Nedelja, 21. 7. 2013, 15.08
8 let, 7 mesecev
Po zmagi bi Abe spremenil pacifistično ustavo in zagnal jedrske reaktorje
Abejeva Liberalno demokratska stranka (LDP) in koalicijska partnerica naj bi zasedli najmanj 71 od 121 sedežev, ki so bili na volitvah na voljo.
Glede na rezultate vzporednih volitev japonske javne radiotelevizije NHK je vladajoča koalicija sicer morda zasedla celo 80 sedežev in tudi druge televizijske postaje napovedujejo podobne rezultate. Tudi začasni uradni izidi kažejo, da se vladajoči koaliciji obeta do 80 sedežev v zgornjem domu.
Za večino v zgornjem domu parlamenta bi koalicija potrebovala 63 sedežev, saj jih ima že sedaj 59. V zgornjem domu je namreč skupno 242 sedežev, za polovico teh pa se na volitvah kandidati potegujejo vsake tri leta.
Abe je po objavi rezultatov vzporednih volitev že napovedal hitro izvedbo svojih političnih in gospodarskih ukrepov. "Naša zmaga pomeni, da prebivalstvo želi stabilno in odločno vlado," je Abe komentiral volilni izid in obljubil hitre odločitve.
Med nadaljnjimi ukrepi njegove vlade bodo med drugim davčne olajšave za podjetja, posebne poslovne cone, načrti za spodbujanje zaposlovanja žensk in vključitev Japonske v območje proste trgovine ob Tihem oceanu.
Kritiki Abeju očitajo da njegova gospodarska politika "Abenomics", ki temelji na kombinaciji državne porabe in manj stroge monetarne politike, navadnim državljanom ne koristi.
"Z dosego udobne večine bomo zgradili spoštovanja vredno Japonsko s politično stabilnostjo," je pred volitvami dejal Abe, sedmi premier v sedmih letih. Volivce je pozval, naj podprejo njegovo gospodarsko politiko in obljubil, da bo tretje največje gospodarstvo na svetu popeljal iz 15-letne deflacije.
Abe je pred volitvami prav tako izrazil pripravljenost, da ponovno zažene vse reaktorje jedrskih elektrarn, ki so jih ustavili po jedrski katastrofi v Fukušimi. Trenutno obratujeta samo dva od 50.
V primeru zmage je poleg tega napovedal spremembe pacifistične povojne ustave, ki bi odprle pot za močnejšo vojsko v luči ostrejših odnosov s Severno Korejo in tudi s Kitajsko, ki jih zaznamujejo ozemeljski spori. Meni namreč, da ustava, ki je bila Japonski leta 1946 vsiljena s strani ameriških okupacijskih sil, več ne ustreza realnosti.