Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
17. 12. 2012,
20.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Tunizija

Ponedeljek, 17. 12. 2012, 20.09

8 let, 7 mesecev

Protestniki v Tuniziji metali kamenje v predsednika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na proslavi ob drugi obletnici ljudske vstaje v Tuniziji je prišlo do neredov.

Na proslavi v kraju Sidi Bouzid, zibelki upora, ki se je nato razširil v številne arabske države, so protestniki na voditelje, tudi tunizijskega predsednika Moncefa Marzoukija, metali kamenje.

Kamenje začeli metati po govoru predsednika Približno pet tisoč protestnikov je zahtevalo službe in izražalo nezadovoljstvo nad zmerno vlado pod vodstvom islamistov. Predsednik Marzouki jih je v govoru pozival k potrpljenju in zatrjeval, da nima čarobne palice za vse potrebne spremembe po 50 letih diktature. Protestniki, ki so med njegovim govorom izražali neodobravanje tudi z žvižgi, so začeli metati kamenje po koncu govora, ko je množico želel nagovoriti še predsednik parlamenta Mustapha Ben Jaafar.

Protestniki vdrli na oder Varnostne sile so voditelja, ki ju kamenje ni zadelo, odpeljali z odra na varno. Protestniki, ki so vzklikali "ljudje želijo padec vlade" in revolucionarna gesla, pa so vdrli na oder. Policija ni posredovala, potem ko je v zadnjih mesecih prišlo do več spopadov med policisti in udeleženci protestov, ki izražajo nezadovoljstvo z razmerami v državi. Pozno popoldne so se razmere v mestu umirile.

Pred dvema letoma se je na istem trgu zažgal ulični prodajalec S slovesnostjo so obeležili drugo obletnico ljudskega upora prav na trgu, kjer se je natanko pred dvema letoma v znamenje protesta in obupa nad razmerami v državi sežgal ulični prodajalec Mohamed Bouazizi, ki kljub univerzitetni diplomi ni uspel najti službe in se je preživljal kot prodajalec zelenjave. S tem so se začeli protesti po državi, ki so se nato proti avtoritarnim režimom razširili tudi v druge arabske države med t.i. arabsko pomladjo.

Jasminova revolucija zahtevala 200 življenj Tako imenovana jasminova revolucija je v Tuniziji terjala okoli 200 življenj, po dobrih dveh tednih protestov pa je predsednik Zine El Abidin Ben Ali 14. januarja 2011 odstopil in zbežal v Savdsko Arabijo. Nekdanjemu predsedniku, ki si je v času 23-letne vladavine nagrabil ogromno bogastvo, so večkrat sodili v odsotnosti. Zaradi zarote pri uboju 43 protestnikov med lansko vstajo je bil obsojen tudi na dosmrtni zapor.

Ne spreglejte