Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
4. 12. 2015,
20.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

begunci

Petek, 4. 12. 2015, 20.57

8 let, 7 mesecev

Mini schengna za zdaj še ne bo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
EU je zadovoljna z ukrepanjem Grčije v migracijski krizi. Notranji ministri tako niso pozvali k premisleku o uvedbi do dveletnega nadzora na notranjih mejah v schengnu. Ta možnost sicer obstaja.

Članice schengenskega prostora, v katerem ni sistematičnega preverjanja potnih listin, lahko nadzor na notranjih mejah začasno uvedejo v treh primerih – v prvem primeru za največ dva meseca, v drugem za največ šest mesecev in v skrajnem primeru za največ dve leti.

V Nemčiji na primer zaradi izjemnega migracijskega toka zdaj velja ukrep začasne uvedbe nadzora za največ šest mesecev, ki se izteče marca. Ob izteku tega ukrepa je mogoče nadzor podaljšati le z uvedbo skrajne možnosti nadzora za največ dve leti.

Zaradi odziva Grčije blažja sporočila od napovedi

EU je jasno povedala, da od Grčije pričakuje napredek pri delovanju območij za obravnavo prebežnikov, t. i. hotspotov in uporabi poziva k uporabi enot za hitro posredovanje evropske agencije za zunanje meje Frontex (Rabit) ter poziva k materialni pomoči iz mehanizma za civilno zaščito.

Ker se je Grčija v četrtek le odzvala na pozive ter zaprosila za pomoč mehanizma za civilno zaščito in za uporabo skupin Rabit ter pristala na dogovor s Frontexom o novi operaciji na meji z Makedonijo, so sporočila ministrov blažja, kot se je napovedovalo prej.

Zadovoljni, da so besedam sledila dejanja Luksemburški minister za migracije Asselborn je poudaril, da je zelo zadovoljen, da so grškim besedam sledila dejanja ter da so pozvali k uporabi skupin Rabit in k materialni pomoči iz civilnega mehanizma. Izpostavil je tudi znatna prizadevanjih pri vzpostavljanju hotspotov.

Tudi slovenska notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je pozdravila ukrepanje Grčije, ki ga vidi kot zelo pozitiven znak, da je država končno pristopila k aktivnemu reševanju situacije, saj je to tudi v interesu Slovenije.

Ne spreglejte