Sreda, 16. 4. 2014, 17.11
8 let, 7 mesecev
Neuspele zarote, ki bi lahko spremenile zgodovino sveta
Francoski cesar Napoleon Bonaparte, nacistični diktator Adolf Hitler in komunistični diktator Mao Cetung so se v zgodovino vpisali kot osebe, ki so sprožile velike vojne (Napoleon in Hitler) in vzpostavile krvave diktature (Hitler in Mao).
Vsi pa so imeli veliko sovražnikov, ki so jih hoteli ubiti. Poglejmo si tri neuspele zarote, ki jih navaja hrvaški Index.
V kočiji za Napoleonom se je peljala njegova žena Josephine, tudi ona se je izognila eksploziji. Manj sreče pa so imeli drugi – zaradi bombe je umrlo ali pa je bilo ranjenih 52 ljudi. Policija je ujela nekaj zarotnikov, končali so pod giljotino. Drugi del zarotnikov je pobegnil v Anglijo, kjer so še naprej kovali načrt, kako bi se znebili Napoleona.
To naj bi bila ena od najbolj dodelanih zarot proti Hitlerju pred operacijo Valkira. Po Ostrovi zaroti bi poslali enote vojakov na berlinski sedež tretjega rajha, kjer bi aretirali Hitlerja. Nekateri zarotniki so želeli, da bi Hitlerja ujeli živega, da bi mu lahko sodili in ga zaprli – ali v zapor ali v norišnico.
Oster je bili prepričan, da ne bi dosegli ničesar, če bi Hitlerja pustili živega, zato si je zamislil zaroto znotraj zarote. Po aretaciji bi inscenirali streljanje, v katerem bi Hitlerja zadel "zablodeli naboj". Zarota je padla v vodo zaradi münchenskega sporazuma, ki je Hitlerju dovolil aneksijo delov Češkoslovaške.
Po igri naključij je Mao malce spremenil svoj razpored in se nenadoma vrnil v Peking. Načrti zarotnikov so bili razkriti, zato so poskušali z letalom pobegniti v Sovjetsko zvezo. A jim tja ni uspelo priti, saj so – potem ko je skrivnostno zmanjkalo goriva ‒ vsi umrli ob strmoglavljanju letala v Mongoliji.
Mao je po odkritju zarote organiziral čistke v vojski, v okviru katerih je mučil in ubijal častnike.