Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
14. 12. 2015,
11.04

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Poljska

Ponedeljek, 14. 12. 2015, 11.04

8 let, 7 mesecev

Nad poljske časopise z izganjalci hudiča

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Poljaki so na volitvah izbrali stranko Zakon in pravica, zdaj pa s protesti nasprotujejo njihovi vladi.

Konec tedna so bili v poljskem glavnem mestu protesti proti in v podporo vladi stranke Zakon in pravica (PiS). Več desettisoč ljudi je protestiralo proti amandmajem o ustavnem sodišču, ki vladi omogočajo, da nemudoma zamenjajo vseh pet sodnikov najvišjega poljskega sodišča. Opozicijske stranke, ki so organizirale proteste, trdijo, da je država drvi v demokratično diktaturo in da se dogaja državni udar.

Ustavne spremembe za otroške dodatke Naslednji dan je vlada organizirala protiproteste. Na njih se je zbralo okoli 15 tisoč ljudi, na shodu pa sta govorila vodja stranke PiS Jarosław Kaczyński in predsednik ustavnega sodišča Andrzej Rzepliński, ki je avtor omenjenih sprememb zakona. Kot je dejal Kaczyński, ne razume, zakaj ljudje protestirajo, saj je bila njegova stranka izbrana na volitvah, zdaj pa ji želijo onemogočiti delovanje. "Zmagali smo na volitvah, a nimamo pravice, da bi sprejemali zakone in spremenili Poljsko, Poljska pa potrebuje spremembe," je dejal Kaczyński.

Spremembe v ustavnem sodišču po njegovem mnenju potrebujejo zato, da bodo lahko uvedli otroške dodatke, brezplačna zdravila za starejše in spremenili sodni in davčni sistem – vse te spremembe pa bi po njegovem mnenju zdajšnje ustavno sodišče zavrnilo.

Odpustili bodo 1.600 uradnikov in omejili župane Ustavno sodišče pa ni edino, kar želi spremeniti vodilna poljska stranka. Na shodu je Kaczyński dodal, da ne bo pustil, da bi o Poljski odločala peščica ljudi, ki so jih pripeljali tujci in ne služijo poljskim interesom.

Kaczyński namreč trdi, da skušata Nemčija in Rusija vplivati na poljske javne uradnike, za katere meni, da razmišljajo kot v času komunizma. Zato njegova vlada pripravlja spremembo zakonodaje, s katero bodo spomladi lahko odpustili 1.600 državnih uradnikov. Opozicija temu ostro nasprotuje, a premier jim odgovarja, da "ne želijo razpustiti te bande pijavk, ki sedijo v administraciji".

Spremeniti pa skušajo tudi volilni sistem, in sicer bi omejili število mandatov županov. Prepričani so namreč, da zdaj v nekaterih lokalnih okoljih že leta dolgo vlada isti krog ljudi. Eden takih je denimo župan Krakova Jacek Majchrowski, ki županuje že od leta 2002.

Zato bi vlada število zaporednih mandatov zmanjšala na dva, saj zdaj ni omejitve števila mandatov posameznega župana. Načrtujejo, da bodo spremembe uvedli do leta 2018, ko bodo lokalne volitve.

Študent svetovalec obrambnega ministra Poljsko opozicijo je v preteklih tednih poleg ustavnih in volilnih sprememb razburilo še nekaj potez nove vlade. Največ reakcij je bilo deležno imenovanje Edmunda Jannigerja za svetovalca ministra za obrambo in drugega človeka stranke PiS Antonia Misiewicza.

Janniger je star 20 let in študira v ZDA, zato opoziciji ni bilo jasno, kaj naj bi počel kot svetovalec obrambnega ministra, čeprav je za stranko začel delati že kot najstnik. Janniger je bil svetovalec le nekaj tednov, saj je nato odstopil z obrazložitvijo, da se bo vrnil v ZDA na študij.

Vsak mesec komemoracija za nesrečo v Smolenskem Je pa mladi študent sodeloval pri ponovni preiskavi letalske nesreče v Smolensku leta 2010, v kateri je umrl tedanji poljski predsednik Lech Kaczyński, brat dvojček vodje stranke PiS Jarosława Kaczyńskega. Obrambni minister je poleg tega odredil, da bodo pred predsedniško palačo vsakega desetega v mesecu z vojaškimi častmi počastili 95 umrlih v nesreči. Na prvi komemoraciji 10. decembra je Jarosław Kaczyński napovedal, da bodo postavili velik spomenik v spomin na umrle v nesreči.

Med komemoracijo pa je prišlo do incidenta, ker so varnostniki Jarosława Kaczyńskega odstranili novinarja javne poljske televizije, češ da nima pravice biti na komemoraciji.

Izganjalci hudiča pred uredništvom časopisa To pa še zdaleč ni edini pritisk, ki ga je poljska vlada v zadnjih tednih izvedla na medije. Med nedeljskimi protesti so duhovnik in petdeset podpornikov stranke PiS odšli pred uredništvo vodilnega poljskega dnevnika Gazeta Wyborcza, kjer so izvedli obred izganjanja hudiča. Ta naj bi očistil poljske medije.

Večina medijev, vključno s časopisom Gazeta Wyborczo, ki ga vodi bivši poljski disident Adam Michnik, je namreč do trenutne poljske vlade kritičnih.

Ne spreglejte