Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
10. 3. 2013,
7.14

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Argentina Velika Britanija

Nedelja, 10. 3. 2013, 7.14

8 let, 8 mesecev

Na Falklandih referendum o političnem statusu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na Falklandih, ki so že desetletja jabolko spora med Argentino in Veliko Britanijo, bo potekal referendum o tem ali naj še naprej ostanejo britansko prekomorsko območje.

Falklandska vlada je izvedbo referenduma napovedala že junija lani. Britanci so odločitev takrat pozdravili in sporočili, da bo spoštovala vsako odločitev prebivalcev teh atlantskih otokov. Argentina referenduma ne priznava. Izid referenduma naj bi bil sicer že vnaprej znan, saj si velika večina od 1500 volilnih upravičencev želi, da Falklandi še naprej ostanejo del Velike Britanije. Falklandski otoki, ki imajo okoli 3000 prebivalcev, so od leta 1833 pod britansko upravo, a jih Argentina zahteva zase, češ da je pravico do njih "podedovala" od Španije.

Tedanji argentinski diktator Leopoldo Galtieri je 2. aprila 1982 odredil invazijo in zavzetje Falklandov, tedanja britanska premierka Margaret Thatcher pa je odgovorila z vojsko. Vojna, ki je sprožila največjo britansko zračno in pomorsko bitko po drugi svetovni vojni, je bila kratka, a krvava. Na obeh straneh je terjala okoli 900 življenj. Spopad se je 14. junija 1982 končal z argentinskim porazom.

Zahteve tako Velike Britanije kot Argentine po tem atlantskem otočju so se znova močneje okrepile leta 2010, ko so na Falklandih odkrili nahajališča nafte in zemeljskega plina. Napetosti so se tako pojavile predvsem zaradi britanskih naftnih vrtin pred obalo Falklandskih otokov, ki jih Argentina imenuje Malvini.

Ne spreglejte