let, 7 mesecev

Svet brez jedrskega orožja – sanje ali resničnost?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Že pred nekaj desetletji se je mednarodna skupnost izrekla za preprečevanje širjenja jedrskega orožja, kar pa ji ni popolnoma uspelo, saj so težnje Irana po lastnem jedrskem orožju vse močnejše.

Čeprav si ZDA močno prizadevajo za zmanjšanje jedrskega orožja, Severna Koreja in Iran nadaljujeta z razvojem svojega jedrskega orožja. Morda pa tudi druge države skrivoma razvijajo jedrsko orožje, pri tem pa se pojavlja čedalje večje vprašanje, ali je obljuba o neširjenju jedrskega orožja propadla.

Severna Koreja izvedla svoj tretji jedrski poskus Le nekaj ur po tem, ko je predsednik ZDA Barack Obama nagovoril ameriški narod, v svojem govoru pa napovedal, da bo pritisnil na Rusijo, da bi skupaj še zmanjšali jedrsko orožje, je Severna Koreja izvedla svoj tretji jedrski poskus. Iran pa po poročanju številnih medijev še naprej razvija jedrsko orožje, kljub številnim sankcijam, ki so jih vpeljale tako Evropska unija kot ZDA in Pakistan, ki velja za eno politično nestabilnih držav, pa že poseduje jedrsko orožje, piše Deutsche Welle.

Svet brez jedrskega orožja se zdi kot sanje, ki se nikoli ne bodo uresničile. Nekateri pa se ob tem sprašujejo, ali obstaja kakršnakoli možnost, da bi bil svet brez jedrskega orožja. "Imamo par problematičnih držav, kot so Severna Koreja, Pakistan in še nekaj drugih," je za Deutsche Welle povedala Annette Schaper z Mirovnega inštituta v Frankfurtu. "Imamo pa tudi nekaj uspešnih zgodb, ki smo jih velikokrat spregledali, teh je bilo več kot držav, za katere nas skrbi," je še dejala.

Argentina in Brazilija sta si tudi želeli jedrskega orožja V poznih osemdesetih letih prejšnjega stoletja je bilo sicer veliko več držav, ki so bile pripravljene razvijati jedrsko orožje, med njimi sta bili tudi Argentina in Brazilija, vendar sta ravno ti dve državi, ki sta jedrsko orožje želeli razvijati v vojaške namene, podpisali Pogodbo o neširjenju jedrskega orožja (NPT).

Med državami, ki so imele jedrsko orožje, pa je bila tudi Južnoafriška republika, ki ga je s pomočjo ZDA leta 1991 uničila, ambicije za razvoj jedrskega orožja pa so imeli tudi Egipt, Libija, Avstralija, Tajvan in Švica. Ena bolj uspešnih zgodb pri neširjenju jedrskega orožja pa je zagotovo razorožitveni sporazum med ZDA in Sovjetsko zvezo, zdajšnjo Rusijo. Ti dve državi namreč še danes posedujeta 90 odstotkov svetovnega jedrskega orožja.

Največ jedrskega orožja imajo ZDA in Rusija V osemdesetih letih prejšnjega stoletja so ZDA in Rusija posedovale med 50 tisoč in 70 tisoč jedrskih konic, z začetkom Strateških razorožitvenih sporazumov (START), ki jih je leta 1982 predlagal takratni predsednik ZDA Ronald Reagan, prvi pa je bil podpisan leta 1991 med predsednikovanjem Georgea Busha starejšega in takratnega ruskega predsednika Mikhaila Gorbačova. S podpisom START-a sta obe državi bistveno omejili jedrsko orožje.

Sodeč po podatkih stockholmskega mednarodnega mirovnega inštituta so ZDA lani posedovale 2150 jedrskih konic, medtem ko jih ima Rusija še vedno 1800. Zadnji sporazum START so Rusija in ZDA podpisale leta 2010, od njih pa zahteva, da do leta 2018 zmanjšajo število jedrskih konic na 1550, vendar bi lahko sledil še nov sporazum.

"Z napredkom smo lahko zadovoljni" "Ameriška stran trenutno razmišlja o omejitvi jedrskih konic na tisoč," je povedal Herbert Maier, politolog na univerzi v Regensburgu. "Če pogledamo to skozi zgodovinsko prizmo, vidimo, da smo lahko z napredkom zadovoljni. Če pa govorimo o popolni razorožitvi, o neobstoju jedrskega orožja, pa imamo pred sabo še dolgo pot," je še povedal za Deutsche Welle.

Poleg ZDA, Rusije, Velike Britanije, Francije in Kitajske imajo jedrsko orožje v rokah tudi Indija, Pakistan in Severna Koreja. Za Izrael se domneva, da ima jedrsko orožje, vendar pa tega izraelska vlada nikoli ni uradno potrdila. Vse te štiri države namreč niso podpisale NPT-ja, najverjetneje pa se nikoli niti ne bodo pridružile državam, katerih cilj je popolnoma jedrska razorožitev.

Indija, Pakistan in Severna Koreja niso zainteresirane za razorožitev Indija in Pakistan sta pravzaprav sosedi, ki sta vrsto let vpleteni v regionalni spor glede meje. Njegova rešitev, kot tudi pogajanja o razorožitvi jedrskega orožja, pa bo najverjetneje stvar bilateralnih pogajanj med obema državama. Tudi Severna Koreja ni zainteresirana za jedrsko razorožitev, je prepričan vojaški strokovnjak Michael Paul z nemškega inštituta za mednarodne in varnostne zadeve v Berlinu. "Jedrsko orožje je del državne legitimnosti režima in njegovega odnosa, da lahko reče, da je Severna Koreja jedrska velesila," je za Deutsche Welle povedal Michael Paul. "Konec koncev pa gre za varnost režima, jedrsko orožje pa je zagotovilo, da ZDA ne bodo poskušale škodovati režimu."

Tekmovanje v jedrskem orožju v vzhodni Aziji se zdi skoraj nemogoče, vendar le dokler ZDA zagotavlja varnost Južne Koreje in Japonske. Drugače pa je na Bližnjem vzhodu, kjer Izrael že poseduje jedrsko orožje, Iran pa svoje še gradi. Iransko jedrsko orožje bi po mnenju strokovnjakov resno ogrozilo ravnotežje moči v celotni regiji.

Cilj je Iranu preprečiti razvoj jedrskega orožja "Turčija, Savdska Arabija in Egipt želijo imeti politično nadvlado na Bližnjem vzhodu, na vsak način pa tudi želijo preprečiti Iranu, da bi dobil jedrsko orožje," je prepričan Maier. "Tukaj je najbolj akutni cilj seveda preprečiti Iranu, da bi naredil jedrsko orožje," je še povedal za Deutsche Welle. Pot do sveta, v katerem ne bo jedrskega orožja, pa je še dolga.

Ne spreglejte