Sobota, 2. 11. 2013, 12.07
8 let, 7 mesecev
Piratstvo je dobičkonosno, a ne za pirate
Večino denarja, še piše v poročilu, dobijo tisti, ki piratstvo financirajo, in ne pirati sami. Z denarjem od piratstva nato financirajo druge kriminalne operacije, kot so tihotapljenje orožja in ljudi, pa tudi legalne posle. Svetovna banka in Združeni narodi zato pozivata k ustanovitvi posebne skupine, ki bi izkoreninila mreže za pranje denarja.
Tisti, ki financirajo piratstvo, dobijo med 30 in 50 odstotki denarja od odkupnin, sami pirati pa dobijo standardne provizije, ki znašajo med 30 in 75 tisoč ameriškimi dolarji na ladjo, kar predstavlja le med 0,01 in 0,025 odstotka povprečne plačane odkupnine. Skupaj naj bi s piratskimi dejavnostmi med letoma 2005 in 2012 zaslužili med 339 in 413 milijonov dolarjev.
Piratom hrano in druge življenjske potrebščine priskrbijo lokalne skupnosti v Somaliji.
"Neizpodbitno piratstvo ne predstavlja grožnje le stabilnosti in varnosti, ampak ima tudi moč korupcije regionalnega in mednarodnega gospodarstva," je povedal eden od soavtorjev poročila Piratske sledi Stuart Yikona, ki je dodal, da je mednarodna skupnost mobilizirala pomorske sile za boj proti piratom, da pa bi bila potrebna podobna mednarodna pobuda za motenje oziroma ustavitev ilegalnega toka denarja, ki kroži zaradi dejavnosti piratov.
V vodah okoli afriškega roga, kjer so nekatere najbolj plovne morske poti, je do deset ladij Evropske unije, ki so mandat za boj proti piratom dobile leta 2008, v začetku letošnjega leta pa so jim mandat razširili, tako da lahko izvajajo napade na somalijski obali proti piratom.