Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
29. 8. 2011,
20.54

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Grčija kriza pomoč

Ponedeljek, 29. 8. 2011, 20.54

8 let, 7 mesecev

Prvi mož ECB poziva k hitri izvedbi dogovora o pomoči Grčiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet je pozval k hitri in popolni izvedbi julijskega dogovora o drugi pomoči Grčiji ter drugih ukrepih za preprečitev dolžniške krize.

Enako sta v prvem javnem nastopu po poletnih pretresih na trgih pozvala tudi šef evroskupine Jean-Claude Juncker in evropski komisar Olli Rehn. Trichet, Juncker in Rehn ter poljski finančni minister Jacek Rostowski, čigar država v drugi polovici leta predseduje EU, so v Bruslju s člani odbora Evropskega parlamenta za denarne in gospodarske zadeve razpravljali o krizi v območju evra. Poziv k pospešitvi postopkov za odobritev posojila Vsi so pozvali k hitri izvedbi odločitev, ki so jih 21. julija sprejeli voditelji držav v območju evra. Gre za dogovor o novi pomoči Grčiji in drugih ukrepih, na primer o povečanju prožnosti začasnega kriznega mehanizma, ki naj bi preprečili širjenje dolžniške krize. Pogajanja o izvedbi zapletla zahteva Finske Pogajanja o izvedbi tega dogovora so zapletli zahteva Finske po zavarovanjih njenih posojil Grčiji, negotovost glede pripravljenosti zasebnih upnikov na sprejetje delnih izgub in negotovost v pričakovanju glasovanja o reševalnem svežnju v nemškem parlamentu.

Negotovost na trgih ostaja "še posebej velika" "Popolna in hitra izvedba odločitev, sprejetih na vrhu 21. julija, je bistvena," je dejal Trichet. Poleg tega je ocenil, da si lahko območje evra obeta nadaljnjo, a skromno rast, in da negotovost zaradi napetosti na finančnih trgih ostaja "še posebej velika".

Šef evroskupine Juncker, ki je sicer kritičen do Finske, je optimističen, da finski problem glede zavarovanja posojil Grčiji ne bo ogrozil časovnega načrta izvedbe dogovora o drugi pomoči Grčiji, ki naj bi bila v skladu z julijskim dogovorom nared v začetku septembra.

Tudi evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn je dejal, da so vse članice območja evra pozvali, naj pospešijo postopke za odobritev drugega svežnja pomoči Grčiji in spremembe začasnega kriznega mehanizma.

Rehn zavrnil opozorila IMF glede evropskih bank Rehn je sicer tudi opozoril, da pretresi na finančnih trgih prispevajo k slabšanju obetov za gospodarsko rast v območju evra, ter zavrnil opozorila Mednarodnega denarnega sklada (IMF) glede evropskih bank, češ da je kapitalsko stanje bank bistveno boljše kot pred enim letom.

Kritike na račun Merklove in Sarkozyja Juncker pa je v razpravi z evropskimi poslanci še posredno kritiziral nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki sta sredi avgusta napovedala načrte za vzpostavitev "pravega gospodarskega upravljanja" v območju evra.

Šef evroskupine je namreč menil, da bi bilo bolje uresničiti sprejete odločitve kot "vsak dan zagnati kakšno novo pobudo". Merklova in Sarkozy sta sicer zavrnila možnost skupnih evrskih obveznic, čemur sta tako Juncker kot Evropska komisija naklonjena.

Komisar Rehn je v povezavi s tem še dejal, da so skupne evrske obveznice mogoče le, če bo zagotovljena strožja proračunska disciplina v območju evra.

Vsi štirje gostje v odboru Evropskega parlamenta - Trichet, Juncker, Rehn in Rostowski - so se sicer zavzeli za čimprejšnji dogovor med državami članicami in Evropskim parlamentom o novih proračunskih pravilih ali krepitvi gospodarskega upravljanja.

Pomanjkanje nadnacionalnosti Ob razpravi se je s sporočilom za javnost oglasila tudi evropska poslanka iz Slovenije Mojca Kleva, nadomestna članica v omenjenem odboru, ki je v skladu s stališči svoje skupine evropskih socialistov in demokratov med drugim kritizirala "pomanjkanje nadnacionalnega načina reševanja evropske krize".

Ne spreglejte