Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
14. 6. 2019,
9.12

Osveženo pred

4 leta, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,28

14

Natisni članek

Iran tanker

Petek, 14. 6. 2019, 9.12

4 leta, 10 mesecev

Iran zavrača ameriške obtožbe: Ne stojimo za napadi na tankerje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,28

14

Kokuka Courageous | Foto Reuters

Foto: Reuters

Iran je v četrtek zvečer kategorično zavrnil trditve Washingtona, da stoji za napadi na tankerje v Omanskem zalivu. Te obtožbe so ZDA pred tem ponovile tudi na zaprti seji Varnostnega sveta Združenih narodov. Ameriška vojska je medtem objavila tudi posnetek, na katerem naj bi iranski vojaki odstranjevali mino z boka poškodovanega tankerja.

Na posnetku, ki je sicer precej slabe kakovosti in črno-bel, je po navedbah ameriškega osrednjega poveljstva videti iranske mornarje na patruljnem čolnu, kako z boka tankerja odstranjujejo neeksplodirano magnetno mino. Posnetek je po navedbah predstavnika vojske nastal v četrtek popoldne. Tanker na posnetku pa naj bi bil pred tem napadeni in poškodovani tanker Kokuka Courageous.

"Ti napadi so jasna grožnja mednarodnim pravicam proste plovbe"

"ZDA in naši partnerji v regiji bodo sprejeli vse potrebne ukrepe za našo obrambo in zaščito interesov. Ti napadi so jasna grožnja mednarodnim pravicam proste plovbe in svobodne trgovine," je dejal tiskovni predstavnik poveljstva Bill Urban.

ZDA za napad obtožile Iran

Že pred tem je ameriški državni sekretar Mike Pompeo dejal, da je za četrtkov napad na dva tankerja v Omanskem zalivu odgovoren Iran in da gre za iransko kampanjo za povečanje napetosti z oviranjem pretoka nafte skozi Hormuško ožino, strateško pomembno plovno pot za nafto iz Perzijskega zaliva.

tanker | Foto: Reuters Foto: Reuters

Na to temo se je zatem za zaprtimi vrati sestal tudi Varnostni svet Združenih narodov, a kot je sporočil kuvajtski veleposlanik pri ZN Mansur al Otaibi, niso videli nobenih neposrednih dokazov za trditve ZDA. Prav tako niso sprejeli nobenih ukrepov, je še povedal veleposlanik Kuvajta, ki sedaj predseduje temu najpomembnejšemu organu ZN, ki skrbi za mir in varnost v svetu.

Le Iran naj bi imel orožje in znanje, da izvede takšen napad

Vendarle je ameriški predstavnik Jonathan Cohen pred mediji vztrajal, da je za incidente na območju lahko kriv zgolj Iran. "Nihče drug v regiji nima potrebnih virov ali zmogljivosti, da bi deloval tako natančno. Iran ima orožje, znanje in sposobnosti tajnih služb, da to izvede," je dejal.

Iran: ZDA iščejo izgovore za vojno

V Teheranu so te navedbe ZDA zavrnili in Američane obtožili, da iščejo izgovore za vojno. "Iran kategorično zavrača ameriške neutemeljene trditve glede incidentov s tankerji 13. junija in to obsoja najostreje možno," je sporočilo iransko veleposlaništvo pri ZN. "Ameriška gospodarska vojna in terorizem nad iranskim ljudstvom kot tudi ogromna vojaška prisotnost v regiji so bili in so glavno gonilo nestabilnosti v širši regiji Perzijskega zaliva," so še poudarili Iranci in dodali, da so bili prav njihovi mornarji prvi, ki so priskočili na pomoč napadenima tankerjema.

"Grožnjo predstavljajo ZDA, ne Iran"

Oglasil se je tudi iranski predsednik Hasan Rohani, ki je menil, da resnično grožnjo regionalni in globalni stabilnosti predstavljajo ZDA, ne pa Iran. "ZDA v zadnjih dveh letih kršijo in rušijo vse mednarodne strukture in pravila in izrabljajo svoje gospodarske, finančne in vojaške vire. Zdaj so začele s še bolj agresivnim pristopom, kar predstavlja resno grožnjo stabilnosti v regiji in svetu," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal na varnostnem forumu v Kirgizistanu.

