Četrtek, 30. 10. 2014, 10.10
8 let, 9 mesecev
Muke po McDonald'su
Ekvadorski predsednik Rafael Correa skrbi za zdravje svojega ljudstva, predvsem pa ni ljubitelj ničesar ameriškega. "Premikamo se iz revščine in pojavljajo se težave hitrega razvoja države. Ena izmed teh je, da ljudje ne umirajo zaradi pomanjkanja hrane, temveč zaradi slabe prehrane. Zato je treba hitro prehrano obdavčiti. Tako bodo ljudje jedli manj hamburgerjev iz McDonald'sa in Burger Kinga," je nedavno argumentiral svojo odločitev, da bodo v državi uvedli dodaten davek na hitro prehrano.
Ekvador pa ni edina država, kjer razmišljajo o tem. Tudi v ruski dumi je namestnik predsednika parlamenta Igor Zotov predlagal, da bi uvedli dodaten davek na hitro prehrano. Namesto dozdajšnjih 20 odstotkov, bi obdavčitev znašala 23 odstotkov. Po poročanju dnevnika Izvestia bi s pobrano razliko v davku financirali promocijo zdravega načina življenja.
Sicer je v Rusiji 440 McDonald'sovih restavracij, zaposlujejo 35 tisoč ljudi in vsak dan postrežejo milijon gostov. Leta 2013 so v Rusiji prodali za 1,5 milijarde dolarjev (okoli 1,2 milijarde evrov) burgerjev in druge hrane. Nenadne navedbe, da so ruski McDonald'si umazani, pa so nedvomno povezane s politično situacijo. Inšpektorji in politiki so namreč v isti sapi trdili, da ameriške korporacije nikakor ne nameravajo pregnati iz Rusije.
Pretekli teden je direktor korporacije McDonald's Don Thompson končno javno priznal, da je v zadnjem četrtletju globalno podjetje izgubilo tretjino zaslužka, kar v številkah pomeni, da je bil neto zaslužek le še 1,07 milijarde dolarjev oziroma 850 milijonov evrov. Padec so zaznali v vseh regijah. V Evropi se je prodaja znižala za 1,4 odstotka, za kar krivijo manjšo kupno moč predvsem v Nemčiji ter politično situacijo v Ukrajini in Rusiji, ki sta bila pred tem najhitreje rastoča evropska trga. V Aziji je zaradi škandala z mesom prodaja padla za 9,9 odstotka, v nekaterih restavracijah na Kitajskem celo za 22 odstotkov.
Don Thompson je direktor McDonald'sa šele dve leti in se zdaj na vse načine trudi, da bi trend obrnil v drugo smer. Kot je dejal za novičarsko agencijo Reuters, korporacija še vedno postreže 70 milijonov gostov na dan, da pa je res, da si ljudje želijo več sveže, nepredelane hrane. "McDonald's ne bo nikoli nepriljubljen, res pa je, da je vprašanje, kaj ta hip storiti in kako," je prepričan globalni McDonald'sov šef.
Gostom bodo ponudili tudi preprostejše jedilnike, ki bodo omogočali bolj individualno izbiro kombinacij hrane. Na lokalnih trgih bodo ponudili nove jedi, recimo ocvrto mocarelo, burgerje s sirom cheddar ali chorizo burrito. Poleg hrane bodo prenovili tudi notranjo podobo restavracij in načine plačila. Uvedli naj bi plačila z mobilnim telefonom, razmišljajo pa tudi o uvedbi naročil prek ekrana, s čimer bi tudi zmanjšali stroške zaposlenih. To so sicer poskusno že uvedli v nekaterih restavracijah v Franciji, a se je izkazalo, da gosti še vedno raje naročijo pri blagajniku.
Da bi bila zabava še večja, sta poskuševalce spraševala tudi, zakaj je ta hrana boljša od tiste v McDonald'su. "Ta je nedvomno bolj okusna, pa tudi dejstvo, da je organska, je pomembno," je zatrdila prelisičena ekspertka.
"Najbolj tipično je, da so strokovnjaki avtomatično trdili, da je hrana boljša kot v McDonald'su, ker je organska," je za ruski televizijski program RT dejal Erik Hensel, ustanovitelj Lifehunters.tv, portala, ki je organiziral šalo.