Papež Frančišek je sodnikom visokega cerkvenega sodišča, ki odloča o razveljavitvah cerkvenih porok, svetoval zmanjšanje birokracije.
Papež jim je tudi položil na srce, naj ne pozabijo na vlogo dobrega pastirja pri izgubljeni ovci. Rimski papež Frančišek je nagovoril vatikanske sodnike, ki se ukvarjajo z ugotavljanjem ničnosti posameznih cerkvenih porok. Cerkvena poroka je namreč neločljiva zaradi Kristusovega znamenitega citata "Kar je torej Bog združil, tega naj človek ne loči." Razporoka ali ločitev tako ni mogoča. Mogoča pa je razveljavitev poroke, če se pred sodiščem dokaže, da je bila sklenjena neveljavno. Zakonca postopek začneta pri župniku, kjer sta se poročila, in se nato obrneta na sodišče svoje metropolije. Vse skupaj traja več let, število vlog pa zadnja leta narašča.
Proti birokraciji
V sodnem postopku nastopa t. i. branilec zakonske zveze. Če želi dobro opraviti svojo službo, se po besedah rimskega škofa ne more omejiti na "hitro branje dokumentov in birokratske ter splošne odgovore". Poklican je, da usklajuje cerkveno pravo s konkretnimi situacijami v Cerkvi in družbi.
"Služenje pravici je papeška obveza: zahteva, da se zazremo v podobo Dobrega pastirja, ki si zelo prizadeva najti izgubljeno in ranjeno ovco," je dejal papež Jorge Mario Bergoglio.
Veter sprememb
Na področju družine in zakoncev v Vatikanu trenutno premišljajo o svojih stališčih. Vse škofije so prejele tudi vprašalnik o družini, zakoncih in spolnosti. Odgovori iz prakse posameznih škofij, ki nimajo povsem enake politike do vseh vprašanj, so namenjeni pripravam na izredno sinodo o družini, ki bo prihodnjo jesen. Za tiste, ki pričakujejo spremembe glede istospolnih porok ali splava, bo sinoda lahko razočaranje, napoveduje ameriški vatikanist John J. Allen. Za ločene ali ponovno poročene katolike, ki danes ne smejo k zakramentom, pa se obetajo velike spremembe. Papež je že poleti pokazal razumevanje pravoslavni tradiciji, ki pod določenimi pogoji dopusti blagoslov druge poroke, pravi Allen v kolumni ameriške revije National Catholic Reporter. Mogoče je, da bodo udeleženci sinode sodni postopek za ničnost zakona naredili "manj okoren in zahteven". To za medije mogoče ne bo velika sprememba, za milijone katolikov po vsem svetu pa, še meni vatikanist Allen.
Nekaj potez v tej smeri so naredili škofje v Nemčiji. Prefekt za doktrino vere, nemški nadškof Gerhard Ludwig Müller, je v vatikanskem dnevniku Osservatore Romano že govoril o tem, da bi odločitev o prejemu obhajila za razporočene in ločene prepustili vsakemu posamezniku.
Polovica porok je neveljavnih
Glede ničnih porok pa je tudi papež že citiral mnenje svojega predhodnika na sedežu škofije v Buenos Airesu. Kardinal Antonio Quarracino je namreč dejal, da je zanj polovica vseh porok neveljavnih, saj mladoporočenci ne vedo, da je zakon neločljiv in se poročajo v cerkvi le iz navade. Neimenovani slovenski duhovnik pa pravi, da bi župniki morali zavrniti sklenitev vsake poroke, kjer je nevesta noseča. Nosečnost je namreč neke vrste prisila, zaradi katere se zaročenca poročita, povsem prostovoljno sklenjena poroka pa je nična.
Tango maša za papeža
Zanimiva novica v zvezi s papežem pa se nanaša na znameniti argentinski tango. Spletna televizija Rome Reports je v petek objavila novico o koncertu, tako imenovani tango maši. "Misa tango", kot se imenuje v španščini, je bila za papeža, velikega ljubitelja tanga, v rimski cerkvi sv. Ignacija. Spletna televizija v več jezikih prikaže tudi solistko na koncertu, svetovno znano mezzosopranistko Bernardo Fink Inzko. Finkova je tako kot papež rojena v Buenos Airesu, po poroki z Valentinom Inzkom pa se je preselila na avstrijsko Koroško.