Mike Pompeo | Foto: Reuters Foto: Reuters

Britanski zunanji minister Jeremy Hunt je sicer danes podprl ameriške ocene o odgovornosti Irana za incident. Dejal je, da sicer tudi sami preučujejo, kaj se dogaja na območju, "a naše izhodišče je, da verjamemo ameriškim zaveznikom". Če bi se izkazalo, da je za temi napadi dejansko Iran, "bi bilo to zelo nespametno stopnjevanje napetosti, kar bi predstavljalo resnično grožnjo miru in stabilnosti v regiji," je še dodal.

V Pekingu so medtem pozvali k dialogu in pogovorom. To bi bilo tako v interesu držav v regiji in mednarodne skupnosti, je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Geng Shuang.

Trump: "To je naredil Iran"

Ameriški predsednik Donald Trump je medtem ocenil, da je le malo možnosti, da bo Iran po napadih na tankerja v Omanskem zalivu uresničil grožnjo z zaprtjem Hormuške ožine. Teheranu je spet očital vpletenost v četrtkova napada na tankerja. "To je naredil Iran," je Trump dejal v pogovoru za ameriško televizijo Fox, potem ko je ameriška vojska objavila posnetek, na katerem naj bi iranski vojaki odstranjevali neeksplodirano mino z boka poškodovanega tankerja. "Veste, da to drži, saj ste videli čoln. Mislim, da ena od min ni eksplodirala in da je na njej podpisan Iran," je dejal Trump.

EU še preučuje napad

Evropska unija še preučuje napad, je danes v Bruslju izjavil visoki predstavnik povezave. "V tem trenutku preučujemo situacijo in zbiramo informacije," je dejal visoki predstavnik EU. Na vprašanje, ali EU ne verjame ameriški razlagi incidenta, je odgovoril, da je to napačno sklepanje. "To pomeni, da preučujemo situacijo, ne da smo prepričani ali da nimamo tega prepričanja. To je kompleksna situacija. Potrebujemo vse potrebne informacije," je še dejal predstavnik unije.

Tudi Norveška, iz katere prihaja eden od napadenih tankerjev, je prepričana, da je še prezgodaj za sklepanje, kdo je odgovoren za incident.

Napetosti med Iranom in ZDA

Napetosti med ZDA in Iranom so se začele povečevati, ko je ameriški predsednik Donald Trump odstopil od iranskega jedrskega sporazuma in začel ponovno uvajati sankcije proti Teheranu. Washington je že obtožil Teheran, da izvaja sabotaže na tankerje na območju. Stal naj bi tudi za napadom na štiri tankerje v pristanišču Fudžajra na obali Združenih arabskih emiratov prejšnji mesec. Iran vsakršno vpletenost v to zanika.

Posadka napadenega tankerja videla leteči predmet

Japonski operater tankerja, ki je bil v četrtek tarča napada v bližini Hormuške ožine, je sporočil, da so člani posadke pred eksplozijo videli leteči predmet. Prvi mož družbe Kokuka Sangyo je na novinarski konferenci v Tokiu dejal, da so tanker Kokuka Courageous napadli dvakrat, zanikal pa je, da bi ga zadel torpedo. Yutaka Katada je povedal, da sta na tankerju, ki je prevažal 25 tisoč ton metanola iz Savdske Arabije v Singapur, v razmiku nekaj ur odjeknili dve eksploziji. Posadka je pred drugo eksplozija videla leteči predmet, je dodal.

Tanker vlečejo v pristanišče v Združenih arabskih emiratih

Iz japonske družbe so sporočili, da vlačilci zdaj tanker vlečejo v pristanišče v Združenih arabskih emiratih. Posadka - vsi so Filipinci - se je po eksplozijah vrnila na ladjo, kjer je poskušala znova vzpostaviti pogonski sistem, je še povedal Katada.
Naftni tanker Front Altair
Novice Zaradi incidenta v Omanskem zalivu se bo sestal Varnostni svet ZN
Ne spreglejte