Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
8. 8. 2012,
14.48

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Neapelj

Sreda, 8. 8. 2012, 14.48

8 let, 7 mesecev

Skriti vulkan v okolici Neaplja bi lahko ubil milijone ljudi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Skriti vulkan v italijanskem mestu Pozzuoli bi lahko ogrozil veliko življenj, če bi izbruhnil. Da bi lahko morebitni izbruh napovedali, so na njegovem območju začeli raziskovati vulkansko dejavnost.

Na drugi strani obale Pompejev, kjer je vulkan Vezuv, ki je nazadnje izbruhnil leta 79 pred našim štetjem, so znanstveniki odkrili skriti vulkan, ki bi lahko v primeru izbruha ubil milijone ljudi. Vulkan se nahaja na območju, bolj znanem kot Goreča polja (Campi Flegrei), kjer brbotajoče blato in žveplaste odprtine s paro privabljajo številne turiste.

Kar je bolj skrb zbujajoče, je dejstvo, da je skriti vulkan na območju intenzivne seizmične aktivnosti, kar bi lahko predstavljalo pravo nevarnost, saj na tem območju pravzaprav živi približno tri milijone ljudi. "Če vulkan izbruhne, ima to lahko takšen katastrofalen učinek, kot če bi na to območje padel meteorit," je povedal Giuseppe De Natale, vodja projekta, ki se ukvarja z nadzorovanjem skritega vulkana.

Ekipa za nadziranje dejavnosti vulkana že v mestu

Znanstveniki na čelu z De Natalom bodo izvrtali luknjo v globini 3,5 kilometra, s pomočjo katere bodo lažje nadzorovali aktivnosti tega skritega vulkana in opozorili okoliške prebivalstvo na njegov morebiten izbruh. "Na srečo je izjemno malo možnosti, da bi vulkan izbruhnil v vsej svoji veličini, tako kot je malo verjetno, da bi meteorit padel na Zemljo," je za Reuters povedal Giuseppe De Natale, ki je ob tem opozoril na to, da je območje gosto poseljeno, zato bi lahko tudi manjši izbruhi, ki so veliko bolj verjetni, ogrozijo življenja prebivalcev.

"Zaradi tega moramo območje Gorečih polj preučevati in nadzorovati veliko bolje kot druge vulkane v Italiji, predvsem zaradi ljudi, ki živijo na tem območju," je še povedal De Natale. Njegov projekt pa je naletel na ostre kritike lokalnih znanstvenikov, ki so prepričani, da bi vrtanje lahko povzročilo izbruh vulkana ali pa močan potres.

Nekateri so prepričani, da lahko z vrtanjem povzročijo izbruh

Eden od takšnih je namreč geokemik Benedetto De Vivo, ki je zaposlen na univerzi v Neaplju, in ki je prepričan, da bi lahko vrtanje povzročilo celo eksplozijo, s tem pa izbruh vulkana. Njegove očitke je De Natale že zavrnil, saj naj bi bilo vrtanje popolnoma varno, saj so naprave podobne tistim, s katerimi preverjajo, ali se pod tlemi nahajata nafta ali termalna voda. "V preteklosti je bilo že več takšnih vrtanj z manj varnimi inštrumenti, vendar takrat nihče ni ugovarjal," je še povedal De Natale, ki je še dodal, da tisti z ugovori proti temu projektu niso strokovnjaki za vrtanje.

Po njegovem mnenju pa naj bi bilo vrtanje edini način za raziskavo geološke zgodovine vulkana na tem območju, saj so nenehni izbruhi dokaze o tem pokopali pod sabo. Poskusno vrtanje se je že izkazalo za uspešno, saj so pred kratkim našli vulkansko kamnino iz izbruha pred 15 tisoč leti. De Natalova ekipa pa naj bi v prihodnje preučevala tudi fenomen, pri katerem se zaradi počasnih vertikalnih premikov zemeljske skorje zemeljsko površje zvišuje ali pa znižuje. V zadnji fazi premikov se je zemeljsko površje na tem območju dvignilo za 3,5 metra, kar je največ vse od srednjega veka, v osemdesetih letih prejšnjega stoletja pa je ta fenomen 30 tisoč prebivalcev prisilil k začasni selitvi.

Za raziskovanje razvili novo tehnologijo

De Natale je s pomočjo svojih sodelavcev razvil posebne senzorje iz optičnih vlaken, ki so tako vzdržljivi, da lahko prenesejo močno vročino, ki je drugi senzorji ne zmorejo. "S senzorji bomo uspeli predvideti izbruhe v prihodnosti, hkrati pa zmanjšati tveganje izbruha," je še povedal. Po njegovem mnenju pa ni možnosti, da bi lava uhajala skozi izvrtano luknjo. "Če bomo opazili, da je temperatura narasla do 500 stopinj Celzija, bomo vrh luknje zelo hitro zaprli," je še zatrdil De Natale.

Projekt pa je še pred uradnim začetkom vrtanja razburil prebivalce, ki se konec osemdesetih letih, ko so imeli priložnost, niso odločili za vrtanje pod površjem vulkana, danes pa je novi župan mesta Pozzuoli dovolil vrtanje, s čimer se marsikateri meščan ne strinja. "V osemdesetih letih so nam rekli, da nas bo pogoltnil vulkan, pa nas ni," je svoje mnenje izrazil upokojenec Luigi Bruni.

Ne spreglejte